Hlava 22

Seriál Hlava 22, natočený na motivy věhlasného stejnojmenného románu Josepha Hellera, vypráví příběh prohnaného a bezkonkurenčního flákače Yossariana (Christopher Abbott), pilota bombardéru amerického letectva za druhé světové války. Ten je celý bez sebe, protože se ho snaží zabít tisíce lidí, které nikdy neviděl. Jeho skutečným nepřítelem je ale vlastní armáda, neustále navyšující počet misí, které musí letci absolvovat, aby splnili povinnost. Pokud se však Yossarian jakkoli pokusí vyhnout svým nelogickým povinnostem, poruší absurdní, byrokraticky vykonstruovaný paragraf známý jako Hlava 22, který udává, že obavy o vlastní bezpečnost tváří v tvář skutečným a bezprostředním ohrožením jsou důkazem racionálního uvažování. Letecké povinnosti může být zbaven ten, kdo je uznán za psychicky narušeného a zároveň požádá o uvolnění. Žádost o uvolnění ale svědčí právě o psychickém zdraví a proto k němu dojít nemůže. (HBO Europe)

M.i.k.e

knížku jsem nikdy nečetl (ačkoliv mi její existence a děj není úplně neznámý) a ani jsem doposud neviděl žádné její zpracování.Tahle minisérie tak pro mě byla premiérou a musím říct,že jsem si nevybral špatně.Hlava 22 ukazuje všechnu tu zhůvěřilost války a vojenské mašinérie a podává to stylem,který osciluje mezi hodně černým humorem/satirou až po opravdu dojemné,či dokonce dost drsné scény.Prostě funguje tak jak by měla a i když je zasazená do období druhé světové války,je s přehledem aplikovatelná na libovolnou dobu a stále je tak velmi aktuální.Technická stránka a dobří herci už jsou tak nějak samozřejmostí...80% ()

Eleanor05

Slavnou literární předlohu jsem nečetla, ale zdejší filmový humor mě minul a podle mě, vůbec nefungoval. Některé díly se dost táhly, zbyly nedořešené linie a vadil mi otevřený konec. Nesympatický hlavní hrdina - ulejvák, který se snaží všemožně vyhýbat boji, nebo zaměnitelní herci v rolích vojáků, seriálu taktéž na kvalitě nepřidali. Vlastně to celé zachránily až poslední dva díly, kde humor vystřídala vážná témata a skutečný válečný marast. 2,5*. ()

vyfuk

Kniha mne chytila v oblasti povinné četby. A po padesáti stránkách jsem ji odepsal s tím, že jsem se v ní nevyznal a ani mne moc nechytila. I když jsem fanda absurdního humoru, tak zde jsem se nechytil. Seriál byl teda trochu otazník, ale jak se ukázalo, tak byl spíše příjemný vykřičník. Zjistil jsem, že na poli odvyprávění a audiovizuální možnosti se to uchytilo mnohem lépe a zábavněji. Ukázalo se, že jde o velmi bizarní humor, který poukazuje na absurditu války a válečného systému samotného. Postavy mají charakter a příběh, absurdita u nich také funguje a vytvoříte si o nich bezchybný vztah. Musíte se asi umět vcítit a taky mít pro to cit. Je mi totiž jasné, že toto se nelíbilo dost lidem, ale hold jde o styl humoru. Ten mi zde seděl. Jen ten až moc otevřený konec, který vlastně nic nepřinesl byla další věc. To nic nemění na tom, že zatím jde pro mne o jeden z nejlepších seriálů tohoto roku. ()

Ant

Catch 22 je zvláštní věc. Není to MASH, protože tady nenajdete tak černý humor. Není to ani Generation Kill, který absurditu války a armády dohnal do nepředstavitelných výšin. Nicméně Hellerova klasika představuje návod a ukázku toho, kde tahle válečná satira začala. Seriál září nejvíc ve chvílích šílenství a hororu, který se každým dílem zhoršuje a kumuluje to finálním dílem, který dokonale spojuje satiru, komedii a hrůzu války. Ten díl mě rozesmál a vehnal mi slzy do očí zároveň. Christopher Abbott je vynikající. Je těžké dát postavě s tak minimální osobní historií tolik srdce a osobnosti. Yo-Yo mi bude chybět. ()

Helo

Chvílema parádně a vtipně ujetý, jen aby to vzápětí bylo brutální, drsný, emotivní a šokující. Nezvyklá kombinace, avšak fungující na jedničku - podle mě i líp než v knížce. Ovšem nutno dodat, že tu jsem četl před víc jak deseti lety a tak si z ní pamatuju skoro prd (hlavně scéna s bitkou s kočkou Mladýho Joe (nebo jak se jmenoval) mi uvízla v paměti a ta tu naneštěstí není), takže se radši tomuhle porovnání nakonec vyhnu. ()

• Epizóda je venovaná výkonnému producentovi minisérie, Steve Golinovi, ktorý zomrel necelý mesiac pred jej premiérou. (koba)
  • Bombardér North American B-25 Mitchell, ve kterém pracuje hlavní hrdina bombometčíka, je pojmenován „Yankee Doodle“. Jedná se o známou píseň z období americké války o nezávislost a Yankee Doodle Dandy se jmenuje slavný muzikál z roku 1942. Toto jméno bylo u osádek velmi oblíbené. Kromě skutečného B-25 „Yankee Doodle Dandy“, sestřeleného nad Itálií, nesl toto jméno i B-24D Liberátor ztracený nad Pacifikem a další B-24H Liberator patřící k 485. bombardovací skupině. Čistě „Yankee Doodle“ se jmenovala B-17E ztracená nad Pacifikem a další B-17E sestřelená tamtéž se jmenovala „Yankee Doodle Jr.“. (p3tris)

PF 2020

PF 2020