Svedkovia Putinovi

(festivalový názov)
  • Česko Svědkové Putinovi (viac)

Píše se rok 1999. Dosavadní ruský prezident Boris Jelcin půl roku před vypršením svého funkčního období zcela nečekaně abdikuje a řízením státu pověřuje premiéra Vladimíra Putina. Tímto osudovým okamžikem začíná nový dokument renomovaného režiséra Vitalije Manského, který se jako dvorní prezidentský kameraman dostal do nitra kremelské politiky a přináší tak nečekané svědectví o začátku putinovské éry. A o tom, kdo všechno jsou vlastně “Svědkové Putinovi". (Aerofilms)

LiVentura

Zrůdná cesta moci v rukou jednotlivce nad velikým národem, chápu, že v Rusku to asi jinak ani nejde vzhledem k povaze tohoto obyvatelstva, ale.. Každý by se měl podívat, jak Putin na začátku smýšlel o demokracii a jeho bystré úsudky postupně utlumila chuť po větší a větší moci, která zcela pohltila jeho povahu a jeho Já.! Už to není chytrý mladý úředník státu, ale je státem samým, to je přesně to, co v tomto dokumentu odsuzoval a nač Jelcin narážel, když jej určil jako svého nástupce. Fuj, toto citoslovce plně vystihuje tohoto "člověka". ()

Cheeter

Člověk určitě neudělá chybu tím, že si tento dokument pustí. Pro mě tu bylo dost známých věcí, které jsem četl v knize Všichni muži Kremlu od Mikhaila Zygara. Na druhou stranu sem tady měl možnost to všechno vidět v dobových záběrech. Co bych zpracování vytknul je celková rozvleklost. A sem tam se člověk ne úplně orientuje. ()

slunicko2

Nepříliš obsažný předlouhý snímek je zajímavý díky tématu a malému nahlédnutí za oponu. Divák se toho ale stejně moc nedozví. 1) Je současný režim výsledkem Putinova budování osobní moci? Je to vedlejší produkt politiky mocného Ruska, se kterým se nedá nic moc dělat, i když by Putin chtěl, nebo je to důsledek jeho rezignace na vnitropolitický vývoj? Chtěl to takhle ten skromně vystupující vítěz prezidentské volby v roce 2000 anebo nechtěl?_____ 2) Problém je v tom, že režisér předem věděl, co chce říci a cílevědomě vybíral záběry a dialogy, které se mu hodily. Všechny materiály použité ve filmu ukazují jednoznačně na výsledek. Je to tedy opoziční propaganda. Na přesvědčivosti to však snímku neubírá._____ 3) Lehce zmíněné další osudy některých členů Putinova volebního štábu jsou důvodem k zamyšlení. Aniž bych chtěl srovnávat, vyvstává mi na mysli Stalin a složení "jeho" politbyra mezi roky 1927 - 1936._____ 4) I zde, podobně jako ve filmu o Severní Korei, by měl režisér ubrat na materiálu a přidat na střihu - méně opravdu znamená více._____ 5) Abych nezapomněl - příznačné bylo nepříliš vkusné vybavení Jelcinovy domácnosti._____ 6) Ale my se nemusíme o osud Ruska ani světa obávat. Jelcin volil určitě uvážlivě. Он плохого человека не поставит. Сколько перебирал! (Jelcinova žena Naina). ()

Rimsy

Vtírají se otázky, proč Manskij čekal skoro dvacet let s uveřejněním takového materiálu? Podle svých slov předpokládal, že nemoc se časem vyléčí sama, ovšem když se tak nestalo, rozhodl se jednat. Pro nás se každopádně jedná o vhodné načasování, neboť některé paralely s praktikami našeho současného prezidenta jsou do očí bijící. Našince, který se detailně neorientuje v politice Matičky Rusi potěší i Manského komentář, který leccos objasňuje. Na druhou stranu se jedná o dokument, který od začátku své protiputinovské ladění neskrývá, a tak se o nikterak šokující příspěvek k tématu nejedná - přesvědčení na obou stranách spektra se nezmění. Za vidění to však rozhodně stojí. ()

Pierre

Série záběrů z Putinova předvolebního období a prvního volebního období, nic víc, nic míň. Trošku vám to přiblíží Putina jako člověka, ale kontroverze či nějaké šokující informace prostě chybí. Nejsilnější je určitě závěrečný dovětek. A až jednou někdo natočí dokument o okupaci Krymu, likvidování Putinových oponentů a nesvobodě ruského tisku bude to síla a já si na to počkám. ()

• Celosvětová premiéra proběhla 30. června 2018 na Karlovarském IFF. (Varan)

Východní fronta vstupuje do kin

Východní fronta vstupuje do kin

13.04.2023

24. února 2022 Jevhen odešel na frontu. Od první minuty rozsáhlé ruské agrese proti Ukrajině natáčel všechno kolem sebe. Desetitisíce uprchlíků opouštějící ve spěchu své domovy a vytvářející… (viac)

53. ročník festivalu MFF Karlovy Vary je za námi

53. ročník festivalu MFF Karlovy Vary je za námi

08.07.2018

53. ročník největšího filmového festivalu v Česku je u konce. Festival, který byl zahájen vzpomínkovým filmem na Miloše Formana Lásky jedné plavovlásky (1965), se letos nesl ve znamení velkých… (viac)