Hitler a Paříž

(TV film)
  • Francúzsko Hitler et Paris, histoire d'une fascination (viac)
Francúzsko, 2017, 52 min

Adolf Hitler (a.z.)

23. června 1940 Hitler vyrazil do Paříže, hlavního města země, kterou právě porazil. Nacistický vůdce prý svoji krátkou návštěvu francouzské metropole po jejím obsazení wehrmachtem označil za nejkrásnější den svého života. Při svém prvním a jediném pobytu v Paříži byl dojat hlavně u Napoleonova hrobu. Bez zvláštního zájmu okolí absolvoval časně ráno téměř turistickou prohlídku významných památek, procházka po Champs-Elysées ho naplnila nadšením a obdivem. Přestože Francii a Francouze nesnášel, okamžitě začal přemýšlet se svým dvorním architektem Albertem Speerem o tom, jak se inspirovat při zdokonalování Berlína. Plánoval, že po přestavbě německého hlavního města bude proti němu Paříž pouhým stínem. (Česká televize)

Tryskomyš

Před krátkou dobou jsem slyšela pro mě nové jméno, co se týče Hitlerových spolupracovníků. Tím člověkem je dvorní architekt Hitlera Albert Speer. ()

Marze

Velmi dobře vyprávěno, obrazem slovem. Tvůrcům pomohl silný materiál. Ještě že v závěru války nebyl uposlechnut rozkaz Hitlera srovnat Paříž se zemí podobně jako se to tomuto psychopatovi podařilo udělat s Varšavou. ()

Volodimir2

Adolf Hitler sa na návštevu Paríža veľmi tešil a samotné poníženie Francúzska a Paríža si veľmi vychutnával. Záverečné dejstvo bitky o Francúzsko obstaral železničný vagón v ktorom bol v 11. novembra 1918 podpísaný potupný mier pre Nemecko s predstaviteľmi Dohody, tento podpis ukončil 1. svetovú vojnu. Nemci tento železničný vagón postavili na rovnaké miesto pri Compiègne a Hitler si sadol na rovnaké miesto ako francúzsky maršal Ferdinand Foch. Len tentokrát to bolo 22.6.1940. Hitler sa vybral na prehliadku Paríža, kde sa kochal mnohými významnými miestami a lokalitami. Išlo o jeho prvú a zároveň poslednú návštevu francúzskej metropoly, ktorú nazval ako najkrajší deň jeho života. Perličkou z návštevy bolo, že chcel osobne zavesiť nemeckú zástavu na Eiffelovej veži. Francúzsky odboj nechal prerezať káble od výťahu a tak nemecký diktátor odmietol ísť po 1652 schodoch. ()

slunicko2

Film se věnuje návštěvě Hitlera v Paříži, jejím mezinárodně politickým souvislostem a francouzsko - německým vztahům v Paříži za okupace. ()