Francie, květen 1968: zatímco v Paříži vrcholí studentská revolta, nabírá doposud klidný provensálský podzim života stárnoucího bonviána Miloua (Michel Piccoli) rychlý obrat k horšímu. Po smrti jeho matky, se v usedlosti shromáždí do celého světa rozptýlená rodina, která se ihned pustí do ostrého sporu o dědictví po staré paní... (Pohrobek)

Pohrobek

Melancholická společenská komedie o stinných i zářných stránkách revolty, jež postihla Francii revolučního roku 68. Revolta, která zahýbala celou Francií a na několik dní i životem jedné buržoazní rodinky. Hodně satirický pohled na ideály rebelství i socialismu, z nichž Malle v roce 1989 již dávno vyrostl. V každém případě však nebývale citlivý film o vztazích, stáří, ideálech i prožití života obecně. Moc pěkné a voňavé dílo. ()

radektejkal

Malle má četnou produkci, nepříliš všk vyrovnanou. "Milou" je tak něco uprostřed. Satira na "kapitalistický" způsob života (opuletní jídlo, nadstatndardní bydlení, erotické zábavy z nudy), a to na pozadí smrti (?) matky a květnové pseudo-revoluce. Jak to či onak, naše malá společnost to nezvládá; smrt matky je jen prachem v soukolí, které je třeba rozebrat a pak si rozebrat mezi sebou, a revoluce stále jen strašidlem, které obchází Evropou. Pozn 1.: Většinou po komentáři přidám ještě jednu hvězdu, tady ji mám chuť ubrat. Pozn 2.: Trochu mi to připomělo buňuelovské satiry, ale raději jsem na to hned zapomněl. ()

Aky

Na pozadí levicových pařížských bouří, o kterých se dovídáme jen zprostředkovaně převážně z rozhlasových zpráv, se odehrává klasické (mírně komediální a mírně satirické) drama o vztazích v široké rodině rozbouřených dědictvím. Příjemné je, že na rozdíl od mnoha jiných podobných projektů se zde věci řeší spíše úsměvně než trapně a mnohdy až tragicky. ()