FLCL - Návrat Haruko

(séria)
  • Japonsko Progressive (viac)

S příchodem mimozemského vyšetřovatele se chlapci obrátí jeho obyčejný život vzhůru nohama. (HBO Max)

Hromino

Představte si, že by si dnes někdo řekl, že vzkřísí novácké Do-re-mi. Se vším všudy, co k tomu tehdy patřilo. Sehnal by tedy věčně nalitého a zmateného ještěra s příšernou artikulací, k němu do páru nějakou pohlednou mladou koketní samici, porotu vybíral pouze podle toho, kdo má ten den volno a má chuť se spolu s celým štábem ztřískat do němoty, dále do soutěže zval zásadně jen idioty bez soudnosti a bytosti s IQ šumící trávy a navenek to vše zabalil do žánru „pěvecká soutěž“. Takový nápad zní možná lákavě, ale asi vám brzo dojde, že původní atmosféru z devadesátek by to prostě ani při sebeobětavější snaze nepřivedlo zpět a výsledek by působil pouze trapně, nikoli vtipně. +++++ O něco podobného se naivně pokouší FLCL Progressive. To, co svým neotřelým, svěžím, pro mnohé až šokujícím přístupem k anime mnohé diváky nadchlo a vyneslo prakticky až kultovní status původnímu dílu z roku 2000, se zkrátka v roce 2018 už úspěšně napodobit nedá a výsledek tak působí až neuvěřitelně vyčpěle. Snad by to nedopadlo tak špatně, kdyby se tvůrci původním dílem jen volně inspirovali, ale tady se bohužel snažili co nejvěrněji napodobit vše, co je napadlo: stejné animátorské postupy při vyprávění děje i pro dynamiku akčních scén, stejnou hudbu, stejné přehnané scény, hromadu sexuálních narážek, ale jako celek to prostě nefunguje a výsledným produktem je otřesná nuda. Původní FLCL byla sice taky pořádná bláznivina, ale zatímco tam jsem vždycky měl pocit, že se tvůrci v prvé řadě snažili něco neotřelého pojmenovat a pak se snažili vymyslet, jak danou scénu zajímavě ztvárnit i audiovizuálně, tady naopak působí všechny přehnané scény jen na efekt, jako by byly vymyšleny jako první a až pak se k nim přidal rádoby hlubší význam. Namísto propracované psychologie postav a zajímavého hlavního hrdiny je zde pouze jakási věčně otrávená emo mařena se svými stavy a jeden nezajímavý šprťácký týpeček, o kterých nic nevíme, a umění šikovně diváky dráždit pomocí náznaků a symbolů je pryč už v prvním díle, kde učitelka pouští svým pubertálním žákům porno a tvůrci se jen trapně pokouší šokovat. Za častého proklikávání dodíváno celé, ale byl to boj. Lepší 1* a do třetí řady se už radši nepouštím. ()