Máme jasno

• USA Explained
USA, (2018–2021), 15 h 4 min (Minutáž: 14–26 min)

Tvorcovia:

Joe Posner

Hudba:

Jan Kobal

Maria Bello (rozprávač), LeVar Burton (rozprávač), Nick Kroll (rozprávač), Aasif Mandvi (rozprávač), Christian Slater (rozprávač), Kevin Smith (rozprávač) (viac)

Tenhle naučný seriál z dílny studia Vox prozkoumává širokou škálu témat, jakými jsou divoký svět K-popu, nárůst popularity kryptoměn nebo neustále selhávající diety. (Netflix)

balone

Jeden z kvalitnich dokumentarnich serialu, vetsinou nejdou uplne do hloubky, kazdy dil je na jine tema. Obcas ani nezodpovi na co se ptaji nebo nedaji odpovedi, ale temata zaujmou a obcas se dozvite neco o cem byste ani nepremysleli se neco dozvedet a je to zajimave. ()

DJ_bart

Novinářům z liberálně levicovýho plátku Vox se musí jedno nechat: nikdo neumí popularizovat žurnalistiku a dělat jí tak poutavou lépe, jako právě oni. ()

M.i.k.e

hodně nevyrovnaná série.Některé dokumenty jsou super,některé jsou naopak spíše podprůměrné.Krátká stopáž maximálně dvaceti minut má svoje plusy i mínusy.Na jednu stranu nestihne Explained úplně nudit a u některých vysvětlovaných problémů se nezabývá zbytečnostmi.Na druhou stranu ale u některých problémů právě díky stopáži spíš pluje po povrchu a chová se dost tendenčně...70% ()

jedna_vrana

Seriál je zložený z krátkych 20 minútových epizód, ktoré sa tvária ako dokument. Niektoré diely sú zaujímavé, väčšina však plytké, tendenčné a nevyvážené. Ak sa rozhodnete pustiť do pozerania, vyberte si len časti, ktoré vás svojim názvom zaujmú a nečakajte, že sa na konci budete cítiť informovanejší. Len tak skĺznete po povrchu. Seriál, pri ktorom máte pocit, že autori počítali s myšlienkou, že už ani nebudete mať chuť na ďalší diel. Máme nejasno. ()

LuciusWlk

Tyhle mini dokumenty jsou vynikající. Nestihnou nudit, dozvíte se pár zajímavých, nebo nezajímavých informací. Výběr témat je místní zvláštní, ale kupodivu fungující. A miniserie speciál jsou teprve lahůdkou. Jen houšť. ()

hyper01

V epizodě "The Next Pandemic" je docela přesně odhadnuto to, co se dnes, tedy dva roky od odvysílání, děje. Pandemie způsobena virem chřipky, lidstvo je nepřipraveno a vyčítá si, že během "klidného" období neinvestovalo více do vývoje léků. Let's fight! ()

Alan_Shearer

Za me super prace. Mnoho temat je velmi aktualnich a dokumentarne nebyvaji zpracovany. Sazka na dynamictejsi pojeti je mozna skoda, klidne bych kazdymu dilu pridal deset minut. Bohuzel, v jednotlivych dilech jsou patrne kvalitativni rozdily a taky mirna prevaha jednoho nazoroveho proudu, nicmene i tak dobry. No a nebudu lhat, v kontextu dnesni korona krize je dil The next pandemic celkem slusnej mindfuck. ()

zenit

Některé epizody skvělé, některé plné bludných SJW představ o světě - alá upozorňování na bíle, heterosexuální muže historicky držící ženské štěstí, životy a orgasmy pod krkem apod. Nebylo to úplně 100% jednostranné, a přesně proto jsem přesvědčen, že se tvůrci náramně plácali po zádech za to, jak moc neutrální počin vytvořili... ()

Bukelos

U některých dílů, u kterých si to dnešní doba zřejmě "žádá", je velmi zřetelně rozpoznatelné sociální inženýrství, které se snaží o všeobecnou indoktrinaci lidí. U nich se pak dá stěží říci, že se jedná o nestranný dokument. U zbytku epizod, kde mají tvůrci přece jenom trochu větší volnost na nestrannost k danému tématu, můžete narazit dokonce i na pár zajímavých informací... :) Celkově to je pro mě ale dost velká slabota, hodně mi tu vadí ta předpojatost, která nemá v naučném dokumentárním seriálu co pohledávat. ()

kacer4

Dobrý koncept, ktorý som ale už niekde videl - rýchle predstavenie témy, jej pôvodu a prípadného riešenia. A každý nech si to už rozvíja vlastným smerom. Asi polovica dielov bola dosť dobrá. Ostatné boli buď o ničom (cricket, atleticulture) alebo zbytočné (Political Correctness, eSports). ()

gpx odpad!

Jakože dokumentární série, kde je příslib toho, že vám někdo něco vysvětlí ve skutečnosti pouze zástěrkou k tomu, aby tady do vás blázniví fanatici hustili levicovou politickou agendu. ()

palcanec

Člověk se dozví něco populárně zajímavého o různých tématech, ale ne vždy moc do hloubky a některé epizody jsou spíše bulvární povahy. Též volba "expertů" je místy zarážející, proč jsou Hillary Clinton a Cory Booker experty na genderovou resp. rasovou nerovnost moc nechápu, určitě by sehnali plnou místnost kvalifikovanějších lidí. Obecně však seriál zaujme. Zrovna jsem dokoukal díl z 8. listopadu o nové pandemii a současnou krizi s koronavirem předpověděli přesně - jak s původem z asijského masného trhu, tak s podobností k SARS. ()