Reklama

Reklama

Priatelia navždy

  • Slovensko Chlapec a pelikán (festivalový názov) (viac)
Trailer 1
Dráma / Rodinný
Austrália, 2019, 99 min

Starý obchodník Mike Kingsley rozpráva vnučke príbeh zo svojho detstva, ktoré po smrti svojej matky prežil s otcom na opustenom austrálskom pobreží. Jeho bezstarostný život sa navždy zmení po tom, čo nájde hniezdo čerstvo vyliahnutých pelikánov, ktorých matku zastrelili lovci. S pomocou miestneho Austrálčana Billa a svojho otca sa im podarí vychovať tri dospelé pelikány. Medzi Mikeom a jedným z vtákov, ktorého nazval pán Percival, vzniká výnimočne veľké puto priateľstva. Krásne časy detských radovánok sa však blížia ku koncu... (TV JOJ)

(viac)

Videá (1)

Trailer 1

Recenzie (33)

Arsenal83 

všetky recenzie užívateľa

Prerábka z roku 1977, ktorú som nevidel, nemôžem porovnať. Kto má rád deti, Austráliu, aborigincov a pelikány, toho si film určite nájde. Čiastočne to funguje ako taká rodinná komédia, kde sa najviac zabavia deti a priatelia vtákov a rovnako tak silno budú prežívať tú drámu, ktorá tam vznikne. Niektorým divákom to ale bude celkom fuk. ()

Big Bear 

všetky recenzie užívateľa

Tenhle film má všechno to co miluji na australských filmech. Přesto jsem musel hvězdu ubrat a pozor - vyspoileruji děj a povím proč. Když vám Geoffrey Rush v roli dědečka začne vyprávět příběh svého dětství, který se odehrál na opuštěném australském pobřeží, můžete jen sedět s pusou a očima dokořán. Jen samotné prostředí, kde se příběh odehrával bylo prostě dechberoucí. Aby toho nebylo málo, objevil se ve filmu můj milovaný Gulpilil. Zestárl, zešedivěl, možná trochu ztloustl, ale stále je to on... No a k tomu všemu tři ochočení pelikáni z nichž se nakonec z jednoho stane hrdinův milovaný přítel a parťák. Ačkoliv film hlavně na počátku klouzal po pěti hvězdičkové vlně díky výše zmíněným přednostem, od poloviny se začal jevit mírně naivním. Moc se mi nechtělo věřit věřit záchraně což trochu srážely znatelné digitální efektty. Moje droboť ale byla nadšená a napjatá ať už šlo o malá růžová ptáčata tak o záchrannou misi. Dobře, řekl jsem si, je to rodinný film. Další ehm scénkou bylo hlasování ve firmě, ale budiž, třeba si synátor fakt neprostudoval stanovy společnosti i když rok připravoval smlouvu... Nad tím vším jsem stále zavíral oči okouzlen vyprávěním, kdy se často vyprávěný příběh z dětství často odehrával přímo před Rushem což u retrospektivně vyprávěných filmů mám moc rád. Jenže v samotném závěru nechají tvůrci zvířecího hrdinu zabít, což má omladina prostě nedala. Ještě po půl hodině od konce titulků slyším vzlyky a to bylo jen ve filmu, to bylo jen jako jsem řekl už nejméně 10 x... Sakra tak proč z toho neudělali regulérní drama o osudu ptačí rezervace? Tenhle mix nebyl dobře vyvážen a tak rozhodně nedoporučuji aby na to koukaly děti pod 10 let minimálně... Je to totiž místy dojemná záležitost a v podstatě je to spíše drama než rodinný film. A za tu nevyváženost srážím hvězdu dolů. Každopádně Australáci zase nezklamali a stále si drží vysoký standard jak jsem u jejich kinematografie zvyklý a rád ! Docela by mne ale zajímal původní film z roku 1977. Dávám 4 rozšlehané ryby * * * * ()

Reklama

Marze 

všetky recenzie užívateľa

Krásný staromódní rodinný film vhodný jako úvod do Australské Nové vlny. Sice takové na jedno použití, ale laskavé a sladké. Takový povznášející a melancholický snímek Český název měl asi přitáhnout milovníky zvířat, ale původní název "Storm Boy" je přiléhavější pro naše turbulentní časy. Jsou zde úplné archetypální postavy. Je to působivé i vizuálně. ()

tron 

všetky recenzie užívateľa

„Každý dobrý príbeh sa musí pokaziť, aby sa zlepšil.“ Scenár nie je žiadny zázrak. Č čakáte, toho sa dočkáte. Pelikány nie sú moje práve najmilovanejšie zvieratá; nič proti nim, ale nemyslím si, že, na rozdiel od psa alebo delfína, je to zviera, ktorému by sa tak nejak normálne dalo fandiť (nie je to taká tá ľúbivosť na prvú dobrú, treba to povedať nahlas tak ako to je). Ale takýmto filmom menej ako 4* nedávam. Geoffrey Rush (ktorý to zároveň produkoval) opäť potvrdzuje svoju povesť jedného z najvšestrannejších (a teda najlepších?) hercov planéty. Krásnou bizarnosťou je, že v Hľadá sa Nemo daboval... pelikána! To nevymyslíš, to je život. Veľa tomu prekvapivo dáva aj Jai Courtney, samozrejme originálne austrálske prostredie a viacero mrazivých a nečakaných nápadov (výskyt v jednej scéne postáv, ktoré nie je reálne, aby boli spolu v jednej scéne – keď uvidíte, pochopíte). Okrem toho je to fajn príbeh o synoch a otcoch (a dedkoch a vnučkách), čo je vždy pôsobivé. ()

silentname 

všetky recenzie užívateľa

"Storm Boy" viac-menej spadá do kategórie rodinných filmov medzi dieťaťom a zvieraťom, o ktoré sa bude starať od jeho narodenia. Tie filmy fungujú na podobných konceptoch, zmenu nájdeme len v zvierati samotnom. Možno to nemusí byť pes, ale môže to byť orol. Alebo nie orol, ale 3 pelikány. Originálny film moc nie je, ale zase je pravda, že tieto filmy sú vždy príjemné na pozeranie, majú svoje momentky a dávajú nám niečo, čo je trošku výnimočné. Láska dieťaťa a zvieraťa je vždy veľmi milá. Rozdiely, ktoré v tomto filme vidím sú však zaujímavé. Starostlivosť nie je tajná, Michaelov otec pomáha so starostlivosťou tiež. Má to v sebe aj prvky dospievania a vizuálne sa na to celkom príjemne pozerá. Neviem čo viac k tomu vôbec povedať. Ak máte radi tento typ filmu, tak sa vám bude páčiť. Ak vám to príde staré, tak vás to nenadchne. Mňa tieto filmy bavia a páčil sa mi. Aj skrz jeh klišé. Hodnotenie: B ()

Galéria (12)

Zaujímavosti (3)

  • Tréningový proces pre potreby natáčania bol v prípade pelikánov veľmi rýchly. Pelikány majú totiž nadpriemerne dobrú pamäť. Ich trénerom bol Paul Mander. Podľa jeho slov bola najdôležitejším faktorom odmena v podobe rýb. (MikaelSVK)
  • Bylo zásadní, aby se herec Finn Little stal součástí skupiny pelikánů, a tak se poprvé setkal s ptáky, když jim bylo pouhých šest týdnů (každý týden Finn přicházel a prováděl sezení s pelikány a trávil s nimi čas). Z toho všeho vyplývá, že se natáčelo se skutečnými pelikány. (Stoka)
  • Filmovalo sa na viacerých miestach v austrálskom štáte Južná Austrália vrátane Národného parku Coorong. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama