High Score Girl

• Japonsko Haisukoagaru (viac)
Japonsko, (2018–2019), 9 h 36 min (Minutáž: 24 min)

Predloha:

Rensuke Ošikiri (komiks)

Kamera:

Šingo Fukujo

Kazujuki Okicu, Daiki Jamašita, Satomi Arai, Čó, Tomokazu Sugita, Júiči Nakamura, Hiroki Jasumoto, Čiaki Kobajaši, Wataru Komada, Takuma Nagacuka (viac)

Chronický hráč, který nevyniká ani ve škole, ani v žádném sportu. Konečně však potká rovnocenného soupeře ve své oblíbené hře. Je to jeho bohatá spolužačka Akira. (Netflix)

ADIO45

High Score Girl je fascinující anime série, který mě nadchl svým unikátním a poutavým příběhem. Hlavní důraz je zde kladen na svět videoher, a to zejména na arkádové hry, které v 90. letech zažívaly svůj vrchol. Pro milovníky videoher a nostalgie opravdovou lahůdkou. Anime High Score Girl dokonale zachycuje ducha 90. let a přináší nejen poutavý příběh, ale také nostalgický návrat do světa arkádových her. Je to zároveň příběh o přátelství, lásce a růstu. Doporučuji ji všem, kteří hledají zábavu s hlubším významem a jedinečnou atmosférou. ()

Víteček

První řada je slušnou podívanou. Hlavní postava je i přes své nedostatky docela sympaťák a i Akira je se svou výřečností celkem zajímavou postavou. Ač jsem to předpokládal mnohem víc do komedie a méně do romantiky, tak jsem víceméně bavil. Hodně tomu pomohlo zaměření na videohry a propojení s nimi. Druhá řada pro mě však nabrala hodně strmý směr dolů z kopce a spíše jsem se jí protrpěl. Všechno je mnohem víc přehnanější, vyhrocené do extrému a divné. Celkově bych to spojil s příchodem sestry, která byla hroznou postavou. Druhá řada má i trochu zvláštní příběhový oblouk, kde Hidaka vystupuje najednou jako hodně jiná postava, na druhou půlku řady náhle zmizí, aby byla použita v posledním díle jako hysterický eye-opener pro protagonistu. Celkově celý poslední díl byl spíš k smíchu, ale ne v dobrém. ´Plně jsme si představoval, jak, aby mohl být správně emotivní, se na konci předchozího dílu postavy beze slova zvedly, odešly a neřekly si několik týdnů ani slovo, jen aby mohlo vzniknout to pravé nedorozumění a zápletka. Ve své podstatě se mi vykreslení vztahu příliš nelíbilo a doufám, že tohle nikde nebude bráno jako příklad pro mladé, protože ne nepředkládá zrovna dobré vzorce chování téměř od žádné z postav. Možná tak Haruův kamarád, který je tou nejnormálnější postavou příběhu. 1. řada ***, 2. řada slabé **, jako celek ** a 45 %. ()

Jeoffrey

Kdyby mi někdo řekl po prvním díle, že tohle anime, které z počátku působí jen jako hodně průhledná reklama nejen na staré hry, bude nakonec podle mě tou nejpovedenější romantikou z celé sezóny a nejspíš i za posledních pár let, tak se mu vysměji do obličeje. Ale věřte, že je to tak... Pro každého, kdo se narodil v osmdesátých letech a tedy aktivně zažil ten boom počítačových her, který přišel v letech devadesátých to bude mít své kouzlo, pojede na vlně nostalgie a bude vzpomínat na své první zážitky s herními automaty i herními konzolemi. Takže kdyby to bylo jen o těch hrách a herní rivalitě, tak bych stejně pod 3* nešel, protože je mi to neskutečně blízké a navodilo mi to plno skvělých vzpomínek. Protože oni umí podat ten videoherní zápal, ukázat nadšení nejen z her, ale i hraní samotného a tak člověk Yaguchimu prostě věří! Ale je to ten silný romantický přesah, co dělá z High Score Girl něco mnohem zajímavějšího, silnějšího a nezapomenutelného. Už dlouho jsem neviděl takhle dobrou, nenucenou a sympatickou romantiku, kde minimálně 2 díly (odlet Oono a útěk Oono z domova) jsou u mě za čistých 5* a dokázaly bez problémů rozehřát i mé jindy velmi cynické a chladné myšlení. Ona vůbec celá Oono je pro mě neskutečně okouzlujícím stvořením. Je to asi poprvé, co reálně cítím, že popis postavy ve stylu "tichá, tajemná s podivnou vznešenou aurou" opravdu odpovídá tomu jak postavu vnímám. Ale ona Oono nepotřebuje mluvit, dokáže svoje pocity vyjádřit naprosto jasně jen pohledem, gestem, nebo stylem hraní... Problém je, že ani druhá dívka, která se zde objeví není vůbec špatná, je velice milá a podporující... A teď si vyber milý diváku! Já bych to sice dokázal a věřím, že to dokáže i Yaguchi, ale odpovědi přinese až pokračování v roce 2019, kterého se teď po posledním dílu a tom nejočekávanějším a zároveň pro diváka nejhorším cliffhangeru nemůžu dočkat. High Score Girl je pro mě největším překvapením celé sezóny a ukazuje, jak se dá správně pracovat s emocemi, romantikou, nostalgií a k tomu propagovat staré hry, nové hry i případnou druhou sezónu, aniž by vás to nějak extrémně štvalo a to vše v podivné a atypické animaci, která opět minimálně zaujme a po chvíli se možná (jako tohle všechno) bude i hodně líbit. 7,8/10 ----------- EDIT 17.5.2019 - Pokračování formou OVA není pro mě zrovna oblíbenou věcí, protože to, že konečně vyšlo OVA, se mi hodně špatně hlídá. Není divu, že jsem díly 13-15 našel až teď a to jsem si slíbil, že budu příběh Oono, Harua i Hidaku rozhodně sledovat dál... Třídílné OVA pokračuje ve vysokém standardu, který pro mě nastavilo původní anime. Opět je to plné emocí a dle mého i dokonalé romantiky - jo a taky jsou tu nějaké ty další hry... Postavy jsou pořád stejné, Oono je úžasná i když nemluví a má ty velké smutné oči a tragický příběh, že jí člověk prostě musí mít rád i když si to třeba jako hlavní hrdina ani plně neuvědomuje. Hidaka je u mě sice až ta druhá, ale je to strašně sympatická bojovnice a i jí fandím. No a Haruo je pořád stejně zábavně tragický a kromě hraní nic neví - asi jako John Sníh. Pořád je to pro mě jeden z nejlepších, nejzábavnějších i nejsympatičtějších romantických příběhů skrytý tam, kde byste ho původně nečekali, dokáže u mě vyvolat poměrně hodně emocí a vykouzlit úsměv. Sice bych mohl lehce kritizovat, jak moc tu teď všichni na Harua tlačí, aby si uvědomil co to všechno znamená a že místy je to až neskutečné, jak velký pařez někdo může být. Také bych mohl být nespokojený s tím, že po tom velkém finále první řady seriálu se v OVA sice vše intenzivně řešilo (k mé spokojenosti), ale nakonec se vlastně zase nic nevyřešilo (i když to vlastně chápu) a tak si připadám na stejném místě jako před tím velkým vyznáním a jen čekám, co přinese 2. sezóna. Ano, bude druhá sezóna letos na podzim a já se na ní těším a rozhodně mi tentokrát neuteče. Po třídílném OVA jdu na 8,2/10, protože třeba jako u dobré RPG hry (která si po celou dobu minimálně drží jistou dějovou úroveň), čím víc jí hrajete (sledujete), tím víc vás to baví a viditelné nedostatky a chyby se ztrácí - alespoň to prý říkal Todd Howard... EDIT 23.12.2019 - Druhá série začíná o něco méně dramaticky a zajímavě, než jsem očekával. Haruo a jeho rebelantské období a souboje mezi videoherními gangy mě zase až tak nebavily. Pak ale přijde finále, kdy se definitivně vyřeší milostný trojúhelník a všechno velice napínavě a dramaticky zamíří k mnou očekávanému konci, kde asi jediné, co mě trošku naštvalo je, že zase použili stejnou zápletku a tak opět hrála hlavní roli cesta na letiště... Ale vem to čert, když stejně jako poprvé i tentokrát je to všechno krásně emotivní a já posledních několik dílu prožil tak intenzivně, jako když moje matka sleduje finále své oblíbené telenovely. Tedy to se mnou dokázalo pohnout, otřást ale i zahřát u srdce - finále byl pro mě ryzí 5* zážitek, kde jsem si vše užíval a na plno si uvědomil, proč mám tuhle sérii i její postavy tak rád. Takže unášený na vlně těchto emocí a spokojený s tím co jsem viděl a jak to bylo předvedené, zvedám naposledy hodnocení a jdu hledat toho zatraceného nindžu co mi tu někde v pokoji u posledního dílu krájel cibuli... Druhá série 9/10 - celkově celé anime 8,6/10 () (menej) (viac)