Rozkvitnuté údolie

(festivalový názov)
  • Česko Rozkvetlé údolí (viac)

Príbeh o mladých milencoch na úteku, o ich túžbe po slobode a vlastnom mieste na slnku. Zároveň však príbeh nezvyčajný, keďže neexistuje akýkoľvek náznak, že by sa hlavní hrdinovia naozaj stali fyzickými milencami. Bianka (20) sa bezcieľne poneviera perifériou mesta. Jedného dňa ju prepadne náhle nutkanie ukradnúť dieťa, a keď tak urobí, uvedomí si, že mu musí nájsť otca a domov. Žiadny z jej bývalých priateľov nie je ochotný podať pomocnú ruku a jediný pripravený chopiť sa tejto úlohy je duševne zaostalý Laci (21), žijúci v robotníckej ubytovni. Zatiaľ čo Bianka celú situáciu vníma ako polovzrušujúcu hru na rodinku, Laciho city sa prehlbujú a je ochotný urobiť čokoľvek pre to, aby svojej novej rodine zabezpečil šťastný život. (IFF Bratislava)

slunicko2

Všichni hledají štěstí, i loseři a mentálně retardovaní. 1) 34letý scenárista a režisér László Csuja obsadil do svého celovečerního debutu naturščiky a vytvořil svou atmosférou velmi maďarský snímek. Film má rychlý spád, pořád se něco děje. Režisér nenabízí výklad událostí ani jejich hodnocení._____ 2) Neobyčejně protivná egocentrická nezodpovědná pijavice Bianka prosazuje svou svobodu bez ohledu na okolí a na důsledky svých činů. Naproti tomu skromný Laci se snaží vymanit se ze svého mentálního hendikepu, ale neví jak. K tomu režisér: I was attracted by Laci’s purity and by Bianka’s freedom. Both have a strong and unique personality and inner world._____ 3) Lászlo Réti je tronásobným šampiónem Speciální olympiády v bruslení na kolečkových bruslích (nezjistil jsem však, na jaké úrovni). Speciálních olympiád pro mentálně a fyzicky hendikepované se mohou zúčastnit všichni od 8 let vzhůru a od 80 bodů IQ dolů._____ 4) Doporučuji stručný ale velmi zajímavý rozhovor s režisérem v angličtině. ()

BOURQUE

Neľahký film, ktorý sa ťažko sleduje. Už to, že niekto ukradne malé bábätko, je veľmi smutné. V tomto filme to spraví mladá slečna, ktorá nie je na tom najlepšie ani z psychickej, ani z duševnej stránky (odborne nie je schopná sama priniesť zodpovedné rozhodnutie). Dá sa dohromady s podobným chalanom a začnú nejako spoločne žiť a starať sa o malé bábätko. Samotná koncepcia filmu nie je zlá a myslím si, že trochu chápem aj to, že na ktoré veci chcel režisér L. Csuja so svojim filmom upozorniť. Iná vec je ten výsledok (výsledný obraz), z ktorého mám zmiešané pocity. Tretiu hviezdu dávam dvojici Bianka Berényi / László Réti, ktorá pri svojej debute hrá prekvapivo uvoľnene a sebavedomo. Osobné hodnotenie: 70% (***) ()

Malarkey

V rámci totální příběhové ulítlosti by se za jiných okolností konalo docela solidní evropské drama. Jenže jelikož tvůrci dali hlavní slovo dvěma trotlům, tak je z toho asi nejdebilnější film, co jsem za hodně dlouhou dobu viděl. A není to jenom o těch dvou, ale i o celé té koncepci, která vůbec nedává žádnou logiku a už vůbec ne myšlenku. Děvečka je ze začátku na diskošce docela živelná, ale postupně se z ní stane nemyslící nána, která by za to chování potřebovala poslat do Izraele na vojnu a trošku ji tam psychicky sejmout. To týpek, ten je blbej od začátku a žádnej zázrak u něj ani nečekáte. Celé jsem to dokoukal jenom ze zájmu, kam se to dál posune. Už teď ale můžete tušit, že když jsem tomu dal dvě hvězdy, tak to kdovíjaký pokrok neudělalo. ()

kuckaAFC

Pro žánr road-movie mám malou slabost, oceňuji každého, kdo se ho pokusí natočit, protože dle mého jde o velmi speciální druh filmu. Zde maďarští tvůrci vytvořili originální road-movie, ve kterém se setkají dva "nedokonalí" lidé, kteří se ale při svém útěku a "osvojení" ciziho dítěte překvapivě doplňují. Příběh mi nepřišel nepodobný knize Jáchyma Topola Citlivý člověk, oba hlavní neherci zde podávají velmi realistické herecké výkony. Festivalové velmi příjemné překvapení, 85 % (KVIFF) ()

dragoliz

Vravím, že takto debutovať proste chceš. Plných päť nedávam len preto, že si ich prípadne šetrím na druhý kuk. Je to ale fakt výborné. Dá sa asi suverénne povedať, že film stojí na dvoch hlavných postavách, ktoré nesú inak jednoduchý námet. Až sa môže zdať, že len v úvode načrtáva svoju premisu a (väčší) zvyšok filmu sa nesie v absolútne voľnom štýle, ktorý sám nevie, kam “dokráča”. Ale aj v tom je zrejme kúzlo tohto maďarského zázraku. On je sám o sebe, skrz svoje postavy, neskutočne expresívny bez nejakej snahy byť zbytočne “pôsobivý”. A to je na Rozkvitnutom údolí právom pôsobivé. Neskutočné výkony oboch nehercov - ktorí predstavujú dva živly, ktorými tento “skoro road-movie” dýcha - čistočistú dobrosrdečnosť mentála a neskrotnú slobodu takej urbanistickej divožienky, ktorá mňa osobne úplne dostala. Môžeme ženy zrejme nenávidieť koľko chceme, ale sú to vo svojej podstate fascinujúce tvory a pred ich kúzlom sa často bráni len ťažko. Vau vau. #salem ()