Mimoriadna správa

(festivalový názov)
  • Česko Mimořádná zpráva (viac)

Jeden den, dvě zpravodajské redakce, jedna událost stojící v centru pozornosti. Český prezident má dnes večer na Pražském hradě svým příznivcům a podporovatelům oznámit, zda bude či nebude znovu kandidovat do funkce. Novináři sem připuštěni nejsou, s prezidentovým rozhodnutím se mají seznámit až následujícího dne. O to více je ale pochopitelně zajímá už dnes. Také v newsroomech České televize a Hospodářských novin věnují celé věci už od rána zvýšenou pozornost. V průběhu jednoho stejného dne tu díky tomu můžeme zblízka sledovat, jak dva různé týmy redaktorů, reportérů a editorů vytvářejí svou “mimořádnou zprávu” o jedné totožné události. A když dva dělají totéž, není to úplně totéž… Výsledkem je velmi živý a autentický vhled do práce novinářů tradičních médií v dnešní zrychlené, informacemi přehlcené epoše. (Pilot Film)

Filmmaniak

Pozoruhodný observační dokument o jedné konkrétní události, které ale nepřináší příliš mnoho nového těm, kteří se vyznají v českém společenském a politickém kontextu - a ironicky kdo se nevyzná, ten se bude ve filmu jen horkotěžko orientovat. Zůstává úsměvná exkurze po vypjatých pracovištích České televize a redakce Hospodářských novin, zajímavá ukazováním toho, jak to v těchto médiích obvykle funguje (a jací lidé tam pracují a jak spolu mluví - i když jejich jména a pracovní funkce se dozvíte až úplně na konci). Lehkým humorem prodchnuté svědectví o nelehké práci novinářů, poťouchlosti pana prezidenta a lidovém ironizování českého politického bizáru. ()

kajas

Pohled dokumentaristů do "kuchyně" dvou odlišně pracujících redakcí domácího zpravodajství - v Hospodářských novinách a České televizi. Film rozhodně nenudí (i díky příznivé stopáži pod 80 minut), zaujme ale hlavně ty diváky, kteří neznají práci a povinnosti editorů a dalších pracovníků mediálních organizací. Pokud měli tvůrci větší ambice, nerozklíčovala jsem je. ()

Rimsy

Je to zajímavý experiment, bohužel v důsledku ne s tak silným dopadem, jak by člověk chtěl. Redakce Hospodářských novin i České televize si nejsou názorově natolik vzdálené, abychom se dočkaly zcela odlišného zpracování a vyznění též zprávy. V obou médiích (zvlášť je to patrné v České televizi) se navíc drží docela zkrátka, za což zřejmě může pouhý jeden natáčecí den. Největší přínos snímku je tak ve sledování pracovních postupů, které jsou v televizi zcela odlišné oproti tisku. Jenže pokud vás tahle mediální tematika nefascinuje, tak žádných společensky významných zpráv (třeba jako v dokumentech o Babišovi) se nedočkáte. ()

Brylin

Dokument Tomáše Bojara skvěle zachycuje rozdílný způsob práce zpravodajské redakce v novinách a v televizi. Vidíme přesné rozdělení úkolů i debaty týmu nad textací / dramaturgií zpráv a pečlivé ověřování zdrojů. Dál ovšem dokument nenahlédne, to pro mě nejzajímavější, tj. určování pořadí zpráv, jejich vyznění, stopáže a váhy v porovnání s ostatními zprávami, zůstává skryto, resp. není předmětem dokumentu. Tomáš Bojar ovšem pěkně přenesl na plátno i stres stoupající v obou redakcích s blížící se mimořádnou zprávou. Solidní tři hvězdy. ()

venca163

Pro mě na tom bylo nejzajímavější zjištění, že ti ostentativní tlučhubové z hospodářek, který potkávam kdykoliv jdu do práce (z práce, na oběd, z oběda, ...) na cigáru venku před Fórem Karlín, jsou takový prostě pořád. Dělat Zemana překvapivě neni o tolik jiný, než dělat South Park, ale rozhodně to stojí za vidění (75 minut je 75 minut). #rádaByUžŠlaDoVysíláníLeboBudeVyzeraťAkoKokotDoPiče #mffkv (75%) ()