Robustní obchodník s nemovitostmi Harry Brock, muž masivních zisků a podezřele křehkých morálních zásad, přijíždí do Washingtonu, aby si tu ku prospěchu svého impéria zakoupil přízeň politických špiček. Jako ozdobu si s sebou přiváží přítelkyni, bývalou barovou tanečnici Billie Dawnovou, dívku vysokého sex appealu a nízké inteligence. Jenže ve vysokých kruzích Washingtonu nezachrání Billii ani její krása a Harry vcelku rozumně usoudí, že musí pro společenskou přijatelnost svého doprovodu taky něco udělat. Najme si proto novináře Paula Verralla, aby jeho sladkou milou naučil způsobům a poněkud obrousil hrany její přirozené "naivity". Paul se svého pygmalionského úkolu ujímá jako člověk, který už od života nic nečeká, ale překvapivě narazí na velmi učenlivou žákyni - a není se tedy co divit, že záhy úplně propadne jejímu kouzlu. Billii se po počátečním zdráhání ve studiu zalíbí a důkladné zkoumání právnické i jiné literatury ji přivede až k poznání, co je její chlebodárce vlastně zač. A co je pro nově probuzené svědomí a intelekt přirozenější, než konat v zájmů pravdy a spravedlnosti... (oficiálny text distribútora)

Fiftis

Ani ako komédia, ani ako romantická snímka, ani ako nič. Na všetky žánre tomu niečo chýba. Ani Johnovi Goodmanovi nesedí záporná rola. Melanie Griffith vraj bola nominovaná za najhoršiu herečku, ale nebyť nej, tak dám asi 1 hviezdičku. Snímka skončila a ja som ani nevedel, čo tam také bolo, že to trvalo hodinu a 35 minút. Bez väčšieho deja, vlastne sa len jedna žena od jedného tučného muža dostane k hnusnému chudému úradníčkovi. Padnú 2 pusy a 2 facky. Skončí to zabuchnutím dverí. Žiadny happy-end. Žiadny pekný koniec s novým životom. Žiadny úsmev. V podstate som rád, že som na túto snímku nikdy nenarazil v 90.rokoch, keď som ešte mal doma televíziu a bol závislý na tom, čo nám tá manipulátorská mašina ponúkala. ()

kaylin

Je to docela zábavné, má to docela dobré postavy, které jsou hrány skvělými herci, hlavně John Goodman je můj oblíbenec, ale je to pořád jenom remake. Snímek z roku 1950 je mnohem vtipnější, a to hlavně proto, že Judy Holliday je ve své roli prostě úchvatná. Melanie Griffith taková není, vlastně mi zrovna ona moc nesedla. ()

Snorlax

G. B. Shaw by možná z tohoto filmu i měl radost, jeho námět byl upraven do téměř klasické podoby americké romantické komedie. Ale byl doplněn velmi zdařilým konverzačním humorem, který si střílí téměř ze všech amerických hodnot. To, že neznám žádný jiný americký film, který by si tropil šoufky z americké podstaty, neznamená, že neexistuje. Ale Včera narození bude pro mne mít navždy tu mimořádnou příchuť prvenství v této oblasti. ()

MoiJe

Goodman vynimocne ako pan zly, Johnson s cestickou vo vlasoch a brylami, Griffit v peknych satach, hromada patetickosti, zjednodusenosti a chvile nudy striedajuce sa s chvilami mikania kutikov (hlavne ked nieco vtipne povedala a az potom sa ukazalo ze to mysli vazne)... ak faakt nemate nic lepsie na praci, kludne mozete zhliadnut... Btw, vynimocne fajn dabing. Ale viac by mi sedel nazov Včera narozená. ()

Deleatur

Plusy: Mandoki není Cukor, ale remake (resp. nové zfilmování divadelní hry) měl(o) svůj styl. Scénář pořád vtipný. Výkon a půvab Griffithové. Jak se nesla a rozloučila s JJem. Mínusy: Záporák (znovu vynikající, tentokrát Goodman) zase přehrával hlavního milovníka (díky chemii s tehdejší manželkou o poznání výraznější Johnson, ale stále ve stínu robusního Goodmanova šarmu, jakkoli i zlého). Hodnocení: 74% (a taky 4*, tak moc se mi i podání Griffithové líbilo). ()