Ash Lynx je sedmnáctiletý adoptovaný syn korsického mafiánského bosse Dina Golzineho, který se stará o svého od působení ve vietnamské válce pomateného staršího bratra Griffina. Nejenom, že je Ash pohledný a tudíž je vychovávaný jako sexuální otrok, ale též je to vycvičený zabiják, který aktuálně vládne drobnému pouličnímu gangu mladých zlodějíčků v New Yorku. Ashova budoucnost vypadala zářně, jelikož byl stanoven Golzinem jako dědic jeho impéria, dokud nenarazí na umírajícího člověka, který mu předá lahvičku tekutiny se slovy "Banana Fish". Tato slova totiž byla i Griffinova poslední, než se zbláznil a vše nasvědčuje tomu, že v tom má prsty samotný Ashův kmotr Dino Golzine. (Scalpelexis)

Deleatur

Plusy: Špičkování mezi Ashem a Eidžim. Jejich vzájemná oddanost. Poměrně napínavý děj. Udržování vzpomínek na postavu zabitou kdesi v půlce. Tématizace vykoupení v lásce. Záblesk svědomí u jinak bezskrupulózního padoucha. Dojemný konec. Mínusy: Bulvarizace tématu pedofilie, zneužívání a nucené prostituce. Laciné charakteristiky: strašlivě mocní a strašlivě prachatí, Ash neskutečně hbitý, chytrý a krásný. Japonské představy o americkém podsvětí. Přepálená konspirace sahající od čínské triády po vládu USA s účastí jednoho příslušníka Specnazu. Hodnocení: 70%. ()

rikitiki

To, že je klišé animované, z něj ještě nedělá nic jiného než klišé. Těch drsných mužů cedících jednu drsnou hlášku za druhou jsem měla za chvíli plné zuby. Pro mě se seriál rozjel někdy kolem sedmého dílu, ale zanedlouho se změnil v jakýsi až halucinogenní kolotoč neustálých zrad, přestřelek a únosů, ve kterých se nedalo orientovat. ______ Hlavním cílem bylo asi poukázat na něžný vztah mezi supermanským Ashem a čistým Eijim. A taky aby byl důvod Ashe neustále svazovat, mlátit a působit mu další příkoří, prostě jako sexuální hračce, byť smrtelně nebezpečné. Homofobové se nemusí obávat, tyhle hrátky nejsou nijak explicitně ukázané, zato vražd je tu snad na stovky, i když hlavní postavy to většinou schytají do ruky. Nechci se ale jen vysmívat, některé scény měly sílu. Třeba konec, který mě dost překvapil. Ale čtvrtou hvězdu jsem přidala, aby seriál nespadl do modrých čísel, což si podle mě nezaslouží, třebaže za sebe ho hodnotím jen třemi hvězdičkami. SHRNUTÍ: To musí být opravdu každý chlap pedofil? ()

Petra321

Silný príbeh, ktorý po pozretí do samého konca nenechá človeka pokojného. Zhltla som ho za dva dni a potom ho ďalšie štyri predýchavala. Niekto sa na to pozerá ako na nejaký mafiánsky príbeh, kde je každý záporák úchyl a kde stále dookola omieľajú Banana fish. Lenže po siedmych epizódach to celé naberá úplne iný smer a vy zrazu neviete, kto je dobrý, kto zlý a komu môžeme veriť. Emocionálny break down prichádza v momente, keď si uvedomíte, že medzi týmto všetkým je jeden zlomený chlapec, ktorého drží pri zmysloch len pomsta toho, kto mu už od detstva ubližoval a ochrana toho, kto sa v jeho živote objavil úplnou náhodou. Preto je ten koniec najemotívnejší. Keď som si Banana fish zapla, bola som psychicky v poriadku, ale keď som ho dopozerala, mala som od toho veľmi ďaleko. Je to naozaj silné a podľa mňa to dostane úplne každého, kto vie čítať medzi riadkami. ()

moikan

1. tak po prvé : toto NIE JE gay-anime (žiadna BL téma ani LGBT). V jednej epizóde sa dokonca bavia o chodení s dievčatami. Všetky homosexuálne scény (ktoré tam skutočnosti nie sú zobrazené doslovne) sú aktom násilia a donútia. Ak sú tam prítomné tak buď nepriamo v deji alebo ako minulosť hlavnej postavy. Napriek tomu toto anime nie je vhodné pod 15 rokov, lebo okrem explicitne neprítomného sexuálneho násilia, môže idealizovať svet podsvetia a pouličných gangov. Ako aj romantizácia násilia a jeho následkov. Hlavná postava napriek svojmu veku 17 rokov je neuveriteľne zdatná a silná a ľahko sa lieči z následkov zranení. ( skrátka veľa znesie po fyzickej aj psychickej stránke) Čo stojí za zmienku je, že toto anime, súdiac podľa komentov aj zahraničných stránok, je dosť obľúbené aj pre ženské, dievčenské publikum. Seriál je tak nabitý akciou, že v každej epizóde sa nejako zvráti dej. Seriál môže byť skôr zaradený do kategórie dobrodružných a akčných. A to aj napriek tomu, že hlavnou témou je KAMARÁTSTVO- presnejšie túžba po pochopení a neodsudzovaní. Také aké ti môže dať úprimný priateľ, ktorý ti verí a berie ťa takého ako si. A hlavná postava Ash nie je práve vzorný- neváha používať zbrane, je prudký, osamelý, má temnú minulosť( nie svojou vinou- ale pre svoj výzor bol predávaný bohatým prominentným klientom ako detský prostitút. Tieto skúsenosti neváha využiť, keď mu ide o krk a aj napriek tomu pôsobí vyzreto a zároveň krehko. Naivný japonský chlapec Eiji , ktorý sa v živote nestretol s násilím ho berie ako normálneho kamaráta. Toto anime je plné klasických zjednodušených prvkov : krásny a trpiaci hrdina, geniálny a silný, neporaziteľný, nezlomný, pomsta, obetovanie sa, násilie, strieľanie, drogy, väzenie, nepochopiteľná oddanosť, náhodné stretnutia a vyťahovanie postáv z minulosti a samozrejme neovládateľná túžba každého perverzáka a pedofila zneužiť alebo robiť násilie hlavnej postave ( ako už spomenula Rikitiki). Nelogické mi príde zmena správania mafiánskeho monsignora Dina, ktorý sa najskôr v prvej polovici túži Asha osobne zabiť a v druhej ho spraví svojim adoptívnym synom (nie je žiaden spojler- poradie udalosti je síce chybne, ale je to pri každom opise seriálu) . Napriek tomu mňa veľmi zaujalo a odporúčam ho pozrieť aj viackrát. Za slabšiu časť považujem japonskú predstavu o mafiánskych a násilníkoch v New Yorku, neviem si predstaviť, že by používali tak často metafóry, prirovnania a príbehy- výslovne to nevadí, ale menej by bolo viac. A tiež chýbajúce ženské postavy ( dokopy je tam jedna aj tá reaguje trochu stereotypne ) No a najslabšou časťou je opening- nie pre vizuál ale pre pesničku. Kým slová sú celkom OK, zvuková stránka aj spev je otrasný- znižuje celkový dojem, melódia nie je ničím charakteristická ani zapamätateľná. Na záver : nedajte sa zmiasť videami vytrhnutými z kontextu na internete, ktoré zobrazujú akože gay scény zo seriálu - toto je super akčné anime. Detektívka ma konci ktorej mnohí plakali. Mne sa to žiaľ nestalo, aj keď mi bolo strašne ľúto- pre pochmúrnosť deja bola v predstave u mňa ešte strašnejšia verzia. () (menej) (viac)

Starletka

Má to pěkný retro kabát, zajímavé postavy a pořád se tam něco děje, ale ve výsledku je to jen další průměrná gangsterka, která kromě homosexuálního podtextu nemá moc co nového nabídnout. A i když věřím, že časem se to určitě zlepší, teď se do toho musím nutit násilím a každá epizoda mi přijde, jako by měla 3 hodiny, takže drop po 4. epizodě a zavolejte mě až to začne být dívatelné. 6/10 ()

• Existuje pokračovanie s názvom "Garden of Light", ktoré však ostalo v podobe mangy. Sings sa v tejto krátkej poviedke zmieni, že Ash a Eiji boli viac, než len priatelia. (Petra321)
  • Eiji mal byť pôvodne dievča, lenže autorka mangy nakoniec zmenila názor, pretože ak by bol ženského pohlavia, dej by bol vraj príliš predvídateľný. (Petra321)