Náš čas

(festivalový názov)
  • Česko Naše doba (festivalový názov) (viac)

Nový film Carlose Reygadase pojednává o vztahu mezi Juanem a Ester, kteří spolu žijí v "otevřeném" partnerském svazku. Když se ale Ester zamiluje do jiného muže, Juan se musí vyrovnávat se zjištěním, že nedokáže dostát nárokům, které si na sebe klade. Film nás tentokrát nezavede do prostředí mexické reality jako v předešlých Reygadasových filmech, ale do oblasti státu Tlaxcala, do světě rančů a býčích zápasů, kde opět Reygadas zdůrazní pro něj tak typické pomalé záběry přírody, vlastní tok času nebo dokonalou vizuální optiku. (pan Hnědý)

garmon

Druhá polovina k nepřečkání. Rozmělnění, sebevykradení, ještě možná tak nějaká auto/partnerská arteterapie. Trapná doslovnost "románu po mailech" a la recitovaná Kněžna de Cléves. A k tomu naprostá obrazová bezradnost - pod recitací běží stále tytéž "krásné obrázky", které před chvílí hovořily a teď je vidět, že je to prostě jen dobře prostříhaný časosběr. Kdyby Reygadas strávil tolik času co vysvětlováním aspoň pokusem o obrazové ztvárnění toho, co nechává předříkávat z dopisů.... - začátek přitom vypadá nadějně - všechny ty generační rituály. Téma volného vztahu není také nic malého - stačilo by mi toho ale pět minut a první šňupanec a bylo by jasno. Víc jsem se stejně nedozvěděl. Hovoří se zde o jistém procesu v ženě - Zulawski v Possession tohle téma uchopil dávno předtím a bez kompromisů. Reygadasovo Post tenebras mi přišlo taky o pár tříd výsostnější, neznal jsem pramen - teď ho znám. ()

J*A*S*M

Obludně dlouhá artová onanie, v níž k prvnímu náznaku avizovaného "děje" dojde přesně po 50 minutách záběrů, které by se daly z fleku vystřihnout. Takový ten typ filmu, jemuž můžete na ČSFD lípnout pět hvězd a tvářit se jako znalec. #KVIFF2019 ()

pan Hnědý

Nový film Carlose Reygadase nepojednává pouze o spirituálním, duchovním formátu a narativním utlumením, jako v předešlých filmech. Není to jestřábí oko, které sleduje chod země, které detailně prozkoumává dotek přírody, zvířat, západu a východu slunce a člověk je až na druhém místě. Reygadas jde do hloubky postav a především manželského vztahu, který se rozpadá a budoucnost připomíná blížící se galaxii Andromeda k naší soustavě a jejího drtivého následku. Nejzásadnější rovinou zde tvoří samotný způsob pohledu kamery, v němž se zračí jak tiché pozorování, tak ponor do subjektivity. Cítíme úzkost z pohledu Juana nesmírně blízko. Začátek pozorování v řece s dětmi je meditativní. Široký formát tvoří dotek absolutna. Každým filmem Carlose Reygadase přichází poselství. ()

DJ_bart

I po zhlédnutí se musím sám sebe neustále ptát: čím je vlastně snímek 'Naše doba'? Poetický melodrama o nevěře a polyamorii, kde absentuje jakákoliv příběhová eskalace? Artová parodie na žánr mexických telenovel a motiv milostnýho trojúhelníku? Rádoby nekonformní umělecká přehlídka, kde si režisér Carlos Reygadas tři hodiny honí svoje ego? Pocta širokoúhlému formátu? Reklama na býčí farmy? Anebo jde pouze o Reygadasovu intimní zpověď na téma krize středního věku? Welp, 'Naše doba' je jakousi směsicí toho všeho, a zároveň není.... Kdyby se Reygadas zvysoka vysral na relativně kýčovitý pseudo-zápletky, a snímek se potenciálně nesl v koncepčním duchu prvních 20 minut - expozici mimochodem hodnotím 10/10 IGN - a snímek by tak byl v podstatě existenciální ódou na mládí a pomíjivost adolescentních lásek, pálil bych plnou palbu – takhle ovšem hodnotím jen 7,3 enchiládama z 10. Těžce ambivalentní dílo. [#FILMOVKA2021🎬] ()

Filmmaniak

Ze široka pojatý, niterný, vrstevnatý a z hlediska nejrůznějších formálních a vypravěčských prostředků nebývale pestrý snímek věnovaný partnerským vztahům, jejich různým podobám a proměnám, exceluje zejména na poli naprosto bravurní a vynalézavé režie, nádherné kamery a skvělých hereckých výkonů ústřední dvojice, kterou ztvárnili přímo Reygadas a jeho žena, kteří jsou přitom oba neherci. Divácky náročnější, leč na Reygadasovy poměry stále velmi přístupný film plný býčích metafor a ohromujících pasáží (koncert pro tympány, napadení koně býkem, sex nasnímaný voyeuristicky přes nedovřené dveře) se inovativně noří do hlubin složité a komplexní psychologie lidí a jejich vztahů a v podstatě jde o naprosto mimořádné dílo, jemuž lze vytýkat jen pár nedostatků, mezi něž se řadí místy přílišná dějová rozvolněnost a přeci jen trochu přehnaná délka některých záběrů a scén. ()

Sawy

Opojné esteticky i tematicky. Začátek jako mexické American Honey se po dvaceti minutách změní v křehkou i bolestivou analýzu toxického manželství, které si v sobě ale stále ukrývá určitou pokoru a láskyplnost. O ústupcích, které děláme, aniž bychom znali jejich skutečnou hodnotu. O pravdách, které často dokáže odhalit jen ten nejnevinnější pozorovatel. O magii, která se skrývá v každodennosti. O době, která může být kohokoliv z nás. 95 % ()

Martin741

Takto ma dopdele tocit Terence Malick. Len ten zase cpe nabozenstvo do svojich filmov, coz mu poniektori ludia nevedia rozdychat. Preto mam radsej filmy Karlosa Reygadasa : 77 % ()

honajz2

Na tohle jsem se dost těšil a zároveň se toho bál. Ono přece jenom tři hodiny jsou fakt dlouhá doba a ukočírovat to tak, aby to diváka nenudilo a vtáhlo do děje, rozhodně není jednoduché. No, bohužel se mi potvrdilo to druhé. Prvních 20 minut je fakt zajímavých, poetických a tak nějak jsem doufal, že to vydrží. No a pak se z toho začala stávat poetická nuda a v poslední hodině už to byla jenom nuda. Kameru to má fakt dobrou, jako každý Reygadasův film, ale kromě toho všeho a ještě několika scén jsem tam nenašel nic, co by pro mě vytvořilo nějaký velký zážitek. U Reygadasova opusu magnum Tiché světlo to všechno funguje naprosto dokonale a i ostatní jeho filmy mají něco do sebe, byť se mi třeba tolik nelíbily. Tohle ale bylo velké zklamání. Příběh je hodně podobný tomu z Tichého světla, taky tam šlo o manželskou nevěru, akorát tady se to odehrává na jiném místě a má to jiný konec. Hodně ubylo poetiky a tak jsem se tu tak nějak neměl ty tři hodiny čím kochat. A o poetiku šlo u Reygadase především, tohle je celkem obyčejný, ukecaný a strašně dlouhý příběh o manželské nevěře. Možná se už Reygadas vyčerpal, nevím, každopádně Nuestro tiempo je podle mě jeho nejslabším filmem. Souhlasím s komentářem uživatele rivah, vystihl to dobře. 2* ()

angloumene

Naše doba sice nabízí až odporně dlouhou stopáž, ale řeknu vám, dalo se. První polovina se rozjížděla poměrně pomalu a v náznacích připravovala prostor pro pořádně divné a pořádně zvrhlé rodinné drama. Druhá už mě i přes přirozený odpor k téhle mačistické onanii neuvěřitelně vtáhla. Řeknu vám, že možná ani z Ramba nestříká tolik potlačovaného testosteronu. Závěrečná býčí alegorie vše uvádí na pravou míru a dává zřejmou nápovědu k řešení tohodle neotřelého filmového románu. ()

horovska

Co toto mělo být? Celé to začne jako dokument, krásné záběry.... asi po hodině se cosi začne dít, milostný trojůhelník prokládaný obrazovými experimenty a občas podbarvený náhodně a zcela nesmyslně zvolenou hudbou, dlouhými záběry vhodnými k přemýšlení, zda se vám chce nadále něco takového sledovat. A poslední scéna se zápasícími býky nakonec ztrýzněnému divákovi po třech hodinách napoví, jaký závěr si z toho všeho má udělat. Dvě hvězdy za úvod a kameru. ()

rivah

Kde jsou ty časy, kdy Reygadas natočil zásadní JAPÓN a spirituální TICHÉ SVĚTLO. Teď už jde jen o rozvleklé pojednání tématu manželské nevěry, které bylo pojednáno už mnohokrát a přesvědčivěji. (Zásadní řešení či vyrovnání vztahu se vyhnul otevřeným koncem se soubojem býků.) . Působivé záběry na život na farmě, planiny s býky a zejména pak velkoměsto v nadhledech sklouzávají do formálně efektního sebevykrádání stylu. ()

pekl

Po skvělé první a velmi dobré druhé hodině je ta třetí k nepřečkání. Zejména když vám začne foukat studená klimatizace za krk... ()

BigbyWolf

Pohlcující zážitek, který vám nikdo jiný než Reygadas v současnosti nedopřeje. Excelentní autentické výkony Reygadasovy rodiny a jeho samotného. Filmová transcendence do vztahové krize, která je plná manipulace a zákeřnosti i citlivých a intimních projevů. Neskutečné jsou symbolické výjevy v podobě býků. Člověk se v těchto chvílích pohybuje zcela mimo veškeré běžné vnímání světa, přenesou se na vás všechny pocity ústředních postav a většina z nich rozhodně není příjemná. Geniální kousek současného umění a potvrzení toho, že Reygadas je ve světě filmu naprostým unikátem, skutečným následovníkem největších mistrů filmového plátna. ()

michmark

Obrazově strhující záběry z mexického ranče a do toho od cca. půlky naroubované "milostné drama" a výsledek je takový dort od pejska a kočičky. Milostné drama uvádím v uvozovkách, protože schéma, kde nějaká bezohledná slepice deptá do ní zamilovaného idealistu, mě poprvé a naposledy bavilo u Velkého Gatsbyho. Můžete to samozřejmě inovovat přidáním spousty filosofických úvah o tom jak moc muž miluje ženu, když jí dopřeje (no ehm, nevím, jestli měl chudák moc na výběr) takovou svobodu, ale výsledek to moc nezlepší. Délka filmu a tím, čím byla dosažena (předčítání emailů, umírání nějaké nově se objevivší postavy, pasoucí se krávy...) je to, co tento počin zcela zabíjí... ()