První díl šestidílného seriálu nás seznamuje s osudy posádky, která se připravuje na svou první misi. Většinu času jsou ale bažanti nuceni konat nesmyslná pochodová cvičení pro generála Scheisskopfa, který je posedlý výhrami v soutěžních přehlídkách. Sám generál ale přehlíží, že jeden z leteckých kadetů procvičuje v posteli jeho manželku: John Yossarian, kumpány zvaný „YoYo“. A je to ten samý kadet, jenž nevidí v zabíjení ustupujících fašistů pražádný smysl, a proto se jako příkladný simulant uchyluje na marodku s nejrůznějšími chorobami. Brzy ale i jeho přejde smích, jakmile bude nucen vrhat bomby. Nebo snad ne? (Česká televize)

0verseer

Hellerov legendárny počin som čítal ešte ako povinnú literatúru na strednej, takže nejaký piatok už odvtedy uplynul, ale súdiac podľa pilotnej epizódy to George Clooney pojal správne. K obsadeniu, rovnako ako k satirickej atmosfére, ktorá v jednom okamihu dávkuje humorné momenty, aby sa o chvíľu otočila o 180 stupňov a pripomenula divákovi, že sleduje vojnový seriál, nemám výhrady. Bola znamenitá v knihe a zdá sa, že sa ju podarí pretaviť aj do tejto minisérie, tak snáď príjemný dojem z úvodu ďalšie časti nepokazia… ()

megacik

Čo som počul a čítal, vraj je tento seriál super, ale len prvá časť je trošku slabšia. Za mňa prvá časť bola teda des. Raz som sa zasmial, na komédiu mi to teda nepripadá....vojnovo tak trochu. No a drámu psychologicko-satirického typu nemám rád. Skrátka a dobre, nechytilo ma to. Ešte musím dodať, že sa snažili a sú tu veľmi pekné kulisy. Hlavní hrdinovia sú jeden ako druhý, na konci prvej časti poriadne ani neviem, kto je kto, a kto je vlastne ten najhlavnejší. Uvidíme, čo bude ďalej. ()

Karell840

Knížku jsem nikdy nedočetl. Přišlo mi to celé absurdní a divné. Myslím, že asi tak divné jako Nicholsův film z roku 1970, který tu knihu podle mě dost vystihoval. Ze seriálu jsem viděl jenom jeden díl, ale ten mi připadal jako válečný film, kde jsou lidé podivini, ale určitě to nebylo vtipné ani satirické. Jako není to z mého pohledu moc adaptace knihy, ale spis dej seriálu je inspirovaný dějem knihy, ale podstata je jina. Nějak to funguje, ale čekal jsem víc. ()

Volodimir2

Cieľom prvého dielu bolo zoznámiť nás s postavami, kde ale prím hraje práve Yossarian. Tento prvý diel nevyniká v ničom, rušivé sú skoky z jednej udalosti na druhú, ale ich cieľom bolo vtiahnuť diváka do deja filmu. Poukazuje aj na vedľajšie produkty pobytu vojsk na cudzom území. Rozkvitajúci sa čierny trh, ale aj na snahu časti vojakov pri hľadaní spôsobov, ako túto nezmyselnú vojnu prežiť. ()

PlysovyMacko

Yoyo si stale vymysla dovody preco nie je schopny sluzby. Armada ma protichodne pravidla a jednemu velitelovi zalezi na spravnom pochodovani, druhy je tak nateseny do vojny, ze chlapcom zvysuje pocet misii, ktore musia absolvovat. Yoyo je vycviceny na bombardovanie, ale vobec sa mu to nepaci. Az take vtipne to neni, okrem mena Major major. Nebavilo ma to. ()

• Epizóda je venovaná výkonnému producentovi minisérie, Steve Golinovi, ktorý zomrel necelý mesiac pred jej premiérou. (koba)