Naneživo

(festivalový názov)
  • Japonsko Kamera o tomeru na! (viac)

Malý štáb točí laciný zombie horor v opuštěné fabrice, ve které kdysi japonská armáda experimentovala s mrtvými. Netrvá dlouho a herci i filmaři se začnou měnit na skutečné oživlé mrtvoly. Perfekcionistický režisér ale odmítá natáčení přerušit a posedlý utkvělou představou o ryzím umění pobíhá uprostřed nastalého chaosu s kamerou, zatímco nákaza si vybírá jednu obět za druhou. Pro dokonalý záběr je schopen obětovat vše. Anebo je to všechno jinak? Může být zombie krvák zároveň rodinnou komedií? Záleží na úhlu pohledu. Natočen s malými náklady, ale velkou láskou k řemeslu, Uedův celovečerní debut je originální poctou všem opravdovým filmařům. (MFF Karlovy Vary)

EvilPhoEniX

V zahraničí podivně vychválená záležitost z Japonska, která pro mne byla naprosto nesnesitelným utrpením a příliš nechápu z čeho jsou diváci spokojení. Je to víceméně film ve filmu kde sledujeme neherce hrát zombie film, kde štáb napadnou opravdoví zombie, což je sice poměrně originální nápad, ale krom nápadu zde nic pozitivního najít nemůžu. Vypadá to levně jak hajzl papír, herci jsou nesnesitelní, gore prakticky chybí, atmosféra nefunguje, vtipné to už vůbec není, po půl hodině se film navíc podivně přehoupne do žánru Drama a ikdyž ta finální půl hodina byla nečekaná, i tak jsem se nepřestával nudit. Tohle šlo absolutně mimo mě. Příběh***, Akce**, Humor**, Násilí**, Zábavnost*, Hudba***, Vizuál*, Atmosféra**, Napětí**. 3/10. ()

Rimsy

Bizár, jak se patří, a hlavně výborný nápad! První půlhodina je skutečně k nepřežití, i když v dobré společnosti i na ni lze shovívavě nahlížet jako na zábavně nepovedené a nechtěně vtipné béčko. Druhá část filmu je však vtipná zcela záměrně a dost se jí to daří, poskytuje totiž na úvodní část zcela nový pohled. Nerad bych víc z příběhu prozrazoval, ale tahle komedie je opravdu hodně meta a bez ohledu na kvalitu humoru se nejeden divák dozví víc o tom, jak natáčení filmu vlastně probíhá. Jsem zvědav, jestli se jedná o náhodný úkaz, nebo můžeme od Šinčiró Uedy čekat další subverzivní absurdity jako v tomto případě. No, nechci říkat zbytečně moc, a tak jen znovu napíšu, že se jedná o výbornou zábavu, kterou se vyplatí vidět, a dál to radši nechám být. ()

TheDarKnig

Zábavná a nápaditá hororová hříčka. Nejlepší je nicméně do ní jít bez toho aniž by si člověk o tom cokoliv přečetl nebo zjišťoval. Z toho samozřejmě vyplývá, že je zároveň zvýšená šance, že se dotyčnému divákovi film nebude zamlouvat, ale to je risk, který musí podstoupit každý příslovečný hledač pokladů a kdokoliv, kdo touží po překvapení. Někdy to prostě vyjde a někdy ne. Já osobně můžu v tomto případě jenom doporučit s tím, že je třeba být trpělivý než vše do sebe zaklapne. A víc k tomu asi psát nebudu, protože bych šel proti vlastní radě. 7,5/10 ()

Eliott

Ačkoli mne potěšilo, že se první zombie objevil prakticky ihned, tak na hodnocení 69% je to s prominutím neuvěřitelný sranec. Je mi jedno, že je to celé provedené na jeden záběr, ale herecké výkony jsou katastrofální, jejích počínání je nelogické a pocitům jednotlivých postav se nedá důvěřovat. Paradoxně nejhorší pak zůstává roztřesená kamera, na níž by mělo dílo stát. Je totiž velmi otravné, když se často zcela zásadní věci odehrávají mimo záběr. Co je však úvod proti druhé části filmu. Děj se láme po špatných, ale stále koukatelných 37 minutách a transformuje se ze zombie hororu v jakési trapné drama se scénářem na úrovni seriálu Ulice a zbylou hodinu již opravdu nelze sledovat. Abych to tedy shrnul, není zde dobrá atmosféra, nápad, humor ani gore, no prostě nic. Vlastně to šlo celé úplně mimo mě a na konec nevidím na snímku vůbec nic zajímavého. Úvodních 37 minut bych ohodnotil 1-2*, zbytek je však čistý odpad. Velké zklamání. 15% ()

juta

Když člověk nevydrží prvních 37 minut, tak může dávat klidně odpad, ale když tenhle film nedokouká, tak mu nedojde, jak to bylo celé myšleno. Já si také ze začátku říkal, že to je neskutečná ptákovina, která si nezaslouží vysoké hodnocení, ale když skládačka postupně zapadala, tak jsem se strašně moc bavil a smál se a to se mi už moc často nestává. Opravdu skvělá komedie, kterou byste museli vidět minimálně dvakrát a to by už klidně bylo i na plný počet hvězdiček. :-) ()

DJ_bart

jednozáběrová low-budget hra na honěnou se zombíky a s rádoby pseudo-dokumentárním filmařským přesahem; nic víc či míň.... ()

Goldbeater

Zajímavý komediální experiment v rámci filmové narace, kdy zpočátku tvůrci diváka zkouší, jak dlouho snese nevtipnou amatérskou zombie kravinu, aby ho poté odměnili postupným odkrýváním pozadí toho, proč byl začátek snímku tak strašně (a úmyslně) špatný, načež v poslední třetině přináší bláznivý a velice vtipný sled událostí, který dává veškerému předchozímu dění naprostý smysl. Naneživo není žádný filmový klenot, ale v rámci nízkorozpočtových komedií se zajímavým formálním nápadem je potřeba ho vyzdvihnout a ocenit. A bavil jsem se opravdu dobře. [Sitges 2018] ()

Vančura

V podstatě srovnatelná sračka jako Socialistický Zombi Mord, s tím že prvních 37 minut je tak neuvěřitelně špatných, až je to docela vtipné, ale to co následuje potom je tak šíleně nudné a nesnesitelné, že se na to vůbec nedá koukat. Odpudivá věc a totální ztráta času. ()

Anderton

Skvelá hororová komédia, respektíve najskôr horor a potom komédia, aby to bolo presnejšie. Ono ak viete, že tam je twist, čo vedia už dnes vlastne všetci, tak vám to dôjde hneď na začiatku. Ale ono to nie je vôbec na škodu, zábavnosť tohto meta filmu spočíva v niečom inom, ako vo zvratoch. Najzábavnejší je film vtedy, keď všetko začne pekne do seba zapadať, čo je v podstate celá druhá polovica filmu. No a Naneživo! je výnimočné tým, že ihneď po skončení filmu si budete chcieť pozrieť jeho prvú tretinu znova. Ktorý iný film to môže o sebe s hrdosťou povedať. ()

Filmmaniak

Prvních pětatřicet minut je úplně debilní a neskutečně příšerný, laciný a amatérský zombie film bez jakéhokoli scénáře a řemeslného vkladu (až na to, že se celý odehrává v jednom jediném záběru) vyprávějící o filmařích, kteří natáčejí zombie horor, ale jsou na place zaskočeni skutečnou zombie nákazou. Stěží se to dá přežít a pravděpodobně to většina lidí vzdá po prvních patnácti minutách. Zbylá hodina je však o něco zajímavější - sledujeme v ní filmaře a herce, jak se na natáčení onoho zombie filmečku připravují a posléze i jak ho natáčejí, přičemž se ukazuje, proč byl výsledek tak zoufale mizerný (např. když jednoho z herců hrajícího zombie přepadl záchvat průjmu a ostatní herci kvůli tomu museli pár minut improvizovat). I tak jde ale o film dost stupidní, zahraný televizními ochotníky a natočený s téměř nulovou technickou i filmařskou kvalitou. Výsledek je sice aspoň místy úsměvně nápaditý, přesto ale nedokáže být dostatečně zábavný a vtipný po celou dobu. ()

Slarque

Ideální půlnoční film! Prvních asi 35 minut jsem fakt koukal s otevřenou pusou, na co jsem to vlezl. Jenže možná nejoriginálnějšímu vtípku navzdory má film ještě další hodinu, během které jednak začátek začne dávat smysl, a přitom se divák stále velmi dobře baví. Absurdní koncept tak Ueda povýšil na další úroveň a vlastně natočil mnohem chytřejší film, než by divák zombie hororu a natáčení zombie hororu mohl čekat. I když je to vlastně spíš komedie. ()

PanCitron

Hodně svěží nápad, který je víc než zombie film velmi osobitá pocta filmu a filmařům. První minuty sice působí dost křečovitě, ale všechno má svůj účel a svoje místo. Je to částečně takové nutné zlo, aby se člověk v závěru královsky pobavil. Jenže tady se to čekání skutečně vyplatí a je až s podivem, kolik laciných vtípků tady najednou docela funguje. Velice příjemná meta záležitost. ()

kaylin

Japonský snímek „Naneživo“ ukazuje Japonce v tom lepším světle. Tedy především jejich bizarnost. Jsou bizarní, ale přitom jsou inteligentní. Tohle je film, který na první pohled vypadá odfláknutě, ale stačí ho dokoukat do konce a budete si říkat, že tohle už je něco trochu víc, že to skvěle mate tělem a že po dosledování máte zážitek, který vůbec není špatný. Naopak je nadprůměrný. ()

topi

Vůbec jsem neměl představu, o čem ten film je. A to je na tom to nejlepší. Pokud to chcete taky tak udělat, dále již nečtěte. Prví třetina mě naladila na amatérskou zombárnu, kdy jsem si přeci jen říkal, že to přehrávání je strašný a až po deseti minutách jsem si všimnul, že je vše točeno pouze v jednom záběru beze střihu. Pak přicházejí závěrečné titulky a šmitec. Ale chyba lávky! Teď se začne rozjíždět druhá příběhová rovina, která je o tom, jak se ten amatérský snímek vlastně natáčel a co vše mu předcházelo. A tady začíná královská zábava a dokonale vysvětlující situace, proč některé momenty vůbec nedávaly smysl. Víc bych nerad prozrazoval, já jsem se chlámal tak, až mě tekly slzy. Musím tvůrcům zatleskat a ocenit fanouškovský zápal a krásný pohled do zákulisí natáčení hororového filmu. Během finálních titulků běží skutečné záběry z natáčení. Bomba!! ()

Hamaradža

Posledná tretina je naozaj veľmi milá, ale že som kvôli nej musel pretrpieť prvú, takmer nepozerateľnú hodinu mi príde dramaturgicky neospravedlniteľné. 2,5* ()

honajz2

Nefunguje to úplně dokonale, místy se to vleče i po tom zvratu a myslím si, že to plně docením až po druhém zhlédnutí, jelikož už budu naprosto přesně vědět do čeho jdu, ale i tak se mi to líbilo. Budu zde muset souhlasit s většinou - těch prvních 37 minut je fakt něco neskutečně otravného. Sice jsem přesně chápal, v jakých momentech si režisér dělá srandu, ale celé to působí tak strašně amatérsky, že se mi vybavovali vzpomínky na tu slovenskou hrůzu Socialistický Zombi Mord. Skutečně si ale vyplatí to přetrpět a počkat si na ten "zvrat", protože pak se z toho stane něco úplně jiného a konečně to začne fungovat. I ve vztahu s tím, co se dělo na začátku. A nejen že je to funkční, má to i dobrý nápad, který je chytře vedený a až na tu strašně trapnou část s průjmem dokáže i slušně pobavit. Navíc to ve mě zanechalo dost příjemný dojem a ačkoli teďka to vyšší hodnocení dávám hlavně za závěrečnou půl hodinu, věřím, že při druhém zhlédnutí to docením už celé úplně, jelikož tu snad skoro všechno do sebe skvěle zapadne. Nechci blíž spoilerovat, úplně nejlepší je si o tom filmu nic nezjišťovat, proto jsem to celé shrnul poněkud divně, každopádně Naneživo se mi nakonec líbilo. Originální to sice není a bizarní už vůbec ne (ačkoli... pro někoho možná jo, já bizarní věci vyhledávám, takže mě překvapí už máloco), ale je to fajn a dobrý námět to má určitě. Slabé 4* ()

Azrael515

Je libo najlepsiu zombie komediu od cias Petera Jacksona? Total meta punk o stabe co toci film o stabe co toci zombie film na jeden zaber o stabe co toci zombie film? Say no more! Pozdravy z Japonska s cistym filmarskym srdieckom tepajucim litre krve vo fraske o vsetkych moznych nastrahach co mozu stretnut malu produkciu pocas natacania.. TOP! 😃 ()

Zahajovací film Cannes po kontroverzi mění název

Zahajovací film Cannes po kontroverzi mění název

26.04.2022

Přibližně za tři týdny startuje 75. ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes a jeho přípravy se pomalu blíží do finální fáze. Před pár dny organizátoři festivalu zveřejnili část programu… (viac)

Kdo bude letos soutěžit o Zlatou palmu v Cannes?

Kdo bude letos soutěžit o Zlatou palmu v Cannes?

17.04.2022

Přesně za jeden měsíc, tedy v úterý 17. května odstartuje 75. ročník prestižního mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Obří filmový svátek konající se na francouzské riviéře letos oslaví tři… (viac)