Magda Goebbelsová, prvá dáma Tretej ríše

(TV film)
  • Česko Magda Goebbelsová, první dáma Třetí říše (viac)
Francúzsko, 2017, 52 min

Réžia:

Antoine Vitkine

Joseph Goebbels (a.z.), Adolf Hitler (a.z.)

V bunkri Adolfa Hitlera v Berlíne, ktorý sa na sklonku Druhej svetovej vojny ocitol pod trvalou paľbou Červenej armády, otrávila elegantná 40 ročná žena svojich 6 detí a následne spáchala samovraždu. Volala sa Magda Goebbelsová. Bola to manželka hlavného ideológa nacistickej strany, ministra propagandy Josepha Goebbelsa. Všetci ju považovali za prvú dámu Tretej ríše. Tvorcovia dokumentu sa snažili nielen priblížiť podstatné okamihy jej života po boku notorického nacistu, ale aj nájsť pochopenie jej postojov a prerodu Magdaleny Friedlanderovej v Magdu Goebbelsovú. Vychovával ju židovský otčim. Vydala sa za bohatého automobilového magnáta, s ktorým sa však rozviedla a stala sa emancipovanou ženou, ktorá podľahla čaru nacistickej ideológie a jej čelného predstaviteľa. Magda Goebbelsová bola nielen produktom svojej doby, nacizmu, ale aj výsledkom dlhého trápenia... (RTVS)

Arsenal83

Špičkový dokument na zveľadenie si vedomostí o druhej svetovej a celkovo o Tretej ríši. Pretože do popredia sa dostávajú v učebniciach a vo všeobecnom povedomí len promi náckovia, no zabúda sa na významné ženy. A Magda bola skutočná nóbl dáma, ktorej v okruhu Hitlera nebolo páru. Doteraz mrazí len z tej myšlienky, že máte šesť krásnych malých detí, vystavujete sa s nimi na obdiv v rámci propagandy aj v televízii a nakoniec ich odpravíte zo sveta. Mrazivé, rozčuľujúce. Dokument obsahuje archívne zábery, fotografie a citáty a život Magdy Goebbels je popísaný od jarnej dospelosti po nepochopiteľnú smrť. https://dokumenty.tv/magda-goebbelsova-prvni-dama-treti-rise-dokment/ ()

Volodimir2

Napriek tomu, že Eva Braunová bola vedľa Hitlera celých 16 rokov, úlohu prvej dámy štátu na všetkých oficiálnych recepciách zohrávala iná žena. Jednalo sa o ženu nemeckého ministra propagandy Magda Goebbels. Ona prijala ideológiu neobmedzenej krutosti nacizmu a zapísala sa do histórie spolu s najväčšími vojnovými zločincami minulého storočia. Magda Goebbels stelesňovala ideál árijskej ženy bola vysoká, blond, modrooká, inteligentná a vzdelaná. Išlo o statočná žena bez strachu, matku 7 deti a horlivú stúpenkyňu myšlienky nacizmu a samotného Hitlera. V roku 1938 Hitler dokonca ocenil Magdu čestným krížom nemeckej matky. Bola prvá žena, ktorá dostala takéto ocenenie (kritéria boli nastavené na odrodení alebo výchove počtu deti (bronzová medaila štyri, sedem bola strieborná a osem zlatá). Čestný kríž mohla matka dostať ak splnila ešte aj všetky rasové, politické a fyzické kritériá. Nacistická propaganda predstavovala Goebbelsovu rodinu ako vzor pre všetkých Nemcov. Ale za fasádou ideálneho manželstva nie je všetko hladké. Goebbelsovou spálňou prechádzalo veľa herečiek (aj Lida Baarová). Iba opakované zásahy Führera zachránili toto manželstvo. Magda taktiež nebola neviniatko ako 19 ročná sa vydala za o 20 rokov staršieho vdovca Güntherom Quandtom s ktorým mala syna Harald Quandt (v dobe samovraždy matky s deťmi bol ako poručík Luftwaffe v zajateckom tábore na severe Afriky), toho manžela podvádzala s milencom vnukom židovského rabína Chaim Vitalij Arlozorovom (v roku 1933 bol v Tel Avive zavraždený). Po 8 rokoch manželstva sa rozviedli dostala apanáž 4000 mariek mesačne, byt v Berlíne. Syn ostal vo výchove u matky do jej druhej svadby s Goebbelsom (19.12.1931). S ním mala 6 deti a dvoch synov získala sobášov. Podkladom pre tento dokument bol denník Goebbelsa, množstvo propagandistických filmov o ich rodine, vyjadrenia matky Augusty Behrendovej a švagriny Elli Quandtovej (jej adresovala dopis z bunkru pre svojho syna, vyviezla ho z Berlína osobná pilotka Hitlera Hanna Reitsch). Neostáva mi nič iného len priať nám vojnovým fanatikom ešte veľa podobných historický presných dokumentov. ()

Marze

Přehled života a pokus o vnor do myšlení této psychopatky. Mnoho věcí pro mě bylo nových. V kostce Magda balila miliardáře, po jednom z rozvodu získala slušnou rentu, takže už jen hledala smysl života a cíl, který nenalézala na nudných večírkách , které vymetala. Až vstoupila do NSDAP, kterou zatím volily jen 3% voličů. Tam ji imponovala kulhající vychrtlá postavička Goebbels se sexy mozkem, obdivovaný muž na podiu. Pásla po Hitlerovi, kterému se také líbila, takže chvíli žili s žárlivcem Goebbelsem ve trojce. Pak jí Hitler svému ministrovi přenechal a ten po čase používal domácí násilí a choval se k ní hrubě. Našel si mladičkou herečku herku bláznivou, ale Hitler jí vyhostil s Říše a svému kámošovi a podřízenému domluvil, aby mohl napadnou Polsko. Nakonec fanatická Magda dobrovolně zemřela za svůj cíl a pozabíjela své děti. ()

mira007

Magda ve dvaceti potkala průmyslníka Quandta a ten si ji vzal.. ta dáma mohla porodit kupu dědiců automobilky BMW, jenže ona se nudila, rozvedla se, měla parádní rentu a běhala za milencema, aby zjistila, že se zase nudí. Tak ji doporučili vstup do NSDAP a hle.. ona se našla v ideologii, která ji přivedla ke Goeblesovi, který ji z lásky dal v kůži vázaný Mein Kampf. 1931 ji představil vůdci a ona se mu fanaticky propadla. Konec v bunkru je známý. Radši otrávila svoje děti, než aby žili v Německu bez národního socialismu ( děsná hrůza, Německo se stalo třetí nejbohatší zemí světa, Bayer vyhrál ligu mistrů a filmaři místo propagandy točí filmy jako Lola běží o život ) PS: Nejvíc o té dámě vypovídá, že ačkoliv ji s láskou vychovával nevlastní židovský otec a ona přijala i jeho příjmení, tak nakonec když byla na vrcholu tak nechala svého otce zmizet v koncentráku. ()

Skuby47

Zvláštní, velmi kvalitní dokument o ženě, která jako sirotek se dostala do solidní židovské rodiny, která ji zajistila výchovu a dobré vzdělání. Provdala se do luxusu, ale ten ji nudil. Po rozvodu našla životní cíl v NSDAP po boku dvou nejmocnějších mužů té doby. To, že po porážce usmrtila své děti svědčí o tom, že si byla vědoma co spolu se stranou, na jejímž čele se pohybovala, způsobila světu a s ohledem na svou inteligenci očekávala po válce za všechny ty mrtvé krutou pomstu. Kdyby prožila dětství někde v sirotčinci a musela si na chleba vydělávat někde ve fabrice, nebyl by na nudu čas. V dokumentu není zmíněno, že ta herečka, se kterou ji manžel podváděl byla Lída Baarová. Těch roztomilých nevinných dětí je mi líto i když kdo ví, jak by to s nimi dopadlo. Smutný příběh. ()