Černý lékař Dr. Luther Brooks (Sidney Poitier) bez větších zkušeností je ve vězeňské nemocnici určen k léčbě dvou bílých rasistických podezřelých, kteří jsou bratři. Když jeden z nich zemře, způsobí to napětí, které by mohlo zahájit rasové nepokoje. (sator)

zigíš

Mankův brácha taky uměl! Abych si nakoukal víc jeho filmů. Námět a scénář parádní -se oscarovým nominacím nedivím- i po sedmdesáti letech stále aktuální. Widmark jako hlavní hvězda zajímavě utlumený, vlastně na plátně moc není na rozdíl od mladého Poitiera (suverénní výkon) a sexy Lindy Darnell. Výborné drama, kterému do absolutního hodnocení chybí zatraceně málo. ()

Rob Roy

Tendenční rasová záležitost s ne moc zajímavými postavami, ani Richard Widmark tentokrát nezaujme. Jinak noir to moc není. 50%. ()

liquido26

Solidní drama z vězeňské nemocnice zabývající se v té době aktuální rasovou otázkou. Neškodilo by na začátku trošku přidat na tempu, ale jinak jsem se nijak nenudil. V hlavní roli, hlavního záporáka - slizskýho omezenýho úchyla, exceluje Richard Wildmark. Linda Darnell je zase nepopsatelně krásná jako vždy. ()

majo25

Film prekvapí svojou otvorenou rasovou nenávisťou, ktorá v tomto prípade pramení skôr z údajne pozítívnej diskriminácie afroamerickej komunity než z nadradenosti bielej rasy. Niečo podobné ako u nás Rómovia z pohľadu zakomplexovanej časti majority. V 50. rokoch nebolo bežné, aby bol lekárom černoch, čo je z spočiatku aj tak nainscenované - ako prekvapenie na diváka. A kto iný, než vychádzajúca hviezdička Poitier sa toho mohol zhostiť. Na svoju iba druhú rolu a na mladíka celkom obstojné, ale tu jednoznačne hviezdi Richard Widmark, ktorý strháva takmer všetku pozornosť a hrá o dušu. Záver je očakávateľne tendendný, ale celkove film jasne nastavuje zrkadlo vtedajšej spoločnosti. ()

• Počas nakrúcania mala Linda Darnell ťažkú ​​autonehodu, pri ktorej takmer uhorela zaživa (o pätnásť rokov neskôr sa stal jej tragický osud, keď zomrela na následky požiaru v izbe, kde spala). (westerns)
  • Richard Widmark, ktorý hrá vo filme hlavnú rasistickú postavu menom Ray Biddle, zo začiatku nechcel prijať túto ponuku. Neskôr ju ale prijal, a bol veľmi rád, že pri natáčaní spoznal Sidneyho Poitiera. Pri natáčaní niektorých "nenávistných a rasistických" komentárov a scén jeho postavy sa ospravedlnil Poitierovi. (westerns)
  • Uvedení filmu bylo zakázáno v Chicagu a v amerických státech Massachusetts a Pensylvánie. Režisér Joseph L. Mankiewicz se v tomto filmu kriticky vyrovnává s americkým rasismem všedního dne. Úřady se obávaly, že by film mohl vyvolat demonstrace a pouliční nepokoje. (Pavlínka9)

Zemřel herec Sidney Poitier

Zemřel herec Sidney Poitier

07.01.2022

Dnes přišla smutná zpráva z bahamských ostrovů. Ve věku 94 let zemřel nejstarší herecký držitel Oscara za hlavní roli, floridský rodák Sidney Poitier. Médiím zprávu sdělil přímo bahamský předseda… (viac)