The Swan

• Slovensko Labuť
Krátkometrážny / Sci-Fi
Slovensko, 2018, 10 min

Obyčajný dokumentárny film o neobyčajnej faune - faune budúcnosti. Príbeh o mladej fotografke, ktorá fotografuje zvieratá v bližšie neurčenej budúcnosti. Pomocou starého fotoaparátu ich zachytáva v ich prirodzenom prostredí a ukazuje ich krásu. Ale - viete si predstaviť, akú krásu môžeme očakávať na konci evolúcie? Ako bude vyzerať faune v čase, keď sa zvieratá už dokonale prispôsobili civilizačnému dopadu? Na konci evolúcie nebude existovať žiadna krása. Teda, ak sa niečo nezmení... (TV JOJ)

whack

Celkom skľučujúca vízia neďalekej budúcnosti. To dievča, ako sa teší, že je mimo mesta, v lese, a reálne stojí okolo polovyschnutých stromov a namiesto trávy skládka odpadu, naznačuje, že žiadne lesy už nie sú, a navyše je tam zakomponovaná problematika znečistenia a vymierania druhov. Pôsobí to dosť silno. Les... to nie sú len stromy! Autor je spoluzakladateľ známej iniciatívy My sme les. ()

JitkaCardova

Krátký film, který musíte vidět, a dlouhý komentář, který nemusíte číst. *** Tvůrce s charakteristickým rukopisem, mj. režisér filmů Kandidát (2013) a Amnestie (2019 – jde právě do kin) natočil vloni desetiminutový provokativně krásný spekulativně-apokalyptický snímek o mechanismech vytváření naděje v beznadějném světě – na který vůbec nejste připraveni, i když byste radši být měli. Pro jistotu se podívejte. *** Čím více minut reflexe po těch deseti minutách dívání se snímku věnujete, tím budou nabitější. Všechny minuty, tak vůbec. Je to taková zdvořilá, velejemná existenciální pistole u hlavy u srdce u hlavy – kam to chceš: hlava říká srdce říká hlava říká srdce říká... *** Nenechte se na začátku odradit zdánlivou naivitou a přízvukem té holky a předpokladem, že po prvních krotce se tvářících minutách už člověk ví, co a jak. Ono to evolvuje – a pohled člověka, zástupce lidstva, musí spolu s tím. Nelze jinak. *** Pokud lidstvo zavčasu nezmění své aktuální směřování tak, aby byl udržitelný nejen holý život, ale i jeho smysl a z něj se odvíjející vnitřní krása osobní účasti a spění k novým, nadějnějším formám, dospějeme společně do krizového bodu, po jehož překročení se evoluce nenápadně, ale nevratně změní v devoluci, nezadržitelné směřování k sebezáhubě. Nepoznáme to hned, ale od té chvíle všechno začne být převrácené, doslova zvrácené, jen si nepřipustíme, že naději vystřídala v jádru beznaděj: rozmanité úkazy tak či onak spjaté s devolucí, úpadkem, budou to jediné, nad čím budeme moci jako jedinci žasnout a plesat, abychom vůbec měli vůli dál žít až do konce. Budeme chytře a znale obdivovat podivuhodné projevy postupující zkázy, aniž bychom si jejich význam přiznali, abychom se z neúprosné povahy našeho ustrojení mohli dál chovat jako lnoucí a doufající, krásu a fascinaci prožívající tvorové. Funkční naivita, či analytická slepota, se stane životaschopnou strategií k dožití lidstva. *** Přitom sami (my diváci) nevíme, vzhledem ke stavu klimatu, nebývale masivnímu vymírání živočichů a rostlin, rozpadu hodnot a vztahů, růstu izolace, tísně a depresí, jestli už jsme ten bod náhodou nepřekročili. Jak to bude doopravdy vypadat, až zjistíme, že už jsme za ním, že už nikdy nic nebude doopravdy dávat smysl a naději, to nevíme, nemůžeme to vědět. Teď si to ještě nejde doopravdy představit, to je princip nepředpověditelnosti střetu s ne-známým, ale představovat si to musíme, to je zase princip záchovné sebereflexe, odhadu vývoje na základě empatie, pravděpodobnosti, extrapolace logickým dovozováním... A právě kolem těchto dvou principů, vláken dvojšroubovice lidského vývoje a osudu, se otáčí tenhle film. Představuje si, představuje nám, jak by to za tím bodem mohlo vypadat, čím bychom se poháněli kupředu, jak by pracovala v té nouzi hlava a jak srdce, co bychom vytvářeli za mýtus, aniž bychom si dovolili připouštět, že se ženeme ke srázu, do propasti. *** Vyžvýkanou, zpomalenou nahrávku skupiny ABBA na pomačkané pásce kazety, topornou východoevropskou angličtinu, zmutovaná zvířata přežívající v čím dál horším prostředí i všechno ostatní, co z toho apokalyptického světa zahlédneme a co je z našeho pohledu jasnou známkou rozpadu, protože víme, jak to vypadalo či bylo míněno původně, ta holka tak vnímat nesmí, nebo ani nemůže. Musí budovat naději a dychtivost, motivovat se k životu, z toho, co má po ruce. A my, kdo ji sledujeme, při tom nesmíme zapomínat na jednu věc: ta holka je dál než my. D á l. Ta holka je naším možným pokračováním, její (pro nás zoufalou) vynalézavost důvodů k naději, aby i ona chtěla mít děti a žít, dost možná zakládáme my teď tím, k čemu se dnes a denně rozhodujeme, čemu přitakáváme vším, co jako jedinci i celek děláme, anebo neděláme, oč neusilujeme – ta holka, ta vize té holky, je alarmujícím lakmusem našich každodenních motivací, pohnutek a rozhodovacích procesů. Ta holka v té – z našeho pohledu – mizérii vytváří nové naděje, estetické i filosofické kategorie, konstruuje kauzality a buduje si životní výhledy z toho, co zbylo, co jsme jí nechali, ze smetiště – životní princip, mechanismus, je správný, ale životnou podstatu jsme mu dost možná sebrali už my, tím, co děláme, co zahazujeme, dnes. --- A navíc není jak se ujistit, že už jsme tu cestu sami nenastoupili, že cokoli, čím se dnes my utěšujeme, místo abychom odvážně čelili hrozící beznaději, je doopravdy smysluplnější, pravdivější a nadějnější, než co dělá ona. Že někdo jiný se odněkud nedívá na nás se stejnými pocity, s nimiž my sledujeme ji. *** A těch deset minut nabízí prudce efektní podívanou. Zdánlivě přehledné, nenápadně vtahující černobílé domácí video se mění ve filmové dílo s účinností tříštivé střely. Rozkladné, na prvoničitele, pakliže rozklad je zároveň nádhernou tvůrčí exegezí hrozícího pádu do propasti. *** Ke shlédnutí zde: https://www.youtube.com/watch?v=XRpitJm1q3g () (menej) (viac)

easaque

-3* dostal jsem zajímavý pozdrav z daleké budoucnosti od našich slovenských bratrů a sester, i když to na první pohled není poznat. Tahle ekoagitka svou polodokumentární formou zobrazuje stav životního prostředí a jeho vliv na fotografku. Pochválit musím provedení i přesvědčivý herecký výkon hlavní protagonistky. Přesto si nemyslím, že zrovna tohle dokáže někomu změnit jeho vnímání vztahu k přírodě. Je to jen další kapka v moři podobných malých autorských filmů bez dostatečného náboje. To sci-fi mezi žánry berte s rezervou a spíš jde o mystifikační film něco jako byli kdysi Ropáci. [ PŘÍBĚH: X /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Melios

Výborná ukážka toho, že Slováci svoj skrytý talent preukazujú zahraničným divákom no v tunajších končinách sa k nám dostane len odpad. Výborné antiutopické sci-fi s riadnym posolstvom, ktoré je v súčasnoti aktuálne pre celý svet. Je super vidieť niečo Slovenského so zmyslom existencie. Tlieskam autorom... ()

borec999

Karásek je jeden z mála slovenských režisérov, ktorého tvorbu v budúcnosti určite budem sledovať. Temná a depresívna vízia budúcnosti, pri ktorej sledovaní ma celkom slušne mrazilo. Technicky perfektne spracovaná a navyše aj s nejakým tým posolstvom. Na plný počet to nie je, ale i tak veľká spokojnosť 80% ()

rivah

Mladá optimistická žena poslouchá ze starého tranzistoráku Abbu a vykládá o tvorech, které spatřila a vyfotila. Jsou všelijak deformovaní a zašpinění. Pak vyjde do hájku poničeného průmyslem a fotografuje zvířátka, umolousaná a deformovaná, nakonec dokde k jakémusi potoku, kde sedí olejem ušpiněná labuť a ta vzlétne směrem k velkému petrokombinátu. Vykládá nám o všem anglicky, dole jsou anglické titulky....Pozoruhodný optimismus z poničené přírody. ()

smatana.sk

Od doby Svěrákovho študentského projektu Ropáci sme sa zjavne posunuli vpred!  Problém je ešte naliehavejší, a študentské filmy majú kvalitnejšie triky. ()