Snímek The Best of Enemies, inspirovaný skutečným příběhem, pojednává o nesourodém vztahu mezi bojovnicí za občanská práva Ann Atwaterovou (Taraji P. Hensonová) a místním vůdcem Ku Klux Klanu C.P. Ellisem (Sam Rockwell). Ti neochotně spolupředsedali summitu o desegregaci škol v severokarolínském Durhamu během léta roku 1971, které se neslo ve znamení rasových nepokojů. Neuvěřitelné události, jež následovaly, změnily Durham a životy Atwaterové a Ellise jednou provždy. (Cinemax)

Morholt

V podstatě klasická americká antirasistická limonáda, která si tentokráte bere na paškál integraci studentů v severokarolinském Durhamu. Proti sobě tu stojí černošská aktivistka Ann Atwater a jeden z vůdců Klanu C.P. Ellis. A asi ani nebudu moc spoilerovat, když napíšu, že se nakonec chytí za ruce a vkročí k světlým tolerantním zítřků. Nicméně přeci jen to není klasická pročernošská agitka. Bissell se alespoň částečně snaží nedělat z bíle majority výhradně tupé rasisty a občas bylo fajn se dívat na to, jak se obě komunity snaží i přes vzájemnou nevraživost spolupracovat. Herecky mi to sedlo tak napůl. Rockwell podal standardně solidní výkon, ale Taraji P. Henson mi lezla nebetyčně na nervy. Já chápu, že asi zahrála to, co měla, ale v jejím podání byla Atwater rozeřvanou opicí a s těmi mám obecně problém. Celkově příjemné nic proti ničemu. 60% ()

aLPaC

Nebýt skvělého Sama Rockwella, šel bych ještě níž. Od začátku je totiž naprosto jasné, jak to dopadne a všichni černí jsou zde taaak strašně hodní a kultivovaní. Nevím, možná že takoví v 60. letech byli, ale dnes takoví rozhodně nejsou, i když se to všechny současné Hollywoodské filmy snaží překrucovat. ()

Marze

Je to konvenční, předvídatelné, ale má to své silné okamžiky. Bissell nabízí dvě voskové postavy a lepenkové městečko z kartonu. Od začátku do konce se zajímá o viníky, ne o oběti, vývoj zápletky, obsah či pointy. Chybí mu představivost. Je to takový průměrný výchovný film. Nyní v USA spolu jednotlivé komunity "tavícího kotle" kultur moc nekomunikují... ()

Aljak

Sympatický film založený na skutočných udalostiach, ktoré sa odohrali v Severnej Karolíne v roku 1971. Samozrejme, že ľudský rozmer tohto filmu je veľkolepý, no to na kvalitný film bohužiaľ nestačí. Dvojica C.P. & Ann v podaní Sama a Taraji boli spočiatku poriadne protipóly, no postupne si k sebe našli cestu a vzájomnú empatiu. Vyústenie príbehu bolo v podstate absolútne očakávané, no zároveň si neviem predstaviť, že by to mohlo skončiť inak. Film ako taký bol fajn, ale ničím výrazným nevynikal z priemeru podobných filmov o čiernobielej Amerike. Odkaz filmu je pekný, herecké výkony kvalitné, no to je akurát tak všetko. ()

BOURQUE

Ďalší jeden z mnohých true-based príbehov, kde centrom pozornosti sú veci ako segregácia, rasizmus a boj za rovnoprávnosť. Príbeh už klasický, kde sa nestretneme s ničím, čo by sme už v žánru týchto filmov nepoznali. Z pohľadu spomínaných vecí sa jedná o film s miernymi obrazmi a scénami, až na 2 alebo 3 výnimky. Postupné umiernenie C.P. Ellisa sa dalo čakať, ako aj to, že na jednotlivé veci sa začne pozerať z iného uhlu pohľadu. Záverečné rozuzlenie nie je teatrálny. Herecké duo v podaní S. Rockwell / Taraji P. Henson je dobré, svoje role v podstate zvládli bez zaváhania. Film, ktorý s miernejším tónom sa snaží upozorniť na stále pretrvávajúce sa problémy v spoločnosti. P.S.: Post (skutočné) krátke videá síce dobré, ale bez elementárnej sily. Osobné hodnotenie: 73% (***) ()

• Scény z radnice byly natočeny ve městě Macon v Georgii. Filmaři použili místní radnici. (Azuko)