Ray & Liz

(festivalový názov)

Slavný britský fotograf a umělec Richard Billingham debutuje celovečerním filmem v podobě tohoto spletitého rodinného portrétu, inspirovaného jeho vlastními vzpomínkami na vyrůstání ve West Midlands na konci sedmdesátých a začátkem osmdesátých let, a posléze i na otce a matku v pozdních devadesátých letech minulého století. Billingham se vrací k postavám ze svých dřívějších fotografií – k otci Rayovi, těžkému alkoholikovi, obhroublé matce Liz, která věnovala víc pozornosti cigaretám než svým dvěma synům, a mladšímu bratru Jasonovi – v sérii rodinných medailonků, v nichž se život, vedený na okraji společnosti a plný společenských tabu, může lehce vymknout kontrole. (Cinemax)

Marze

Různé odstíny smutku a hořkosti. Ale i ty nejzoufalejší pasáže jsou pokryté humorem a nadějí. S Angličany mám osobně špatné zkušenosti. Neustále použivají slovo "amazing", ale vnitřně jsou krutí.Trochu jako národ za desetiletí zdegenerovali. Billinghamovy fantastické fotky vedou k přemýšlení a jsou emocionálně bolestné a tiché. Snímek ukazuje, proč ho to táhlo k umělecké práci. ()

kolemjdouc

Ponuré drama ze života muže který vzpomíná na své dětství.Prostředí kde už následuje jen septik.Bordel kde chcípají i mouchy.Věčně na mol otec a matka než by klukům koupila něco k jídlu koupí si pro králíka nový kočárek a jde s ním na procházku do parku.Že měla syna zjistí až v momentě ,kdy zanedbanou péčí a následným umístěním chlapce do náhradní rodiny přijde o 25 liber týdně .To jí vžene slzy do očí!V závěrečné scéně je slyšet odjíždějící vlak ...ale ten vlak už dávno odjel. ()

ink flo

Debutující režisér Richard Billingham se proslavil svou fotoknihou "Ray's a Laugh" plnou syrových (často zároveň bizarně humorných) fotek z jeho rodiny, kde fotil hlavně opilého otce a jejíhož ducha se mu povedlo dokonale převést na plátno. Obrazově je to tedy velice na úrovni a artové. Děj má dvě časové linie - první je o otci osaměle přežívajícím na stáčeném pivu v holobytě a druhá jsou náhodné vzpomínky na dětství v osmdesátkách, kdy otec chlastal, matka kouřila jednu za druhou, skládala puzzle a sbírala kýčovité dekorativní cipovinky, ani jeden neměli práci a žili v dezolátním špinavým a oprýskaným panelákovým bytě. Oba synové vyrůstali jako kůl v plotě, protože se o ně rodiče vůbec nezajímali. Tou konfrontací neutěšeného světa dospělých s nevinným děstvím to připomene "The Florida Project". Má to podobnej observační styl (podstatnej rozdíl je teda v tom, že se to neodehrává ve slunečném Las Vegas, ale v Birminghamu :-), tady víc naturalistickej a oproštěnej od jakýchkoliv snah ty situace nějak romantizovat a přetírat pastelovějšíma barvama. O to silnější jsou pak momenty, kdy se z toho zmaru nějaké světlejší momenty vynoří. Nemá potřebu to dojit emoce na sílu ani tklivou hudbou, ani nějakým výraznými dějovými zvraty. Tady je prohlídka té jeho fotoknihy https://www.youtube.com/watch?v=yQcGuW5HoGY ()

angel74

Uzavřít tuhle nefalšovanou vlnu deprese a životního zmaru skladbou Good Thing od skupiny Fine Young Cannibals je fakt síla! Člověk má najednou mylný pocit, že absolvoval pohodovou podívanou. A přitom opak je pravdou. Nicméně musím uznat, že Richard Billingham natočil velmi kvalitní debut, k němuž ho inspirovaly vlastní neveselé vzpomínky na dětství a dospívání. (80%) ()

Dzeyna

Vyloženě nemám ráda britské filmy, nicméně stejně se na ně jednou za čas podívám a vždy mě to jen utvrdí v tom, jak to totálně neumí. ()