Komedie v režii Z. Podskalského byla inspirována motivy známými z knih i životními osudy spisovatele Jaroslava Haška. Jednoho dne se na popud nakladatele Peclínka (J. Císler) u něj sešla vybraná společnost: redaktor Vzpurný (K. Heřmánek), policejní ředitel (P. Nárožný), pan Mayer (V. Brodský) a cestovatel Kantor (J. Abrhám). Smyslem porady bylo založit jakousi společnost na ochranu Jaroslava Haška a umožnit tak tomuto nadanému autorovi, aby soustředěn na práci konečně napsal veliký český román. K tomuto účelu se přítomní zavázali každý svým dílem pomoci – policejní rada přimhouří oko nad mistrovými prohřešky, pan Mayer svého zetě Haška opět přijme do rodiny, redaktor Vzpurný mu vyplatí zálohu na příští práci. Dohoda platí, jenže Hašek je svobodomyslný solitér a nedá se svázat ani rodinnými pouty... Hlavní roli spisovatele Jaroslava Haška ztělesnil Rudolf Hrušínský ml. (Česká televize)

LadyPupu

Ve chvíli, kdy na scénu nastoupila Dagmar Veškrnová - Havlová a zapěla to svoje "umcarara" jsem věděla, že je zle. A fakt jo. Čepek hraje indiána, mluví jak hotentot, ostatní přehrávají a jestli to má být vtipné, tak jsem to nepoznala. Drama to je každopádně. Při sledování jsem měla chuť začít ze zoufalství mlátit hlavou o zeď. Jedna z hlavních postav v podání Pavla Zedníčka to na závěr shrnula i za mě: Fuj, hnus... ()

Peabody

slabé slabé, tolik dobrých herců (nemyslím RH, který za to, že je film nanic, ale nemůže), Čepek, Adamová, Heřmánek, Zedníček, Brodský, Abrhám, Nárožný. Bydžovská, Hálek a .... a tak k ničemu, prostě taková slabá podskalština se zpívánkami jako ze staré Prahy, všichni - skoro - si utírají nos židlí, aby byla legrace, scénář je taková skládanka dobových motivů poslepovaná dohromady nějakým dřevoklihem, Jádro je právě ve scénáři, podíváte-li se na ostatní opusy páně Steklačovy, pochopíte. Boříkovy lapálie jsou jako knížka docela OK, ale od dětské prózy k TV komedii je hodně daleko. Ostatně když si sám podle knížky napsal scénář k Tv seriálu, dalších skoro 10 let ho v televizi nechtěli ani vidět. Pak dostal smlouvu na tři díly Bakalářů a zase deset let ani haf haf. A pan Podskalský byl asi příliš slušný člověk na to, aby to odmítl, nebo přepsal, nebo nutil herce hrát jinak když není co. ()

Aniki

Jde o jeden ze střípků zivota Haškova. Defacto se jedná o takový vědecký experiment (v současnosti založený na tzv. nepodmíněném finančním přijmu a hojně využívaný v severských zemích), kdy problematickému autorovi mají být vytvořeny takove podminky pro tvorbu, ze by mel sam pocítit potrebu jakési odpovědnosti k sobě samému a v pohodlí a komfortu se dopustit významného českého románu. Inscenace je průměrem a ukazuje hojně momentů a zážitků ze spisovatelova života, které později použil ve své knize o Švejkovi. ()

topi

Nezdálo se mi obsazení Rudolfa Hrušínského ml. do role Jaroslava Haška zrovna nejlepší, nicméně jsem si na něj zvykl. Jako určitá kapitola z Haškova života to nebylo špatné. Nejlepší byl Petr Čepek jako indián, kterého si ze svých cest přivezl cestovatel Kantor (Josef Abrhám), to jsem nevěděl, jestli se mám smát nebo brečet. ()

slunicko2

Hezký námět i dobré (většinou) herecké obsazení. Začalo to hezky. Po chvilce snímek nasadil tak pomalé tempo, že mě začal silně nudit a nepřestal s tím až do konce. ()

• Postava cestovatele Kantora (Josef Abrhám) vykazuje reálie cestovatele Alberta Vojtěcha Friče, který si také do Prahy přivezl indiána. Ten Fričův byl z kmene Čamakoků a říkal si Čerwuiš. (sator)