Paul Gauguin

(TV film)
  • Česko Paul Gauguin: Jsem divoch (viac)
Francúzsko, 2016, 52 min

Réžia:

Laurence Thiriat

Portrét nejvýznačnějšího postimpresionistického malíře. Důraz kladl na barevnost s potlačením role detailu. Zobrazoval motivy z bretaňského venkova (Krajina s pasáčkem vepřů, Arlesanky v parku, Žlutý Kristus), stále častěji byl inspirován exotickými krajinami i mimoevropským životním stylem, a proto podnikl cestu na Martinik a dvě cesty na Tahiti, kde dlouhodobě pobýval. Pod vlivem exotiky se jeho paleta rozzářila jasnými plnými barvami (Krajina na Tahiti, Tahitské pastorále, Mateřství, Dívky s květy mangovníku). Gauguina ovlivnilo i japonské umění. Jeden z prvních malířů usilujících obohatit moderní západní umění přínosem cizokrajných kultur. Tematicky ovlivněn dobovým symbolismem kladl si naléhavé otázky o povaze lidské existence (monumentální obraz Odkud přicházíme? Kdo jsme? Kam jdeme?). Symbolikou barev a monumentálním plošným pojetím ovlivnil umělecké směry dvacátého století, zejména fauvismus a expresionismus. Dekorativní stránku jeho umění rozvinula secese. (Česká televize)

bohemia_regent

Výborný dokument, který k absolutnímu hodnocení posouvá mimořádně vytříbená práce s kamerou, i v hraném filmu málokdy vídaná. -------- V titulcích filmu uvedeno: český název Paul Gauguin - čím dál vzdálenější ráj. ()