Mosty času

(festivalový názov)
  • Litva Laika tilti (viac)
všetky plagáty

Na počátku 60. let minulého století, kdy průkopníci cinéma vérité vykročili ve Francii na cestu za novým realismem a kdy v Québecu začínal klíčit přístup direct cinema, zažilo Pobaltí zrod generace dokumentaristů upřednostňujících více romantický pohled na okolní svět. Hloubavá dokumentární esej lotyšské autorky a litevského režiséra, jehož klidný rukopis na stylisticky rozmanitá díla této „pobaltské nové vlny“ dlouhodobě navazuje, s lehkostí opouští mantinely běžného historiografického exkurzu a portrét pozapomenutých filmařů se proměňuje ve výsostně poetické pojednání o ontologii dokumentární tvorby jako takové. Aneb filmová báseň o filmových básnících. (MFF Karlovy Vary)

Sayko

Dokumentární, nudný art o filmařích, o jejich životu, vysvětlování smyslu života, jejich příběhy, pobaltí a jeho krajiny.. Nebyl to klasický dokument, já z toho ten ART silně cítil, ale 80 minut bylo na mě prostě moc.. Za takových 30-40minut bych byl rád a dal bych možná i o hvězdu více. /MFFKV2018/ *šel jsem jen z důvodu, že jsem si snímek spletl s Lajkou* ()

Vodnářka

Příběhy z Pobaltí zachycené zejména v průběhu 60. a 70. let několika místními dokumentaristy a jak to s hlavními protagonisty dopadlo. I tak se dá nahlížet na meditativní filmovou poezii, kde na pozadí různorodé krajiny mezi Ruskem a Baltským mořem potkáváme postavy z původních dokumentů, které doplňují záběry vzpomínkami, úvahami o stáří, životě, smyslu nebo bohu. Pokud přistoupíme na tuto hru plnou romantismu a poezie, vzniká ve výsledku docela příjemný filmový zážitek. ()

filmsim

Poetický dokument představující hrstku pobaltských dokumentárních režisérů, kteří diskutují o své tvorbě, smyslu života a toho zda jejich práce měla z dlouhodobého hlediska smysl. To jsou Mosty času. Výjimečný dokument, který kombinuje staré dokumenty litevských, estónských a lotyšských tvůrců spolu s meditativní atmosférou o smyslu býti. Balada o stáří a koloběhu života, která rozhodně stojí za zhlédnutí. 8/10 ()