Hataraku saibó

• Japonsko はたらく細胞 (viac)
Japonsko, (2018–2021), 8 h 24 min (Minutáž: 24 min)

Predloha:

Akane Šimizu (komiks)

Kamera:

Juki Óšima

Tomoaki Maeno, Kana Hanazawa, Takahiro Sakurai, Nobuhiko Okamoto, Daisuke Ono, M.A.O, Kikuko Inoue, Saori Hajami, Maria Naganawa, Rikija Kojama (viac)

Hataraku saibou může být příběhem každého z nás, je to totiž příběh odehrávající se uvnitř našeho těla... Lidské tělo se skládá z přibližně 37 trilionů buněk, které každý den tvrdě pracují uvnitř svého vlastního světa, kterým je naše tělo. Seznamte se například s červenými krvinkami, které neustále přenášejí kyslík a oxid uhličitý, nebo s těmi bílými, které každý den svádějí hrdinské souboje s nejrůznějšími bakteriemi a viry. Toto je jen zlomek tvrdých pracantů a každodenních hrdinů, kteří zajišťují, že vše běží tak, jak má být, a že fungujeme správně. Poznejte buňky svého těla a jejich příběhy! (Jeoffrey)

Hees

Za prvé je to dosť edukatívne, ale iba z hľadiska toho, že spoznáte jednotlivé bunky. Červené krvinky, biele krvinky, alebo krvné doštičky atď. V tomto hľadisku sa ide do hĺbky. Niečo ako Japonský Bol raz jeden život lenže o ostatnom sa nedozviete skoro nič iné. Áno dejú sa tam situácie napríklad dehydratáci, strata krvi, ale dozviete sa nie dosť informácií ako by ste možno chceli. Napríklad už spomenutý Bol raz jeden život to má viac vychytané. Problém pre mňa má toto anime hlavne v jeho epizodóvosti a nenadväzovaním absolútne na seba. Niekde v strede ja neviem či ôsmi diel, alebo ktorý som si povedal wau tento diel ma vyššiu kvalitu, ale inak bohužiaľ ani nie. Dokonca mi vadilo aj časté prerušovanie vysvetľovaním ktorá bunka je aká, lebo by sa to dalo spraviť nenútenou formou. (Hodnotenie 3,5) ()

SonGokussj

Japonská verze francouzského a starého Byl Jednou Jeden Život. Samozřejmě více akční a více afektované a absolutně ne tak roztomilé, jako francouzský originál. Může být dobré, kdo ví. První episoda nebyla zlá, ale nebyl to můj šálek kávy. Spíše bych se koukl znovu na ten starý :-) Byl Jednou Jeden Japan 1EP drop Nehodnoceno % ()

Marys

Bol raz jeden život na japonský štýl. Pozrel som si prvých niekoľko dielov. Zo začiatku sa dostaví vzrušenie a pobavenie, no po pár dieloch zistíte, že idú šablónovito. Zakaždým sa objaví nejaký vírus, či baktéria a čelí jej nejaký iný druh bielej krvinky. K tomu nechýba otravná neschopná červená krvinka, ktorá je večne v ohrození. Chýba väčšia rozmanitosť príbehu. Bunky nie sú len o krvi a jej boji so škodlivinami. ()

KCM

Myslím, že jako zpestření ke studiu krve a imunity, je to skvělý materiál s krásnou grafikou, který pobaví či poučí. Překvapuje mne, kolik faktů a detailů je v anime správně (i co se týče různých patogenů, např. vzhled, "barva", strategie, obranných mechanismů a dalších odkazů). Navzdory tomu všemu je však dějová linka slabinou celého seriálu. I přes jisté kvality si nakonec nemůžu odpustit srovnání s legendární sérií Byl jednou jeden život, jež považuji za lepší a ucelenější, ale i tak je podle mého názoru Hataraku Saibou krásná oddechovka pro každého nadšence fyziologie lidského těla. Silnější 3* ()

Leanov

Poměrně dobry seriál informačně nabity, avšak obsahově slabý. Chybí mi například fungovaní organu nebo co se děje v mozku. Navíc to nemuselo byt až tak násilné. Pro mě nejlepší díly vzpomínka červené na dospívaní v kostní dřeni, boj s rakovinou a poslední dvou díl o těžkém úrazu hlavy. ()

Flatron

Prvých 5 dielov som ešte ako tak zvládol, ale ďalej sa z pozerania Hataraku Saibou stal boj s časom, s mojím časom, tak po 7. epizode všetká moja zvedavosť prípadné nadšenie upadlo na toľko, že som so seriálom skončil. Pre mňa strašná nuda. 1* ()

Buxo

Hataraku saibó  Byl jednou jeden... život (seriál) (1987) bol skvelým francúzskym cyklom o ľudskom tele, Japonci to však poňali o niečo odbornejšie a po svojom. V tomto skvelom náučnom anime sa dá dozvedieť mnoho o funkciách tela a imunitného systému, a ako študent biochemického odboru to veľmi oceňujem ako živo dokázali znázorniť každodenný boj s rakovinou, ale aj autoimunitnými ochoreniami až po bežnú chrípku. ()

Katakimiku

Pokud bychom jednotlivé epizody a zápletky v nich rozebrali do nejmenších detailů, vyšli by nám akorát tak klasické shounenovské příběhy, kde sice svou roli v celkové zábavnosti hraje zábavná dvojice protagonistů, ale ve své podstatě nic jiného než jen hromadu klišé nepřináší. Pokud se ale podíváme na hlavní záměr seriálu a to sice vzdělávat a případně nás připravit na test z biologie, pak to považuju za jednoznačně hodnotný seriál, protože upřímně...kolik anime se snaží diváky (i starší než jen děti) vzdělávat nebo jim přiblížit určitý zajímavý obor? 7/10 ()