Mandalorián

• USA The Mandalorian (viac)
USA, (2019–2023), 16 h 29 min (Minutáž: 31–59 min)

Tvorcovia:

Jon Favreau

Pedro Pascal, Gina Carano, Carl Weathers, Werner Herzog, Nick Nolte, Emily Swallow, Omid Abtahi, Taika Waititi, Giancarlo Esposito, John Beasley, Horatio Sanz (viac)

Recenzie používateľa Algernons k tomuto seriálu (10)

Season 1 (2019) (S01)

První série Manda zestrála s grácii a na znovu zhlednutí člověk docení spoustu věcí, kterých si tehdy nevážil. (Kenoni a Boba umí dát věci do perspektivy) Téměř nespatřitelné efekty, převážně solidní, nápaditá akce, využití mandalorianských pomůcek, apod. Do toho to perfektně stanovilo svět po impériu a během nové republiky na vnějších okrajích, vybudovalo to dnes už jednu z nejoblíbenějších a nejikoničtějších SW postav Dina Djarina, který si zde projde krásným vývojem z bezcitného lovce odměn, až po starostlivého opatrovníka nevinné bytosti, který překoná i svou nenávist k droidům. To vše se zpečetí v dokonalém finále, jasně vysvětlující proč zrovna Grogu ho změnil. Krásná, jednoduchá pocta Star Wars a westernům, která zachycuje proč OT tehdy tak fungovalo. Žádný přehnaný capiny, jen poctivá inspirace standardními žánry s obratem Sci-Fi / fantasy světa, která je poctivě udělaná. ()

Season 3 (2023) (S03)

Třetí série se vypořádávala s řadou problémů (Zrušení Rangers of the New Republic, odchod Giny Carano, Boba Fett) a ten nejzásadnější byl, jak navázat po Bobovi? Je očividné, že tu původně Grogu neměl být. Zároveň spoustě lidí nesedl více uvědomělí tón, který si nehraje na drsný a špinavý svět jako první dvě série, ale z nějakého důvodu lidem tato přímočarost vadí více, než přetvářka a stěžují si tak na věci, které byly přítomné i v prvních dvou sériích. Jako by jim to otevřelo oči. Avšak já jsem ve výsledku nadmíru spokojen, změna zaměření na znovuzískání Mandaloru a na vztah Bo s Mandem, kteří mají často úplně jiný pohled na svět mě bavila. Stejně jako růst jejich vztahu a postupný vývoj. A ikdyž tu místy Grogu působí navíc, nakonec se krásně poprali s jeho zakomponováním a dalším krokem ve vztahu s Dinem. U série šla taky cítit mnohem větší produkční hodnota, která nadělila víc kulis, lokací, planet, komparzistů a akce (hlavně té vesmírné) než první dvě série dohromady. Díky tomu působí celá galaxie a éra Nové republiky hmatatelněji a uvěřitelněji. Avšak občasné tápání, rozervanost skrze zrušení Rangers of the New republic a zkratkovitost z toho dělá nejslabší sérii, kde to zachraňují hlavně poslední epizody, které mi to přehouply na maximální uspokojení ze světa Star Wars. Tyhle tři série, jsou momentálně má oblíbená trilogie. Někdo může mít strach z toho, že to vymýšlí tvůrci za pochodu, ale jde vidět že Favreau v tom dokáže plavat a rozumí dílu, které stvořil a ví vždy, jak jednotlivé dílky zapasovat a znovu využít. Je to prostě machr! ()

Kapitola 17: Odpadlík (2023) (S03E01)

Mando je zpátky bejby (Yodo)! Doufal jsem v podobný "short film" o vedlejším dobrodružství, jakým byl lov Kraytského draka na začátku druhé série. Nakonec jsem dostal přímý skok do děje, což je pochopitelné, protože uběhla nějaká doba od druhé série a je třeba stanovit vše od začátku. První díl přináší známé tváře a místy, ale jinak a je super vidět ten vývoj galaxie a stopu jakou náš hrdina zanechal. Nastavuje nám to potenciální cestičky do budoucna a i když se mi nelibí podzápletka s droidem, tak je fajn, že to aspoň není tak snadné. Co oceňuji je ten stejný skvělý westernový feel divokého vesmíru, novou frakci pirátů, která zatím působí skvěle, hlavně co se týká designu a kostýmu a nakonec, že cesta na Mandalore, kterou chce Mando podniknout, nepůsobí vůbec snadně! Krásná vykopávka, která navnazuje na celou sérii. ()

Kapitola 18: Bane Mandalóru (2023) (S03E02)

Skvělá dobrodružná epizoda, který vše co si připraví, taky zhodnotí a dynamika s Bo-Katan funguje perfektně. K tomu parádní využití a pomrknutí na legendy Star Wars. Nechápu, jak někdo může tvrdit, že se to nikam neposouvá a nic se nemění, přitom ten vývoj je strašně znatelný a jsem zvědavý, jaký bude další vývoj pro Manda. Každá série ho posunula někam dál a tady je nám naznačeno, že by mohl přestat být tak fanatickým. Hype! ()

Kapitola 19: Konvertita (2023) (S03E03)

Části s Mandalorianem skvělé, ale nečekaný prostředek mě trochu zviklal. Jako takový mini film to bylo peckovně odvedené, ale divně to napasovali do epizody a nedali člověku ani pojítko se zbytkem dění. Což je škoda, protože samo o sobě to fungovalo skvěle, jen to je tak násilně vnuceno divákovi, až to působí jako úplně jiný seriál, takže nadšení z hodinové epizody brzy opadlo... přesto kvalitní epizoda. ()

Kapitola 20: Najdúch (2023) (S03E04)

Vlastně fajn, ale hodně zkratkovitý a trochu lacině působící díl. Ale ta práce s postavami a menším budováním světa, které je i šarmantně přihlouplé, jako jezení Mandalorianů zvlášť, to tak nějak zachraňuje. Mít to o 10 minut víc, příliš bych si nestěžoval. ()

Kapitola 21: Pirát (2023) (S03E05)

Perfektní epizoda Mandaloriana, která dává prostor budování světa, propojení linek, tozvinutí postava vztahů. Má to příjemnou zápletku a nepřátelskou frakci. Prostě to co byste od tohoto seriálu čekali a chtěli v tom šarmantním oldschoolovým stylu. ()

Kapitola 22: Žoldnieri (2023) (S03E06)

Závan prvních dvou sérii Mandaloriana, boční dobrodružství, které představuje zajímavý svět a jednoduchou zápletku, která je i předvídatelná. Avšak baví vás každou chvíli, ať svým obsazením a postavama, tak budováním světa nebo maskamy a učitou laciností, která ke Star Wars patří víc, než navoněný moderní pojetí dobroružného SciFi. Po všech stránkách zábavná epizoda, která má nečekané vyústění, které využívá přichystanou půdu z předchozích epizod. Největší silnou stránkou Manda je to, jak se vždy jednotlivé příběhy zdají obyčejné a bezvýznamné, než se později projeví jejich důležitost. Člověk pak nikdy neví, co a jak později využjí, protože to tvůrci maskují vedlejší zápletkou. ()

Kapitola 23: Špióni (2023) (S03E07)

A je to zase tady, finále série Mandaloriana, které vše dá do kupy, vše dá do kontextu a zavře věčným brblám pusu. Ti si zase prvních 6 epizod další série budou stěžovat, jak je to k ničemu, o ničem a samý filler. (To jste fakt za ty tři série nerozklíčovali postup?) Ono se to vždy ke konci celé sejde a vytře nám to zrak. Bravůrní epizoda, která má krásné budování záporných sil. Zúčtování všeho, co se budovalo celou sérii. Jsou tu krásné překvápka. emocioální obraty a zvraty. Napětí mezi frakcemi Mandalorianů funguje skvěle, stejně jako jejich zbližování, okdrývání minulosti a vše okolo. Minulost Bo s Gideonem dojme, aby vás pak následný pokec od srdíčka s Mandem rozsekal. No a co říct k té celé užasné výpravě? Která má tragické zakončení. Lahoda. Nemůžu se dočkat finále, bohužel pak zase budu muset čekat minimálně rok na další nálož. ()

Kapitola 24: Návrat (2023) (S03E08)

Perfetkní. Společně s minulým dílem přišlo parádní zúčtování všech náčrtů a linek celé série a dostali jsme opulentní seriálový finále, plné nápětí a parádní akce. Nemluvě o ikonických momentech a záběrech. Já jsem nadmíru spokojený s tím, jak se série ukončila a co do budoucna načrtla. Jediné co mi zde chybělo, byla menší dialogová výměna mezi Bo a Mandem v epilogu. ()

Disney o rok odsouvá hranou Moanu

Disney o rok odsouvá hranou Moanu

07.04.2024

Pokud jste fanoušci hraných verzí disneyovských animáků, následující první zpráva pro vás nebude úplně pozitivní. Plánovaná hraná verze animovaného snímku Moana (Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa… (viac)

Zemřel Carl Weathers

Zemřel Carl Weathers