Vraždy podle Agathy Christie - Série 1 (2009) (séria)

Malé vraždy Agathy Christie: Zkouška neviny (S01E02)

(epizóda)
  • Česko Enyky benyky (viac)

Epizoda z francouzsko-švýcarského detektivního cyklu podle Agathy Christie. Příběh Enyky benyky (Am stram gram je začátek francouzského rozpočítávadla), vyšel v čestině pod názvem Zkouška neviny, vypráví příběh matky, která adoptovala pět sirotků, kteří pocházeli ze třídy nižší než byla ona. Ale cesta do pekla bývá dlážděna dobrými úmysly. (oficiálny text distribútora)

maoc

Ve srovnání se stejným případem zpracovaným BBC pro slečnu Marplovou tomuto chybí tíživá atmosféra. Každý v povedené rodince pěti adoptovaných a později zpola osiřelých dětí a jejich "otce" sice podezřívá každého, ale všechno je vlastně v ažůru, protože to tvůrci hned shodí nějakým vtípkem, nejčastěji na adresu poskoka Lampiona. Služebnictvo je také volaké čudné. Vztahy mezi postavami se tak nějak odehrávají, ale nemáme pocit, že bych chápal proč. V tom byli Britové lepší. Ale jinak Frantíci v ničem moc nezaostávají. Dokonce i herce typově zvolili podobné těm z britského zpracování (sekretářka, nejmladší dítě, ...). Dívat se na to dá bez újmy na zdraví, ale agathomilci opatrně, ta vaše sekta je citlivá, tak aby vám nepraskla žilka nebo se neobjevil tik v oku. Závěrečné vysvětlení se podle mě nedá uhádnout. Indicie sice jsou, ale chybí motiv. Ten si inspektor vycucá z prstu, ale ono to v britském zpracování není o mnoho lepší. Taková prostě filmová zpracování Agathy obvykle bývají. Divák nikdy neví vše a nemůže pachatele vystopovat, leda uhádnout. Jestli je to tak i v předloze mohu posoudit jen nedokonale, protože jsem čtení vzdal po několika poirotových povídkách. Nuda. Fakt nuda. Ale i v povídkách téměř vždy bylo něco, co Poirot vytáhnul na závěr a čtenář nemohl mít tušení, neboť se mu nedostalo informací. Takže za mne je to feature, nikoliv bug. Smiřte se s tím nebo se dívejte na něco jiného. ()

VooDoom

Při filmu jsem stihnul vyhrát 200 000 v pokeru, samozřejmě v hracích žetonech :-)) a ještě sledovat tuto slátaninu. Knižní podoba musí být jednoznačně lepší. Herecké výkony bych přirovnal k naší Ulici, nebo Ordinaci v růžové zahradě...Celkově se všichni nenávidí a Vy je po čase taky nenávidíte... ()

macetoma

Neznámí herci a námět od Agathy Christie. Není tam osoba s žádným charismem, která by to celé táhla. Hlavní detektiv je nemastný, neslaný a jeho pomocník se jmenuje - no považte - Lampion. Táhne se to jak medová slina. Dávám 2 hvězdy za prostředí a Aghatu. Chtělo by to ale přidat, Hercule Poirot je dál. ()

Sairina

Tohle pojetí neurazí ale ani moc nepotěší. Mnohem víc jsem si užila klasiku Slečna Marplová: Zkouška neviny. Ústřední dvojce detektivů je mi velice nesympatická, občas se snaží být vtipní, ale není to ono. Výhodou dvou vyšetřovatelů ale je, že se více orientujete v ději, protože si své postřehy sdělují. ()