strachon

Nedá se ubránit srovnání s norským originálem (kde je protějškem této řady až 3. série). Jako poměrně výmluvné mi přijdou scény vzájemného nejniternějšího svěřování, např. Martinův coming out vůči svému nejbližšímu příteli Giovannimu, který v italské verzi probíhá jaksi odosobněle během jejich společné hry fotbalové videohry FIFA, kluci se na sebe ani nepodívají. I když by od jižanských Italů člověk čekal větší vášeň a projevovanou emotivitu proti "chladným" Skandinávcům, v seriálu to vyznívá přesně naopak a interakce mezi aktéry milostných vztahů působí chladněji. Snad nejvíc tak z Martina vytrysknou emoce při jeho výbuchu vůči matce. A to je další změna vůči předloze, zatímco v norském Oslu odpovídající chlapecká postava bydlí na studentském bytě a veškerá interakce s ostatními vrstevníky působí s ohledem k tomu přirozeně a nenuceně, tady v Římě bydlí pěkně doma s maminkou a pro každou interakci s vrstevníky si "chodí" kamsi ven, jen tak nahodile, potkávají se na ulicích nebo jiných místech, kdy se někdo zčistajasna zjeví, občas aniž by k tomu měl opodstatnění. A ještě jedna nesrovnalost - z ústřední dvojice má být Niccolo ten o něco starší, vyspělejší, a jeho představitel Rocco Fasano taky skutečně je o 4 roky starší než Martinův představitel Federico Cesari, jenže působí vizuálně drobnějším a jemnějším dojmem, takže to moc nesedí, v norském (i třeba francouzském) obsazení byl ten věkový a vyspělostní rozdíl zřetelnější, mladší z kluků jakoby vzhlíží k vyspělejšímu protějšku a je pak o to víc zmítaný jeho nevyzpytatelnou náladovostí. To tady zaniká. Ale jinak je italská verze natočená v pěkném prostředí a některé situace jsou tu vyřešené snad i líp, přinejmenším třeba pobyt Martina se svými kamarády na chatě na pobřeží, kam náhle přijede NIccolo. ()