Doomcourier

Undone používá vskutku netradiční animaci, která se skládá z reálných záběru převedených do animace a konečný výsledek je fakt povedený. Pokud ale nejste nějací grafici, tak vám jen pěkná animace stačit nebude. No dobře, tak co tenhle seriál ještě nabízí? Tvůrcům se opravdu výborně povedlo vykreslit charaktery a psychologii postav, takže v každé scéně jdou cítit emoce. To souvisí i s hereckými výkony, které jsou taktéž skvěle. Příběh sice není nijak originální, ale jeho provedení a postavy, vás donutí se koukat. Největší problém jsem měl asi s některými nudnými pasážemi, kterých naštěstí není mnoho (ale vyskytují se třeba hned v první epizodě, což někoho může odradit). Každopádně ty 3 hodiny, které Undone celkově má, se tomu rozhodně vyplatí dát. ()

DaViD´82

Mind-bending mindfuck. Na první dobrou nepochybně zaujme svébytná grafická stylizace (maznutá a jakože lehce odfláknutá rotoskopie), na kterou je třeba si chvíli zvykat. Nejde však o gimmick. Má totiž své opodstatnění, jelikož díky ní veškeré to ztvárnění i vnímání snové (ne)reality funguje naprosto skvostně. Ovšem nepředbíhejme, protože Undone je o Almě, toho času učitelce ve školce, a jejích problémech s matkou, sestrou, přítelem, prací, sebou sama, rodinnou anamnézou/predispozicí psychické poruchy, náladami, vztahy, emocemi a... Jednoduše řečeno je Alma jedna z vůbec "nejživotnějších" ženských postav na poli veškeré quality tv tvorby. V kategorii "nehorázně sympatická sarkastická tak trochu mrcha" pak konkurenci nemá žádnou. A není to pouze o ní. Být to čistě drama i bez toho "navíc", tak by to plně obstálo. Jenže ono tu to "navíc" je. A pořádné. Almě se totiž díky těžké autonehodě otevře zcela nový svět. Začne vnímat časoprostor ve čtyřech rozměrech. A tady začíná sofistikovaná hra s divákem, kdy tvůrci velmi uvědoměle žonglují s mnoha míčky (je stále v komatu? vysadila prášky a propadá se do hlubin svého šílenství? je to skutečně sci-fi vycházející z šamanských zážitků?), kde si budete všímat i toho, že v určitém typu scén má Alma vždy konkrétní oblečení i obuv. Budete na Almu nahlížet jak z jejího pohledu nespolehlivého vypravěče, tak zvenčí pohledem postav jí blízkých. A ta forma. Není v podstatě nic těžšího než "zfilmovat" (ne)logičnost a (ne)návaznost snové (ne)logiky. To že to v podstatě nedává smysl, mění se prostředí, postavy, dění, ale přesto se drží logická navazující linka čili to paradoxně dává smysl. Zkouší to mnozí, ale komu se to kdy skutečně povedlo? Gondry ve Věčném svitu neposkvrněné mysli jest výjimkou potvrzující pravidlo. Tvůrci Undone to však dávají opakovaně levou zadní. A k tomu nikdy ani na okamžik neztrácejí ze zřetele, že to je hlavně a především o Almě a nikoli o holotropním cestování časoprostorem. | S1: 5/5 | S2: 4/5 |  ()

TheEvilTwin

S1: Pro mě možná jedno z nejbolestivějších seriálových zklamání? Dle ohlasů jsem čekal elevated mindblowing seriál pro dospělé s velkým přesahem a nadčasovým tématem, ale to jsem zde nedostal ani náhodou. Undone se může pyšnit velmi zajímavou animací, kdy jde v podstatě o hraný seriál převedený programem do animované podoby, takže z hlediska vizuálu jde o originální a nevídanou záležitost. Problém mám ale se zbytkem. Nejde totiž vůbec o žádné ohýbání času a cestování časoprostorem naplno, ale spíš se do toho seriál jen lehce opře, většinu stopáže se totiž neděje vůbec nic, jde o nudný příběh v současné realitě sledující jednu rodinku, jejich život a vztahy, ale onen hlavní motiv jakoby byl úplně zazděný. Undone pak působí pro mne hrozně neuspokojivě, kdy jsem prakticky díl co díl naříkal, ať už se zde sakra něco začne dít a ono vlastně až do finále nezačalo. Poslední díl pak vyplivne nějaké vysvětlení, které je ale strašňe zkratkovité a “meh.” Čekal jsem daleko jinou scifi řežbu, dostal jsem táhlé drama, které svého potenciálu téměr vůbec nevyužilo. Plusem budiž krátká stopáž, která alespoň rychle slítne, takže člověk tolik nelituje času stráveného sledováním… ()

SonGokussj

Už je to dlouho, co jsem si takto užíval nějaký seriál o pouhých osmi episodách. Undone nás zavede do... A víte co? Nečtěte si popis, nezkoumejte příběh, neptejte se ostatních... Nejvíce vám tento seriál dá, pokud o něm nevíte nic... Přesně takto jsem si ho užil já a představa, že by mi někdo sesumíroval, o čem by to mohlo být, by mi průběh jen zhoršila. :-) Připravte se na jízdu. Je pěkná. 85 % / 87 % ()

haluska11

Další schizofrenní animovaný kraťas od tvůrce Bojacka Horsemana. Trošku ubral na humoru a přidal na napětí a tajemství. Neliší se snad jen úroveň traumat hlavních hrdinů. Staré známé "superschopnost anebo mentální porucha" zde nabývá na maximálním potenciálu. Jde v podstatě o detektivku skrz naskrz psychikou a myslí hlavní postavy - bingewatchingu se nevyhnete! ()

johnywalker

Hned na začátku vás zaujme originální animované zpracování, které napříč příběhem poskytuje celou řadu smysluplných využití. Tvůrci si s kombinací děje a vizuálního stylu opravdu pohráli. Přestože ve výsledku nejde o žádnou pecku, kterou byste doporučovali na každém kroku, musím ocenit unikátní pojetí, emotivní příběh a obrovskou dávku sarkasmu. ()

Ronkar

Nezvyklé vizuální zpracovní, mnoho originálních nápadů v rámci kreativity, skvěle napsaný scénář a především výkon Rosy Salazar, jejíž sarkastická a živelná Alma vás chytne a už nepustí. V rámci tématu nejde o něco převratného, ale styl vyprávění je silný, má mnoho vrstev, hloubku v motivech i skvěle vykreslenou psychologii postav (především tedy hlavní hrdinky). Jakmile jsem to pustil, musel jsem to vidět do konce a dal jsem to na jeden zátah. Emotivní, nápadité, artově velmi zajímavé. ()

VLADEK

Vše už tady výstižně shrnul DaViD´82, ale na mě je ten příběh na 5 hvězdiček až moc banální - možná to bude věkem. ()

ReactLotus

„Nemali by sme prijať fakt, že ťažkosti sú proste súčasťou života? O tom predsa život je, byť schopný tieto veci prekonať…” Chvíľami priam filozofický príbeh o snahe vyrovnať sa s osudom, paralelne o jeho odmietaní a boji proti traumatizujúcej skutočnosti, zabalený do nesmierne zaujímavého grafického kabátu (ak vás tento štýl animácie zaujal, určite odporúčam aj snímok A SCANNER DARKLY, ktorý sa nielen graficky, ale aj príbehovo, čiastočne, nesie v podobnom duchu). Meniť tok času, ohýbať smer diania, napraviť a zabrániť bolestivým udalostiam, a uľaviť svojmu srdcu. Veď kto z nás by po tom netúžil? Nielen nahliadnuť za závoj medzi životom a smrťou, ale aj ho svojvoľne ovládať. UNDONE za mňa “katarzivným” spôsobom otvára, spája, zamotáva a zamýšľa sa nad témami neistoty, strachu, smútku, straty a túžby, snenia po dokonalom svete v strete s neúprosnou, možno nespravodlivou, realitou. K tomu si ešte pridajte nespoľahlivý narrative. Neviete, či sú to bludy, halucinácie alebo skutočne cestovanie časom. Je myseľ schizofrenicky zlomená alebo vidí viac ako my ostatní?    Možno to týmito slovami preháňam, no na mňa to presne takýto dojem malo: Silné, vyspelé a hlboké. (Mind-bending zážitok...) ()

tehol

3-4... jakoze je to hezky, ma to skvele zajimave postavy, ma to jakousi myslenku. ale nejak se mi tam furt pletla srovnani s jinymi serialy. a nevychazelo to nejlepe. ()