Mandalorián

• USA The Mandalorian (viac)
USA, (2019–2023), 16 h 29 min (Minutáž: 31–59 min)

Tvorcovia:

Jon Favreau

Pedro Pascal, Gina Carano, Carl Weathers, Werner Herzog, Nick Nolte, Emily Swallow, Omid Abtahi, Taika Waititi, Giancarlo Esposito, John Beasley, Horatio Sanz (viac)

Recenzie používateľa Martrix k tomuto seriálu (18)

Kapitola 1: Mandalorián (2019) (S01E01)

Než jsem viděl seriál Star Wars: Klonové války 2008, považoval jsem celovečeráky za dětinské soft sci-fi s velmi kolísavou úrovní. Až Klonové války (speciálně poslední tři řady) mě přesvědčili o tom, že je svět SW neuvěřitelně pestrý s desítkami zajímavých postav a obrovským potenciálem vyprávět skvělé příbehy. Mám radost, že bude vyprávěn další. Zaráží mě ale volba jednoho z tvůrců. Dave Filoni se podílel především na méně povedených seriálech SW Povstalci a SW Odboj. V rámci budování SW universa, odvedli nejlepší práci na scénářích jiní tvůrci. Především to byli Chris Collins a Daniel Arkin. Je velká škoda, že to nejsou právě oni, kdo nespolupracují s Jonem Favreau. Výprava prvního hraného seriálu je skvělá, potěší mnoho druhů, které byly k vidění právě v Klonových válkách, ale přiznám se, že bych dal přednost atmosféře, která je pro SW typická a jedinečná. Hrdinsky epická, trošku naivní, ale současně vystihující hrozbu a souboj mezi dobrema zlem...navíc podpořená variacemi na skvělou hudbu Johna Williamse. Vše se ale vyvíjí a je to tak dobře...možná je ten úkrok k realistickému pojetí správnou cestou. Nicméně čistě subjektivně zatím nemůžu říct, že bych z Mandaloriana padl na zadek. Slabší 4* PS: ten symbol vagíny, který má lovec na hrudi je vtipný...tedy pokud to není otvor na vložení kreditky, nebo pokladnička ()

Kapitola 2: Dieťa (2019) (S01E02)

HAHAHAAH!! Pokud se vám nechce čekat na titulky, nemusíte. V této epizodě se moc nemluví, ale co především...má tak primitivní scénář, že se nic nedozvíte, ani kdyby to bylo dabované. Vlastně by stačilo pár komixových bublin, ve kterých by bylo vzdychnutí, pípání, dětský mumling... . Nebýt to tak pěkně udělané a ze světa WS, tak je to čistá dvojhvězda. Když jsem psal, že mám raději příběhy a la seriál Klonové války...prostě dopadlo na mě karma kladivo, možná celá továrna na kladiva...protože to vypadá, že Mandalorian bude v duchu těch nejdětinštějších epizod SW Klonové války. Musel bych být velký nerd, abych obdivně vzdychal nad ...hahaha...temným zpracováním SW, které nás zavede do podsvětí...bla, bla, bla... . Ale přes to všechno, nebo možná právě proto, mě to pobavilo a určitě se budu dívat dál. PS: už chápu tu divnou hudbu...s motivy SW by to bylo směšné všem. Disney jak vyšitý... . ()

Kapitola 4: Útočisko (2019) (S01E04)

Scénáristický zmetek. Dokonce je to tak špatný, že klidně můžu napsat o čem to bylo a nebudete to považovat za spoiler. Idylická vesnice, jejíž obyvatelé si klidně farmaří...v tom se z hloubi lesa vyloupnou zlotřilci a všechno jim vezmou. Ejhle, kolem letí loďka s Mandalorianem. Spásný nápad...najmeme ho, aby nám od zlotřilců pomohl. Blalalalabla...nějaký ten děj a la Sedm statečných vygraduje do scény, kdy se vesničané radují v troskách své kdysi malebné vesnice, protože zlotřilci dostali na prdel. No fuj! I nejslabší epizody Klonových válek, byly originálnější. A i když nebyla zápletka nijak hlubokomyslná...téměř nikdy to nebylo hloupé. Tato epizoda je hloupá v desítkách situacích. Proč přenášet boj do vesnice, kde jsou děti? Bojové schopnosti Mandy jsou vcelku pofidérní, stejně jako motivy jeho činů...je to rozklížené a nevěrohodné...nebýt toho, že jde o SW, byla by to stěží průměrná epizoda. ()

Kapitola 8: Vykúpenie (2019) (S01E08)

Jon Favreau je dobrý režisér, ale jako scénárista? Tak hloupoučkej scénář bych čekal od patnáctiletého nerda, který má pokoj přecpaný plastovými hračkami s motivy SW. Chápu, že jde o fanservice, ale proč proboha na úkor logiky? Zabít, nezabít, počkat až se rozmyslí, živého prcka, mrtvého prcka, chráním prcka, chráním mandaloriana, nezvládnu to, umřu, zvládnu to a běhám jako čipera... to je prostě strašná slátanina. Chápu, proč tady všichni slintají blahem, ale tato epizoda byla opět vlastně o ničem...jen se pomrkávalo na odkazy ze SW universe. Nevím jak moc velký přínos měl Waititi...všichni mají pocit, že za vtípky stojí on, ale ty byly nejspíš už ve scénáři a nejsem si jistý, jak moc by si do něj nechal Favreau kecat. Každopádně úvodní scéna se stormtroopery byla vrcholem nejen celé epizody, ale bohužel celé řady. To je taková škoda, že bylo tolik prostředků a snahy promrhaných vlastně jen na vytvoření postavy Baby Yody...což se sice studiu bohatě vrátí na hračkách, ale náročnější fanoušek SW, může leda tak zamáčknout slzu. ()

Kapitola 9: Šerif (2020) (S02E01)

Je to udělané luxusně a každý dolar je vidět, ale co naplat, když je to samý nesmysl a víc než cokoliv jiného, jde jen o exhibiční fan service. Našel bych minimálně 50 epizod z animovaných klonových válek, které měly mnohem lepší příběh. A námitka, že se to jen rozjíždí neobstojí, protože to bude nakonec stejně mdlé, jako celá první řada. Chápu nadšení SW milovníků, lepší cokoliv, než nic, ale pro běžně náročného diváka je to slabota...a podotýkám, že Favreau je jeden z mých oblíbených tvůrců. ()

Kapitola 10: Pasažier (2020) (S02E02)

„Chodí Pešek okolo, nedívej se na něho. Kdo se na něj koukne, toho Pešek bouchne. Ať je to ten, nebo ten, praští ho Pešek koštětem“. A teď na tenhle thrillerový scénář vyhraďte pár mega a nechte na tom pracovat nejlepší lidi v branži. PS: ze sceenshotů by se dala nadělat spousta suprových kalendářů. ()

Kapitola 11: Dedička (2020) (S02E03)

A pak že to nejde. Kdyby byly všechny epizody v podobném duchu, přestanu frflat. Přistávací scéna cool, Bo-Katan příjemné zpestření...prostě je potřeba vidět nějaké herce, nejen helmu a gumáky a CGIťáky. A pokud příště dojde na meeting s Ahsokou, třeba vypláznu pětihvězdu. ()

Kapitola 12: Infiltrácia (2020) (S02E04)

Ale tak proč ne. Některé pasáže byly velmi dobré (honička), jiné přiblblé, ale celkové vyznění se lepší. Dokonce je tady jakýsi náznak zápletky. Doteď to bylo spíš poskakování od úkolu k úkolu, resp. akční roadmovie. Návrat k otevřenému konci první řady sice přišel docela pozdě a pořád je ve hřa slibovaná Ahsoka, ale aspoň se něco děje. Škoda, že jsou jednotlivé epizody tak podivně poskládané. PS: prdelatá Cara Dune tentokrát působila vcelku mdlým dojmem, snad se jí Favreau nepokusí dávat víc prostoru. ()

Kapitola 13: Jedijka (2020) (S02E05)

Za mě celá potíž spočívá v tom, že SW byly velmi komplexní příběh, rodinné drama mixlé soubojem dobra se zlem, bylo tam intrikaření, přátelství, láska...kdežto Mando je jen roadmovie, které je vytuněno odkazy na jiné příběhy, resp. na postavy, které diváci znají. Takže tvůrci vlastně parazitují na SW...za nadšeného povyku fanoušků... aniž by vymysleli něco nového...krom pidiušáka. Já jim to tedy nežeru, takže nekriticky můžu podotknout, že obsahově to byla opět prázdnota a ano, vizáž Ahsoky byla smutně odfláklá. Vypadala jako modrá ženská s divnou čepicí. Ale ano, atmosféra dobrá...nicméně dějově se to hodilo tak do CW jako 25 min. výplňová epizoda. ()

Kapitola 15: Presvedčenie (2020) (S02E07)

Přestože se děj nijak zvlášť neposunul a po obsahové stránce je to klasická epizoda z animovaných CW, mělo to grády a ten správný SW smrádek. Jak vidno, není potřeba lézt fanouškům do zádě nostalgickými návraty a ne každá epizoda musí obsahovat šokující zvrat. Chemie mezi postavami fungovala na jedničku. ()

Kapitola 16: Záchrana (2020) (S02E08)

Jistě tím namíchnu všechny místní uctívače, ale za vší tou vizuální parádou je hloupý příběh a vedle těch fan mrkanců je hromada detailů a nelogičností, které mi prostě nedovolí dát vyšší hodnocení. Ihned bych vyměnil Mandaloriana za animovaný seriál, kde by Filoni rozvedl postavy z CW. Někdo tady zase bude dělat rozbory, co všechno je v této epizodě skvělé. SPOILER: Troopeři by klidně mohli rovnou páchat sebevraždy, kdykoliv uvidí nepřítele...sice by to nebylo tak napínavé, protože jeden nikdy neví, třeba nechají tvůrci nějakého klaďase trefit aspoň do nohy. Ale výsledek by byl stejný, všichni troopeři padnou k zemi i po zásahu do ramene. Když máte skupinku, kde dva mají neprůstřelnou zbroj, není nic chytřejšího, než aby do místnosti plné nepřátel vletěly jako první jiné postavy. Ty, které chráněné nejsou a navíc je jedna z nich prostorově tak výrazná, že sotva proleze dveřma. Do té by se trefil pětiletý trooperáček. A co se týče darkbotů? Stačí aby přiletěla Superstár a oni se vším přestanou a čekají, až je rozporcuje. To je moc pěkný. A proč vlastně to celé? No přece abychom vytvořili situaci, kdy dostanou fanoušci vánoční dárek, ze kterého budou slzet až do další řady. KONEC SPOILERU. Předpokládám, že tak "hutnou" obsahovou prázdnotu, nemají ani Lego SW. Já vám všem rozumím, mám svět SW moc rád a po těch tragických celovečerácích je to fajn, ale tenhle svět má obrovský potenciál a není žádný důvod z něj dělat takto prostoduchou pohádku pro osmiletý děcka. Tolik skvělých postav by zasloužilo zhmotnění v živáku a Favreau udělá takové vlezdoprdelácké upšouknutí, které sice přivedlo zpět staré postavy a stvořilo jeden super merch, ale jinak ze světa SW jen bere a nic nepřidává. A potitulková scéna? WTF? Fanoušci si už samým blahem vyprázdnili močový měchýř do textilu při poslední pětiminutovce, tohle mrknutí zpět už snad ani nebylo nutný...leda by Favreau kul pikle do další řady... ach jo. PS: minulé epizodě jsem dal 5* právě proto, že postrádala vše, čím se "pyšní" tato. ()

Kapitola 17: Odpadlík (2023) (S03E01)

Těsně před tím, jsem viděl epizodu animovaných The Bad Batch a to se jen těžko člověk ubrání srovnávání. Většina fandů SW se mnou asi souhlasit nebude, ale ta animovaná odnož CW už přinesla epizody, kterým nový Mando nesahá po kotníky. Nejde o vizuál, ten má parádní; velmi oceňuji ústup od CGI a návrat k "živým" maskám a loutkám ( i za tu cenu, že to občas působí až pohádkově - velitel pirátů....Jožin z Bažin meets Unterwasserman). Ale jde o to, že od Manda čekám víc. Ten potenciál tam je. Jenže když vidím, že je celá epizoda o třech návštěvách, které působily podivně nedůležitě, spíš jako záminky... . Je fajn, že je zpět další SW projekt, ale i když nebudu srovnávat s Andorem, nebo BB....tato epizoda byla jen další velký fan mrkanec. Nicméně....je první, rozjezdová, není důvod být přehnaně kritický. 68% ()

Kapitola 18: Bane Mandalóru (2023) (S03E02)

Audiovizuálně je to takový luxus, že i kritičtější divák (jako já) poměrně ochotně zapomene na ty logfaily, kterých nemá první třetina málo. I proto je dobře, že má tato epizoda úctyhodných 45 minut. Pro mladé fandy to musí být bomba bez jakýchkoliv výhrad. Pro nás starší je to trochu výzva, ale pokud zvládnete nešťourat a dívat se dětskýma očima....užijete si to na těch 90%, které to tady zatím má. Naivní, ale současně starwarsovsky dobrodružné putování do nitra Mandaloru. Za mě 86,12% ;-) Ale chápu i ty přestárlé mozkosaury, kteří dali jen 3* ()

Kapitola 19: Konvertita (2023) (S03E03)

Že se rozvíjí další linie, by mi nevadilo. Ani to, že zatím má s dosavadním děním tak málo společného, že je to vlastně nový seriál uvnitř Mandaloriana. Zprvu to vypadalo docela dobře, viděli jsme život na Coruscantu, doplnily se další dílky do mozaiky. Dozvěděli jsme se co se stalo s těmi, kteří pracovali pro Impérium, sledovali jak vypadá život v Nové republice po válce... . Jenže tento příběh se tak podivně zvrhnul a navíc zabral 80% stopáže epizody. A to zrovna po tom, co jsem příběhu o Mandalorianovi a jeho pidijoudovi začal přicházet na chuť, kdy se do příběhu vrátila Bo-Katan a začalo to slušně fungovat. Kdyby byla linie s doktorem a jeho divnou společnicí dynamičtější a dávkována rovnoměrně s příběhem o Mandalorianech, nejspíš bych hodnotil o dost lépe. 70% ()

Kapitola 20: Najdúch (2023) (S03E04)

Nestřílej, sleduj ho do hnízda!....po třech minutách....Došlo mi palivo, vždycky nám uletí! Tak pitomou scénu by jeden pohledal. Ale to je jen začátek. SW si s logikou málokdy lámaly hlavu, ale občas jsou ty kydy hrubě za hranou absurdna. Flashback Grogua fandy jistě uspokojil, ale pro mě je tato epizoda zatím nejhorší z třetí řady. A to bez ohledu na to, jak efektně vypadal souboj s dravcem. ()

Kapitola 21: Pirát (2023) (S03E05)

Tohle uměl Disney vždycky na výbornou. Vytvářet a rozvíjet merch. Prodávat umělohmotné produkty, které svítí, blikají, lesknou se...prostě na pohled vypadají dobře. Tvůrci nejsou vedeni k tomu, aby byli originální, diváky šokovali a valili na ně novoty, nebo nedejbože něco složitějšího na přemýšlení. U tak předvidatelné epizody, se snad ani nedá spoilerovat. Že se do konfliktu zapojí Mandouši...no, když pominu, že nikdo jiný k tomu neměl důvod a že je to seriál o nich... . Ale dobrá, vždyť je vlastně jedno, že je to scénáristický level prvních Clone Wars (takže pro diváky -12). Co je špatnýho na rozdávání bombónů? No nic, akorát tomu seriálu chybí podstatná věc. Pořádný záporák. Zatím co? Přerostlá slepice, Jožin z bažin, podzemní potvora, jeskynní potvora, vodní potvora... . Kdo chtěl nějakou vyšší gastronomii, měl si asi pustit jiný seriál. Takže jo, vypadá to hezky a je to stále v duchu... This is the Way(Disney)! Zpracování...vizuál, hudba *****, obsah **. Zaokrouhluji dolů, protože vím, že to Favreau umí líp.  PS: Tvůrci strčili nemluvně do klína chlápkovi, který ve stíhačce bojoval proti pirátům, čímž dávají ale opravdu špatný příklad rodičům. Tak doufejme, že to Disney od Sdružení amerických matek moc neschytá. ()

Kapitola 22: Žoldnieri (2023) (S03E06)

WTF??? Nějak tak si představuji hru pro playery PG13. Mise které se zjevují, jen aby vás posouvaly k dalšímu úkolu. Nemusí dávat smysl, slouží jen jako záminky pro atraktivní challenge. Tato epizoda byla spíš jako večerníček, který se vypráví mandalorianťátkům před spaním. Ale to není nutně kritika, jen jde o další pro mě nepochopitelný odklon kamsi dopryč. Linka s Pershingem zůstala viset někde vzadu a teď tady máme další novinku. Ovšem je potřeba uznat, že tato epa měla luxusní výpravu, takřka filmovou. B. Dallas Howard to dává na pána. Nu a významná část toho počátečního WTF, jde za hereckým obsazením. Spoilerovat, resp. okrádat o překvapení nebudu, však víte, nebo uvidíte. Jako speciálu nenavázanému na seriál, bych klidně šlehl 5*, i když mi nevoní ten nesmysl s droidy. Jako součást seriálu Mandalorian, to ale na víc než tři nevidím. Přesto ten pohádkový úkrok i zpracování oceňuji. PS: Dost mi to připomíná "užitnost" pro děj, jako s02e13 The bad Batch. Epizoda skoro o ničem....jen sonda do SWU. ()

Kapitola 24: Návrat (2023) (S03E08)

Kritizovat po osmi epizodách, že je to hloupoučký večerníček pro malé starwaráčky, může jen SW troll. To je jako se zlobit na zajíce, že panáčkuje. V rámci žánru a zvoleného konceptu, je to parádní podívaná. A to bez ohledu na to, že mi takto komponovaný seriál ze světa SW vyhovuje o hodně méně než Andor, nebo klidně i mnohé epizody CW a později BB. Na druhou stranu, třetí řada Mandaloriana je o dost zábavnější, než Boban a bohužel i Oban. ()

Disney o rok odsouvá hranou Moanu

Disney o rok odsouvá hranou Moanu

07.04.2024

Pokud jste fanoušci hraných verzí disneyovských animáků, následující první zpráva pro vás nebude úplně pozitivní. Plánovaná hraná verze animovaného snímku Moana (Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa… (viac)

Zemřel Carl Weathers

Zemřel Carl Weathers