Až na vrchol

Mark Neale

Kamera:

Grant Gee

Valentino Rossi, Brad Pitt (rozprávač), Dani Pedrosa

Až na vrchol představuje příběh šesti bojovníků – šesti nejrychlejších motocyklových závodníků všech dob – a jejich osudů. Příběh o tom, co je v sázce, co lze vyhrát a ztratit, když se ženou za slávou rychlostí přesahující tři sta kilometrů v hodině.
Brad Pitt v roli vypravěče popisuje intenzivní soupeření mezi jezdci, ale i další vazby, jako je přátelství a vzájemný respekt jako důkaz nejvyšší profesionality všech pilotů, kteří mají co do činění s kategorií MotoGP, královnou jednostopých závodů. Ponoříte se do fascinujícího konkurenčního boje, v němž se představí ikona motorsportu Valentino Rossi, Casey Stoner, Dani Pedrosa, Marco Simoncelli, jenž obětoval závodům to nejcennější – svůj vlastní život, a samozřejmě stoupající hvězda, španělský mladík Marc Marquez. (sterovsky)

Sdoom

Výborný dokument, který mě i přesto, že jsem naposled pořádně sledoval Moto GP eště za dob rivality Rossiho a Biagiho, dokázal rychle vtáhnout. Rivalita šesti skvělých závodníků s jedním opravdu smutným a mnoha šťastnými konci byla podána poutavě, v tempu a bez zbytečných kliček. Líbilo se mi, že dokument nechal náhlednout i do charakterových vlastností jednotlivých jezdců. Mohu vřele doporučit, silné 4 hvězdičky. (Blu-ray, orig.) ()

campix

Kvalitní sportovní dokument sledující několik let nejrychlejší motocyklové závodníky v kategorii Moto GP. Vidět to před časem, tak bych asi byl více nadšený, ale když vidím jak aktuálně Netflix zpracovává sportovní témata, tak ta atraktivnost je ještě úplně někde jinde. Tímto mám ten pohled trošku zkreslený, protože žánr sportovních dokumentů se za posledních pár let hodně posunul a je vidět, že i pár let starý dokument je trošku za zenitem. ()

neoBlast

Dokoukal jsem naprosto ubíjející monstrum, které se dá definovat snadno: od fanoušků pro fanoušky. Nechápu. Pokud fandíte motorkám a GP sledujete pravidelně, tak si jenom opakujete známá fakta a příběhy z televize. Pokud k filmu přicházíte téměř neposkvrněni (já), budete se ztrácet v příliš mnoha závodnících, některých zkratkách a příliš deskriptivních pasážích kde se opakuje do zblbnutí. Technická stránka mně (osobně) přišla otřesná, k nevyhnutelným televizním záběrům se tvůrci nesnaží přidat nic navíc a "osudové" příběhy nikdy nedosáhnou uspokojivé dramaturgie. Až na vrchol by chtěl mít stejně velký dopad mězi sportovními dokumenty jako před pěti lety Senna, ale při srovnání s ním se velmi rychle ukáže kdo je tady boss. 30 % ()

Djkoma

Intenzivní dokument, který se ne náhodou podobá i samotnému sledování MotoGP. Mark Neale navazuje na svůj Faster a vybírá si pětici supertalentovaných jezdců a jednoho matadora, který se snaží zachytit nástup nové krve. Dokument není komplexní studií, která nabídne desítky pohledů na čísla, nezasadí všechny okamžiky do většího kontextu, ale perfektně pracuje se všemi jezdci a vazbami mezi nimi, které se za pár let jejich společného závodění mění v nepřátelství na ostří nože. Pravdou je, že látka samotná by vydala v případě komplexního pojetí na mnohem více času a takto dokument působí i ve svých 133 minutách s důrazem na drama více divácky přívětivě. Pro fanoušky MotoGP povinnost, a možná i pro ostatní, protože to hlavní se zde dozvíte a není to tak o lásce k motorkám jako o touze "být rychlý" a vyhrávat, které je pro mnoho sportů identické. ()

3DD!3

Výborný dokument z doby, kdy jsem na MotoGP pomalu přestával koukat. Rossiho éra pomalu končila a na jeho místo se drali mladší predátoři. Neale shrnuje to podstatné a nezapomíná přidávat zákulisní třenice (i když jsou pořád hodně vkusně sestříhané) hnané s příchodem šíleného Marqueze. Emocionálním pojítkem je Sicova smrt a uctění jeho vzpomínky. Skvělé záběry a každá bouračka bolí. Těžká nostalgie. Komentuje Tyler Durden, který káže o přeměně ohně v rychlost. ()