Budujeme Slovensko - Season 3 (2022) (séria)

Príbeh Meriny (S03E03)

(epizóda)

Na mesto Trenčín a jej obyvateľov mal v minulosti textilný podnik Merina obrovský vplyv. Takmer každý z Trenčína a jeho okolia mal v rodine niekoho, kto v Merine pracoval. Práve vďaka nej sa o Trenčíne hovorilo ako o meste módy a látky z tejto fabriky sa distribuovali do celého sveta. Zaujímavá bola výnimočnosť uzavretého výrobného okruhu podniku a sociálny systém, ktorý zamestnancom ponúkali jeho francúzski zakladatelia Tiberghienovci. Nakrúcanie dielu o Merine sa realizovalo v čase príprav na búranie niekoľkých historických budov jej výrobného areálu. Hoci nešlo o pôvodný zámer, do príbehu sa dostal aj boj medzi aktivistami za zachovanie stavieb a developermi, ktorí na ich mieste plánujú postaviť hypermarket. (Filmtopia)

blondboss

Merina ako trenčiansky odevný závod mi dokopy nič nehovorila. Ani tento dokument nepriniesol veľa zásadných informácií o tejto stavbe, akurát tak priniesol aký-taký pohľad do konfliktu aktivistov a developerov, pričom neponúkol v zásade žiadne riešenie. Asi jedna z tých slabších častí tejto zaujímavej série. 50 % ()