9. listopadu 1985. Gang provede krvavé přepadení supermarketu Delhaize v belgickém Aalstu. Takzvaní Brabantští zabijáci brutálně zavraždí osm nevinných lidí, mezi nimiž jsou i Gilbert, Thérèse a Rebecca Van de Steenovi. Devítiletý David Van de Steen navzdory vážným zraněním střelbu přežije. Jeho rodiče a sestra se však stanou jedněmi z posledních obětí nechvalně proslulého gangu. Z Davida je náhle sirotek a jeho prarodiče na sebe vezmou srdcervoucí úkol – poskytnout vnukovi novou životní perspektivu a postarat se o jeho buducnost. Dědeček Albert se přes pětadvacet let úporně snaží dostat vrahy před soud. Až do dnešního dne však zabijáci, kteří mezi lety 1982 a 1985 zavraždili 28 lidí, nebyli dopadeni. Jedná se o největší skandál v dějinách belgické justice. (Cinemax)

Aljak

Hrozná bezmocnosť :( Popravde, doteraz som ani netušil, že v Belgicku mali v 80tych rokoch takúto skupinku Brabantských zabijákov, ktorí terorizovali civilistov kade tade vo verejných priestoroch. Tento film pojednáva o poslednom vyčíňaní tejto skupinky, ktorá sa vybúrila v Aalste. Ani si len neviem predstaviť, čo museli prežívať pozostalí, po takomto masakri. A čo je horšie, vidieť, že vyšetrovanie opakovane prichádza do slepej uličke a páchatelia sú neustále na slobode, to musí byť mega deprimujúce. Film mal výborný spád, vyváženú kompozíciu, ktorá pôsobila vcelku realisticky - a prostredníctvom dedka Alberta a vnuka Davida sledujeme neutíchajúci boj za spravodlivosť. 5 hviezd! ()

Dan9K

Silné téma a silný film, který by si zasloužil větší pozornost. Krásně totiž ukazuje, že úřední a státní marasmus, klientelismus a v podstatě mafiánství rozhodně není specialitou Čechů, ale spíše specialitou druhu homo sapiens, protože i v takové Belgii se může dít něco, co si u nás skoro ani neumíme představit. Snímek má i vynikající casting, bohužel s výjimkou dospělého Davida, u kterého si asi nikdo nevšiml, že mu zmodraly oči. Také je možná až zbytečně dlouhý (na HBO je 134 minutová verze) a některé věci se zbytečně opakují. Každopádně je to oči otevírající záležitost, která je zcela podle reality a přesto skoro až neuvěřitelná. ()

Enšpígl

Já o tomto případu nevím vůbec nic, ale pokud je to blízký pravdě, tak je to neskutečná síla a další příklad toho, proč se mě chce s politiky blejt. Film není ani tak něpínavej, jako psycholgickej, představa, že se Vám něco takového stane a vy se marně dovolávate spravedlnosti je hrozná a přesně na týhle vlně empatie a divákovi solidarity s dědečkem Albertem tvůrci pracují a jde jim to hodně dobře. ()

kolemjdouc

nestává se mi často aby mi nějaký film roztřískal psychiku na cucky.Doslova!A to jen proto, jak pojali s citem své role Jan Decleir a de Muynck.Oba své postavy postupem stárnoucích,nešťastných , unavených lidí ztvárnili jedinečně.Čítankově.dosti mi vadila kamera bez stativu kdy se kameraman už pohyboval dosti rušivé.Hlavně při natáčení scény na nemocničním lůžku ležícího Davida.Možná opakovali scénu víckrát ale to by nemělo mít na profesionalitu kameramana vliv.Vynikající režie. ()

angel74

O nikdy neobjasněném případu spojeném s vražednými útoky Nijvelského gangu jsem neměla ani potuchy, takže jsem po zhlédnutí tohoto filmu dost šokovaná, že se něco podobného vůbec kdy stalo a ještě k tomu v civilizované Belgii. Snímek Nestřílejte! sice není natočen nijak objevně, ale díky silnému příběhu je natolik poutavý, že ty dvě hodiny utečou jakoby nic. Na konci zbývá jen bezútěšný pocit zmaru nad obrovskou nespravedlností a zrůdností celého systému. Nedá mi to a musím se zmínit o Janu Decleirovi, který i po více než dvaceti letech od svého majstrštyku ve filmu Charakter dokazuje, že má herecky stále co nabídnout. (75%) ()

• Název filmu se objeví až před závěrečnými titulky. (griph)
  • Tento film je založen na skutečném příběhu gangu Nijvel Gang (neboli „Brabantských zabijáků“), kteří v letech 1983 až 1985 provedli sérii násilných loupeží. Brabantští zabijáci zavraždili 28 lidí. Totožnost a skutečné motivy pachatelů zůstaly vždy záhadou, i když brutální zabíjení bylo různě vysvětlováno jako pokusy o vydírání, politický terorismus nebo utajování politických či trestných atentátů. Následné vyšetřování sužovaly chyby, jako je nedostatečná spolupráce, nedostatečný výzkum a zmizení důkazů, a skutečnost, že z pochybných důvodů bylo z případu vyřazeno mnoho členů spravedlnosti, mnoho lidí věří ve vládní spiknutí. Vyznání v roce 2017 přineslo vyšetřování krátce nové světlo, ale ministerstvo spravedlnosti informace odmítlo jako irelevantní. Režisér Stijn Coninx uvedl, že film natočil s cílem osvěžit povědomí veřejnosti a znovu zahájit vyšetřování v naději, že případ bude vyřešen dříve, než v roce 2025 dosáhne promlčecí lhůty. (Piercee)