Americký režisér a producent Joseph L Mankiewicz je u nás známý především díky velkofilmu Kleopatra (FP 16/68). Na vrcholu své kariéry byl v letech 1949 50, kdy obdržel Oscary za režii a scénář filmu Dopis třem manželkám (1949) a o rok později za režii dramatu z divadelního prostředí Vše o Evě. V příběhu ambiciózní dívky, která se stane během jediné sezóny hereckou hvězdou, režisér poodhaluje mnohé ze zákulisí uměleckého života v New Yorku, v němž přinejmenším stejnou roli jako talent hrají intriky a bezohledná touha po slávě. Tak trochu v rozporu s názvem filmu je hlavní hrdinkou filmu stárnoucí hvězda Margo. Ta se stane obětí dravé Evy a musí jí uvolnit své místo na diváckém výsluní. Skvělý herecký výkon Bette Davisové můžeme i s odstupem let hodnotit jako hlavní devizu filmu, ve své době oceněného šesti Oscary )nejlepší film, režie, scénář, kostýmy, vedlejší mužská role George Sanders, zvuk). v titulní roli se objevila Anne Baxterová a v epizodní roli přihlouplé dívenky, toužící po kariéře, Marilyn Monroeová. (oficiálny text distribútora)

jonyyy

Postava Evy mi byla od začátku tak strašně nesympatická a připadala mi tak nepříjemně vlezlá, že se mi chvílema až blbě kokukalo. Ale i postava Margo byla šílená, měla štěstí, že s ní ti přátelé a přítel drželi. Už jen to, že na mě takto postavy působily dokazuje, že herecké výkony byly opravdu dobré a celý film byl slušný. 70% ()

Kaluž

V úvodu snímku jsem si říkal, že to bude obyčejná fraška o závisti těch dvou postarších fúrií, které nepřejí úspěch mladé divadelní herečce. Nikoliv, tohle je naprosto vybroušená palba dialogů v hereckém koncertu tří žen (Anne Baxter, Bette Davis a Celeste Holm). Uvadající kariéra stárnoucí hvězdy v konfliktu s bezohlednou dravostí začínající mladé senzace. A hloupoučká dívenka v podání Marilyn Monroe je vyloženě rozkošná. ()

Aleee89

Film, který mi padl do oka v televizním programu (v roce 2008). Šest Oscarů, známá jména a taky námět, který mě oslovil. Musím říct, že rozhodně nelituju těch dvou hodin dívání se, protože to prostě stojí za to. Nevím, nakolik je nadsazené samotné hollywodské prostředí a jeho intriky, ale řekla bych, že o moc ne. Postava Evy mi byla sice nesympatická (prostě dokonalá úlisná mrcha), ale to zase svědčí o tom, že role byla zahrána více než dobře. Co mě ale dostalo, to byla Bette Davis, která hrála snad ještě lépe než Anne Baxter Evu, její postava žárlivé a stárnoucí divy mě oslovila, a to dost. Těšila jsem se na každou scénu s ní... Už jen díky tomu je nutné film vidět, protože Bette stojí za to, stejně jako vůbec celý film. A ty šťavnaté, jiskrnné dialogy, to už je jen třešnička na dortu a mistrovství scenáristy Mankiewicze. ()

pepo

Super film ale nie som nadšený. Keby neexistovali pecky ako Sunset Blvd. alebo What happend to baby Jane ? páčilo by sa mi to podstatne viac a možno by mi ani tak nevadilo, že je to táááááááááááááááááákto rozťahané. Škoda, pretože v podstate je to hlavne po dejovej a hereckej stránke dokonalý film. ()

misterz

Všetko je tu o hercoch a o tom, ako na koho zapôsobia. Mne je napríklad herečka Bette Davis na pohľad nesympatická, no jej herecké kvality uznávam. Ani Anne Baxter nie je celkom podľa môjho gusta. Na druhú stranu však príbeh má čo povedať aj po rokoch - bacha na toho, koho si pustíme pod kožu a komu pomôžeme, nech vyzerá akokoľvek nevinne. Aj z krotkého baránka sa môže vykľuť vlk. A tam kde sú sláva a peniaze to platí dvojnásobne. Slušný nadpriemer. 80/100 ()

• Veta "Fasten your seatbelts. It's going to be a bumpy night." bola v roku 2005 umiestnená na deviatom mieste najlepších filmových hlášok podľa Amerického filmového inštitútu. (MikO_NR_1909)
  • Pri jednej pauze na natáčaní, išla Marilyn Monroe povedať Bette Davisovej svoj obdiv a keď jej to dopovedala tak ju Bette Davisová vyhnala a povedala, nech sa Marilyn nedíva na jej filmy. Na Marilyn to malo ťažký dopad a na druhý deň neprišla na pľac. (AdamCritic)

Nominace na Oscara

Nominace na Oscara

24.01.2017

Letošní nominace na Oscary totálně ovládl muzikálový La La Land. Jeho 14 zářezů dorovnává rekord Vše o Evě a Titanicu, zatímco si pomyslné stříbro a bronz rozdělila sci-fi Příchozí s dramatem… (viac)