Skromní hrdinové

• Japonsko Čiisa na eijú: Kani to tamago to tómei ningen (viac)

Nové japonské animační studio Ponoc založil na Oscara dvakrát nominovaný autor Yoshiaki Nishimura (Hrob světlušek, Příběh o princezně Kaguje) a přizval do něj celou řadu uznávaných animátorů, kteří pracovali ve světoznámém studiu Ghibli Haiyao Miyazakiho. Po úspěšném debutu Mary a čarodějná květina přichází studio s titulem Skromní hrdinové. Jde o ambiciózní povídkový film tvořený třemi napínavými příběhy, na jejichž ztvárnění se podílely největší talenty současné japonské animace. Kanini & Kanino vypráví příběh dvou krabích sourozenců, kteří se vydávají na velké podvodní dobrodružství, aby našli svého otce. Život neprohrává pojednává o osmiletém Šunovi, který se musí vypořádat s životu nebezpečnou alergií na vejce. Hrdina v takřka Kafkovské povídce Neviditelný bojuje s vlastní méněcenností a nezájmem společnosti o svou osobu. Všechny 3 povídky zobrazují hrdinství každodenních životů v dechberoucích vizuálech plných akce, lidského dramatu a fantazie. (Anifilm Distribution)

NiksCZ

Takže, zrovna jsem to dokoukal a řeknu vám. Jsem velice příjemně překvapen. Předem říkám, že jsem o Studiu Ponoc doteď neslyšel a tohle je jejich první počin, který jsem viděl. Nicméně, zpět ke snímku, potažmo ke snímkům. Protože se technicky vzato jedná o film, který je však složený ze tří krátkých filmečků. (o délce cca. 10-15 minut). Začneme tedy u příběhů. Ty jsou vcelku jednoduché a vždy jsou, jak název napovídá, o hrdinství. Ovšem nečekejte zachraňování světa a podobné krávoviny, nýbrž malé skutky, které jsou ovšem hodny nazvat hrdinstvím. U prvního příběhu s názvem "Kanini a Kanino" se mi velice líbilo to, že se v tomto filmečku skoro vůbec nemluví (až na oslovování se jmény mezi postavami) a tak je skoro celé vyprávění příběhu pouze v režii vizuálu. Příběh pojednává o dvou "krabích" sourozencích, jejichž matka odejde na pevninu zrodit další potomky a tudíž zbyde pod vodou jen jejich otec a je "jen na něm", aby své děti ochránil. Příběh ale pravděpodobně nebude tím hlavním, proč se na film budete chtít kouknout, tím budou pravděpodobně vizuály. K vizuálům řeknu jen to, že jsou místy až dech beroucí, což mě mile překvapilo. Autoři zde použili kombinaci 2D animace se CGI. Ale ten vizuál prostě krásně funguje, hlavně tedy ve spojení s příjemným soundtrackem. Druhý film s názvem "Life Ain't Gonna Lose" je typický Slice of Life příběh o malém chlapci jménem Shun a jeho matce. Je zde ovšem jeden háček, Shun má vážnou alergii na vajíčka a tak ho jeho matka chrání a snaží se, co jí jen síly stačí, aby byl její syn v pořádku. Tady je vizuální stránka opět jiná (jako i v dalším "kraťasu"), je použitá klasická 2D animace, která ovšem vypadá více... Umělecky, řekl bych. Soundtrack je zde opět skvělý a krásně doplňuje ostatní aspekty filmu. A teď k poslednímu filmu jenž se jmenuje "Invisible". Ten pojednává o doslova neviditelném muži, kterého nikdo nevidí (ačkoliv mám pocit, že se jedná o metaforu pro všemi přehlíženého člověka). A musí s sebou nosit předmět, jakým je třeba hasící přístroj, nebo krumpáč. Protože, kdyby tak neučinil, tak by se začal vznášet do výšin. A ovšem, jako u ostatních dvou příběhů, tak i tady se z hlavní postavy na konci stane "hrdina každodenního života". Jak jsem již řekl předtím, vizuální stránka je zde zase krapet jiná, je mnohem více podobná tomu, co známe z téměř každého řadového anime (Samozřejmě je velice kvalitní, o tom žádná). Ovšem, hrozně se mi líbilo, jakým způsobem byly namalovány pozadí. Taky se mi líbí malinké detaily. Jako třeba to, že když prší, tak kapičky vody krásně "lemují" obličej hlavní postavy. A nakonec k mé oblíbené části každého filmu, k soundtracku. Ten se mi líbil, ale přijde mi, že v obou předchozích filmech byl výraznější, než tady. Takže, nakonec se z Modest Heroes stalo opravdu milé překvápko, na které jsem narazil v podstatě úplnou náhodou. Příběhy jsou dostatečně kvalitní ve všech možných aspektech na to, aby mě byly schopny udržet tu necelou hodinu u obrazovky. Takže podtrženo, sečteno, si snímek jako celek těch slabších 8/10, dle mého, zaslouží. () (menej) (viac)

Jeoffrey

Tři různé příběhy, které dle všeho má spojovat pouze myšlenka nebo možná vize "skromného (nebo spíše běžného) hrdinství". Každopádně posuzovat vše jako celek mi příliš nejde a tak si rozeberu jednotlivé příběhy hezky každý zvlášť. První je příběh pana Jonebajašiho o krabích chlapcích. Tady byly dvě věci, z kterých jsem byl unesený, které mě zaujaly a okouzlily - animace a hudba. Obojí velice povedené a při sledování některých záběrů, kdy byla v hlavní roli voda, jsem pochyboval, jestli se vůbec dívám na animovaný film - chvílemi to působilo neskutečně reálně a v následné kombinaci s animovanými postavičkami tak neskutečně pěkně! Jestli tohle bude směr kam se animace vydá a jestli takhle realistické krajiny a vodu uvidím v dalších filmech a seriálech mohl bych být hodně spokojený. Co se příběhu týká, nebyl špatný, poselství o hrdinství zde jasně vyznělo a bylo to lehce mystické a kouzelné, jak to pan Jonebajaši ve svých dílech má rád. První příběh 7/10. Pak přišel pan Momose a jeho příběh o boji chlapce a jeho matky s potravinovou intolerancí. Civilní téma, které mi bylo z jistých důvodů velice blízké, vše poměrně pěkně podané s hlavní myšlenkou, kterou prozrazuje již samotný název tohoto filmu. Slušných 6/10 No a poslední příběh pana Jamašity a jeho strasti neviditelného muže. Příběh, který mě oslovil asi nejméně, nadpřirozený přesah mě zde nezaujal a ani jsem se nedokázal příliš s hlavním hrdinou během té chvíle sžít a pochopit kde by měl mít příběh svou sílu. Tady jen 4/10. Když si uděláme průměr ze všeho toho hodnocení, tak jsme na nějakých 5,6/10. ()

Zombiepod

Pre tieto poviedkové anime filmy mám už raz slabosť, no tento ma veľmi neoslovil. Ide síce len o volume 1, takže je tu možnosť, že sa môžme tešiť na ďalšiu zbierku, ktorá snáď bude zaujímavejšia. Prvý príbeh bol vizuálne najkrajší, no dejovo nič výnimočné, ten druhý sa mi asi páčil najviac, pretože celkom osobito a zároveň milo zobrazoval život s alergiou, a ten tretí bol akýsi tajomný, možno trochu metaforický kúsok, ktorý to celé príjemne zakončil. Hodinka strávená pri Modest Heroes je fajn, japonci sú totiž s animákmi stále inde ako zvyšok sveta, no s podobnou tematikou som videl čarovnejšie kúsky, a nie je ich málo. ()

Radko

Prvý príbeh rozpráva, s použitím nádhernej kresby, o rodinke obojživelných trpaslíkov Sú podobní ľuďom, obývajú dno potoka. Žijú v koexistenci s riečnymi krabmi. Ich klepetá používajú na lov drobných rybiek. Dorozumievajú sa gestami, citoslovciami a párslabikovými zvolaniami mena. Jedného dňa vypukne búrka, tok rieky extrémne zrýchli. Ocka strhne prúd. Deti sa ho vyberú hľadať. Cestou sa ukáże, že život môže niekedy zachrániť tak nepatrná a zdanlivo neužitočná vec, akou je odtrhnuté krídlo vážky. 90%. 2. príhoda sa zaoberá potravinovou intoleranciou. Poukazuje na ťažkosti, spojené s ochranou maloletého potomka pred nástrahami náhleho siahnutia po potravine, ktorá obsahuje smrtiaci alergén. 70%. Záverečná storka je symbolicky poňatým príbehom neviditeľného muža ako muža, ktorého všetci prehliadajú. Má prácu, domov i motorku, no nikomu na ňom nezáleží, nikoho nezaujíma jeho neviditeľnosť. Pre zviditeľnenie a vyjdenie z osobnej ulity bolestínstva a prehliadanej samoty stačí niekedy spraviť jeden nezištný čin. 70%. Tri kreslené filmy spája chvála bežnej hrdinskosti pri zvládaní životných problémov. Odvahy, ktorá sa nedáva na obdiv, odvahy ktorá dokáže vzísť z konkrétnej situácie. Určené najmä deťom, no nielen im. ()

Toren

6,5/10. První příběh je vizuální pastva pro oči. Ghibli inspirace na sto honů a pořádná dávka roztomilosti to jen podporuje. Scénář se ale někde pozapomněl a když to povím škaredě... jde jen o krásně vypadající a melancholii brnkající nudu (45%). Druhý příběh mě oslovil daleko více. Osobnější rovina, "běžné" problémy a silnější důraz na emoce jak ústředního chlapce, tak jeho matky, funguje na výbornou. Jen se zase nepovedlo ukočírovat finále... (60%) Třetí příběh mě uhranul. Přesah hmatatelný od první sekundy, ponurý charakter celého tématu v kombinaci s audiovizuálním pozlátkem a hlavně ta finální katarze, jenž vše sepne dohromady. No bomba! (90%) ()