Jo, Meg, Amy a Beth sú štyri dospievajúce sestry, ktoré snáď ani nemôžu byť viac odlišné. Ich otec bojuje vo vojne, preto žijú len s matkou a napriek tomu, že ich život je ťažký, tieto „malé ženy“ nestrácajú nádej ani chuť žiť najlepšie, ako vedia, no hlavne – po svojom. (Itafilm)

major.warren

Malé ženy jsou čirý zážitek a úkaz toho, jak má vypadat romance! Román Malé ženy od spisovatelky Louisy May Alcottové se představovat nemusí. Coby klasika americké literatury byl zfilmován hned několikrát, od verze z roku 1933 po asi tu nejznámější z roku 1994, a to není zdaleka vše. Malé ženy se hrají v divadlech, stále se vydávají, jsou jednoduše nadčasovým dílem. Mohlo by se zdát, že další hraná adaptace už je zbytečná, zvláště v době, kdy se na druhý pokus točí i to nejvíce dokonalé. Ale když máte rafinovanou scenáristku a zároveň mrštnou režisérku, jež skvěle komunikuje se současným publikem, kdo by nebyl na výsledek zvědav? Předesílám, že jsem slavnou předlohu nikdy nečetl a žádnou z filmových adaptací neviděl. Šel jsem tedy na nové Malé ženy s pocitem mírné nejistoty a nepříliš velkým očekáváním. A ejhle! Po pár minutách je jasno. Greta Gerwig, nadaná autorka oscarové komedie Lady Bird, natočila neskutečně moderní a univerzální film, který může oslovit jakékoliv publikum bez ohledu na generaci. Její Malé ženy jsou vyprávěny hravě, vtipně, poutavě i dojemně. Nevím jak moc je Gerwig věrná předloze a je mi to ve finále úplně jedno. Sama si totiž našla klíč, kterým k celému dílu přistupuje. Časté mísení časových rovin dodává filmu na svižném tempu. U pozorného diváka nehrozí, že se v ději ztratí - u Malých žen totiž ztratit pozornost snad ani nejde. Režie je vynikající, křehký scénář také. Všechna ostatní řemesla jsou výborná, od překrásné kamery, nádherných kostýmů, komorní výpravy po famózní hudbu Alexandra Desplata, která svou procítěností dotváří milou atmosféru. Ale Malým ženám vládnou herečky! Greta Gerwig si do svého filmu vložila to nejlepší, co se dá na hereckém trhu najít. Hlavní roli Jo Marchové ztvárnila naprosto vynikajícím způsobem Saoirse Ronan. Výkon Ronanové je emočně silný, přesto zábavný, řekl bych až dokonalý. Silně jí konkuruje i Emma Watson v roli nejstarší sestry Meg, bravurní je i Florence Pugh v roli lehce vypočítavé Amy a samozřejmě Eliza Scanlen, jež představuje laskavou Beth. Můžeme vyzdvihnout i Lauru Dern v roli paní Marchové, skvělá je i stále šarmantní Meryl Streep coby nerudná teta, snící jen o tom, že se alespoň jedna její neteř dobře vdá. Na Oscarech Malé ženy nejspíš ostrouhají, ale jedno je jisté: Jedná se o jeden z filmů roku. Ano, sem tam se v čase skáče příliš, jindy zase náročnějšímu divákovi milostná scéna způsobí cuknutí v oku, někde se dostaví i mírný sentiment. Ale všechny drobné vady na kráse setře chytré finále. Vytvořit dobrý romantický film není snadné a Greta Gerwig to zvládla na výbornou. Kdo hledá zábavný a dojemný film, musí vyrazit na Malé ženy. Každá nová verze již natočeného by měla dopadnout alespoň tak dobře jako Malé ženy. A že laťku nastavily opravdu vysoko…  80%. ()

kajas

Pamatujete si epizodu "Přátel", ve které dá Rachel přečíst Joeymu "Malé ženy" a sama se pustí do "Osvícení" od Stephena Kinga? Pokud ano, možná si také vzpomínáte, jak známé dílo americké klasické literatury dopadne. Knížka Louisy May Alcottové o čtyřech sestrách hledajících své místo ve společnosti se dočkala několika filmových zpracování, přičemž asi nejznámější je verze z roku 1994 - protože Winona Ryder, Kirsten Dunst nebo Christian Bale. Já ale pevně věřím, že právě nejnovější adaptace se postupem let stane tou nejoblíbenější. Může za to zejména neuvěřitelná chemie mezi hlavními hrdinkami (Saoirse Ronan a Florence Pugh dokonale ztvárnily tu celoživotní rivalitu, nad kterou nakonec zvítězilo sesterské pouto), skvělá byla ale také hudba, výprava, kostýmy. Greta Gerwig navíc zvolila nelineární způsob vyprávění, což je pro takovou látku poměrně neobvyklé. Střídání časových rovin může být ze začátku matoucí, proto rozhodně doporučuji se před filmem alespoň krátce seznámit s obsahem knihy. Všechny tyto faktory mi ale dohromady vytvořily téměř dokonalý filmový zážitek. Krásné to bylo, holky. ()

Aleee89

Původně jsem byla trochu zklamaná a chtěla dát Malým ženám jen tři hvězdičky, ale v půlce filmu se cosi jakoby zlomilo a najednou přišly zvraty, emoce a dojemné scény. K tomu připočtěte sympatické herečky a půvabnou krajinu a rázem jsou to čtyři hvězdy jako vyšité. ()

halogenka

Male zeny urcite netrpi spatnym obsazenim (az na tradicne zoufalou Emmu Watson). Cim trpi, je rezie hollywoodske radobyfeministky Gerwig, jejimz nejvetsim talentem je schopnost minout vsechny zajimave linky pribehu, vcetne tech opravdu feministickych. I v tomhle pripade neomylne netrefi terc, a tak proste sledujeme nejake vyjevy ze zivota 4 sester, ktere ale maji podobnou vypovedni hodnotu jako triko s napisem Girl power. Neustale retrospektivy ve filmu nemaji zadny hlubsi smysl a casem se z nich stane jen hodne otravny gimmick, Gerwig sceny nedokaze poradne vypointovat a nerozumi tempu, takze ve vysledku je emocne vsechno na jedne lajne. Beth umrela, Amy spadla do potoka a Jo nepojede do Evropy. ()

jezurka42

Women have minds and souls as well as hearts, ambition and talent as well as beauty and I’m sick of being told that love is all a woman is fit for. But...I am so lonely. Film o čtyřech pozoruhodných ženách, které jsou v duši tak různorodé jako jsou v srdci stejné. Prahnoucí po spokojenosti, lásce, skutečném, plném a úplném životě. Dlouhá léta mne žádný film tak nezasáhl jako právě Malé ženy. Tak živý film, pohybující se, dýchající, tančící kolem diváka i s ním v náručí. Tak aktuální film, tak nestárnoucí film. Při každé další minutě jsem chtěla víc, jako když čtenář prahne po další stránce v knize, toužící vědět co a jak a proč. A když dospěje ke konci, zjišťuje, že neměl tak pospíchat, že potřebuje víc. Tak Jo piš, ať opět usměji se skrze slzy na ten tvůj svět. ()

sofiapetra

Po cca dvaceti minutách jsem to chtěla vzdát, neb jsem si myslela, že tolik ženského ječení a tančení nebudu schopna absorbovat, pak jsem se na to zkusila dívat ještě jiný den a v jiné náladě - a to už jsem to dokoukala. Dokonce mě to místo i dojímalo. Ale plný počet nedám, protože tam byly dost blbě (nepřehledně) udělané časové roviny. Až hodně po půlce filmu jsem pochopila, jak to vlastně myslí - a kdo je kdy kdo. ()

M.i.k.e

Greta Gerwig - režisérka definitivně strčila do kapsy Gretu Gerwig - herečku.Z její režie je hodně vidět,že má filmařinu opravdu ráda a ani Malé ženy nejsou výjimkou.Herečky jsou správně vybrané,kostýmy a výprava opravdu povedené.V čem jsem se ovšem s Gretou minul je samotný děj.Respektive děj by nebyl problém,ale nejspíš chybělo to správné naladění a toho holčičího cukrblikání bylo několikrát opravdu moc.Celkově tomu nepomáhá ani neustálé skákání v čase a přiznávám,že jsem s tím měl trochu problém.Sice se na něj dá zvyknout a v průběhu filmu i slušně odhadovat kdy se zrovna která scéna odehrává,ale než sem si to několikrát stihl uvědomit,opět se střihlo do jiné doby.Moje první setkání se zpracováním tohoto díla tak díky tomu nedopadlo tak jak jsem čekal...70% ()

Necron

otravny, brutalne preslazeny velkokyc pro zamindrakovane sekretarky. obdivuju sam sebe, ze jsem to vydrzel az do konce - velkolepe sebemrskacstvi. ()

Aljak

Veľmi pôsobivé. Až som prekvapený ako to Greta dobre zvládla, keďže toľko prechválený Lady Bird ma akosi nezaujal. Je zaujímavé, že Little Women od L.M.Alcott sú skutočne také nadčasové dielo, ktoré sa síce odohráva v 19.storočí, ale má čo povedať aj dnes. Výprava, kostýmy a kulisy boli famózne, a pre mňa ako milovníka umenia a histórie o to úžasnejšie! Priznám sa, že knižku som bohužiaľ nečítal, tak neviem zhodnotiť ako veľmi sa podaril prerod knihy na filmové plátno, ale tak či tak to malo vynikajúcu auru. Je mi jasné, že sympatie väčšiny smerujú zrejme k slobodomyseľnej Jo, ale mňa oveľa viac bavila Amy (a úžasná Florence Pugh). Každopádne, za mňa skvelý kúsok (až na ten prepálený záver). ()

Jufonka

Už dluho se mi nestalo, aby mě nějakej film tak děsne štval. Vadily mi dialogy, prostředí, herci, scény, nechronologičnost děje, vadilo mi naprosto a úplně všechno. Ten film mě bytostně odpuzoval, jako fakt. Až jsem sama byla překvapená. Strašně mě vytáčely všechny herečky, vůbec jsem jim jejich hraní a postavy nevěřila a s žádnou hrdinkou jsem se nedokázala ztotožnit. A to mi tenhle žánr nevadí, třeba film Pýcha a předusek se mi celkem líbil. Nedokážu dát jednu hvězdu, protože řemeslně je ten film v pořádku. Ale z hlediska režie je to propadák. ()

William_

Po Barbie asi nejzdařilejší film talentované režisérky Grety Gerwig. Film si samozřejmě užijí více ženy, ale poselství filmu je pro všechny stejně pochopitelné. 6/10. ()

Streeper

Do kina jsem šla s pocitem, že od toho nic moc neočekávám, i když jsem na film četla samé pozitivní a nadšené recenze, nechtěla jsem si dělat obrázek předem. Z kina jsem odcházela nadšená, uplakaná a namotivovaná, že jednou taky napíšu tak úspěšný příběh jako Malé ženy a stanu se slavnou spisovatelkou. Dlouho se mi tohle nestalo, že by mě film tak nadchnul. Herecky je to dokonalé bez sebemenší chybičky. Věřím, že Saoirse si jednou pro toho Oscara dojde, má k tomu opravdu našlápnuto. Film ale nevedla jen ona, skvěle jí sekundovala Florence Pugh a jejich herecký talent bravůrně doplnil Timothée. Herecky je to opravdu pastva pro oči a nemohla jsem se vynadívat. Film krásně ubíhá , je to zábavné, veselé, optimistické, ke konci je to smutné a nemohla jsem slzám vůbec zabránit. Hudba, která provází celý snímek je za mě Oscarová! Alexandre Desplat si za to Oscara zaslouží, hudba se mi dostávala až pod kůži a díky ní jsem během filmu pociťovala všechny ty emoce. Jediné co bych Gretě vytkla je střih. Trošku mi nesedělo, že snímek není natočený chronologicky, ale že se vracíme do minulosti v rámci flashbacků. Během sledování jsem si na to sice zvykla, ale trvalo mi to si to urovnat. Za mě je to jeden z nejlepších filmů, jaké jsem v poslední době viděla a na jaký se ráda podívat v jakékoliv náladě a při jakémkoliv počasí. ()

vydumnica

Tak tento film ma vsetko, co dobry film ma mat. Nadherne. Balzam na dusu. Herecke vykony skvele, predovsetkym Saoirse. Z hercov potesili aj Laura Dern a Meryl. Emocie funguju na 100%. Clovek ma chut smiat sa, aj plakat. Super vyprava. Urcite stoji za to pozriet si ho v kine, vrelo odporucam. Je to o laske a jej roznych podobach, o snoch, odvahe a hlavne o zenach :-). Greta Gerwig, wow! Neviem co viac k tomu povedat...Krasa. Co sa tyka prelinania casovych linii, bolo to ok, akurat v jednej situacii som si nebola ista...Davam 90% a drzim prsty na Oscaroch. ()

Nach

Film, který ocení primárně milovníci tohoto žánru, knihy, Emmy Watson a primárně Saoirse Ronan, jedné z nejtalentovanějších hereček současnosti, která zde přímo exceluje. Příběh je tak šablonkovitý až to pomalu hezké není. Dospívající dívky se vypořádávají se vztahy v rodině, prvními láskami, sny, tužbami a tedy dospíváním. Některým se cíle vyplní, jiné si je přeformují. To vše na poli dvou a čtvrt hodin, které mi pocitově přišly jako hodiny čtyři. Je to skutečně velice k uzoufání dlouhé. A přitom tvůrci přistupují k látce poctivě, okořeňují ji humorem, časově se zde skáče ze současnosti do minulosti a Meryl Streep si v několika úsecích vše krade pro sebe. Ovšem na jednu povedenou scénu tu je až příliš silný balast prázdných replik, nezajímavých scén a monotématických klišé. Nemyslím si ale, že to šlo natočit o dost lépe. Proto zvedám mírný palec vzhůru. Skutečně jen ale střízlivě. P.S. Závěrečný romantický násilně našroubovaný happyend byl pro mě natolik silné kafe, až jsem na šest řad před sebou zvracel duhu. 65% ()

C0r0ner

Vezme si mě, nevezme si mě? Má mě rád, nemá mě rád? Bude na mě ségra naštvaná? ...aneb proč se nikdy žádný film primárně o ženách nedostane do žebříčku. Herci, kostýmy, kamera, režie - to je špička, ale příběhově je to děsivě dlouhé a pusté jako vyprodaný supermarket. Ještě tři hvězdičky, ať nežeru. 50% ()

Pajky3

Portsmouth, 15.1.2020 Tohle je první adaptace román Little Women, kterou jsem viděl a o příběhu jsem věděl akorát to, že když to začne být smutný, tak ho Joey v Přátelích radši odloží do mrazáku. Skvěle obsazené historické drama, každá ze čtyř sester má co nabídnout a bavilo mě sledovat jejich příběh. Vzhledem k tomu, že hrdinky vypadají v podstatě stejně jak v hlavní dějové lince, tak i během flashbacků (i když mají být o 7 let mladší), je minimálně v počátku těžší sledovat, kde přesně se v příběhu nacházíte. Ale je to dobrý, příjemný film se skvělými kostýmy a dobovou výpravou, který i přes smutek dokáže přinést "feel-good" atmosféru. Pokud rádi hledáte krásu v obyčejných věcech, tak budete z Little Women nadšeni. ()

campix

Gretu Gerwig mám zaškatulkovanou jako příjemnou herečku a velice kvalitní režisérku, které mě potěšila předchozími filmy jako Frances Ha nebo Lady Bird. Její novinka Little Women je o poznání ambicióznějším projektem s hvězdným hereckým obsazení na hony vzdálená od prvních indie projektů. Film, který měl i velké Oscarové ambice, je již několikátou adaptací románů z pera Louisy May Alcottové. Pojednává o životě čtyř sester někde na hranici devatenáctého století. Sledujeme jejich životní příběhy a problémy, které pro ženy vyvstávaly v této době. Herecky i dobovým feelingem velice příjemné, bohužel v mých očích se prvotní drive a zanícení nedokáže udržet a druhá polovina působí už trochu těžkopádně a nekonečně. Řemeslně kvalitní a zajímavá dobovka, která má své publikum trošku jinde. ()

Našla hraná verze Na vlásku Lociku?

Našla hraná verze Na vlásku Lociku?

13.08.2023

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

28.11.2021

Gareth Edwards chystá novou sci-fi

Gareth Edwards chystá novou sci-fi

08.02.2020

Režisér první Godzilly a nejlépe hodnoceného Star Wars filmu od akvizice studiem Disney, Rogue One: Star Wars Story, Gareth Edwards si vybral svůj příští filmový počin. Bude se jednat o novou dosud… (viac)

Vyhlášení nominací 92. Oscarů

Vyhlášení nominací 92. Oscarů

13.01.2020

Předkrm v podání Zlatých glóbů máme za sebou, a tak přišel čas na hlavní chod. Tím budou stejně jako každý rok Oscaři, jejichž 92. ročník se bude vyhlašovat 9. února 2020 v Dolby Theatre v Los… (viac)