Na Coruscante sa bývalí stúpenci Impéria dočkajú amnestie od Novej republiky. (Disney+)

Hellierer

Rozmohl se nám takový nešvar, že v seriálových Star Wars jsou nejlepší epizody ty, které nesledují hlavní linii, případně působí, že vlastně vypadly z úplně jiného seriálu. Přesně tento případ je i třetí epizoda třetí série, která dává nahlédnout do tajů Nové republiky a dělá to přesně tím intimním a zemitým stylem, kterým mne dostal Andor. V seriálu to působí trochu jako pěst na oko, ale samo o sobě to bavilo hrozně moc. Už se vykašlete na to neustálé podkuřování fanboyům a jděte touto cestou. Protože this is the way! ()

clump

Aspoň pro mně zatím jedna z nejbohatších epizod seriálu. Nic proti rozmáchlý mytologii Mandalorianů a spol., ale přízemnější budování postimperiálního světa, tvořící jádro 19. kapitoly, má taky hodně něco do sebe. A dá v pozitivnim smyslu vzpomenout na přístup a kvality Andora. Výborný intermezzo z Coruscantu, kde se konečně pořádně projedeme metrem, skoro se dotkneme nejvyšší hory planety, nahlídneme do institucí a poměrů překrásný Nový republiky, to vše z pohledu zajímavý nejednoznačný vedlejší postavy. Dostane se nám přitom náznaků širšího kontextu příběhu i celkovýho stavu Galaxie – o což nás bohužel sequely do značný míry ochudily a období po pádu Impéria tím pádem zoufale potřebuje (na knihy i komiksy nemám čas). Potěší i hovory o klonování, jeho etičnosti nebo legálnim statutu. Z high fantasy jsme prostě na chvíli čistě v oblasti sci-fi. Kolem a kolem, i něco takovýho jsme měl na mysli v recenzi předchozího dílu, když jsem psal, že by mi vůbec nevadilo, kdyby si všichni víc povídali. Doktor Pershing ja navíc zábavnej protiklad nadživotních drsňáků Mandalorianů. Ale ani o jejich heorický a střemhlavý činy nepřijdeme, protože celý týhle slastný andorovský diverzi předchází neméně slastná, dost našlapaná a skvěle provedená letecká bitva nad Kalevalou. Starbuck, what do you hear? A na závěr se dočkáme i nějakých osudových momentů doprovázených významnými pohledy (nebo teda osudových asi jak pro koho, vívilsí). Různým divákům se asi bude líbit jiná část epizody, já žeru obojí. ()

Gig

Trochu zvláštní díl, jak už bylo tu vzpomenuto. Začátek a konec jsme v Mandově světě. Ale ten delší prostředek, jako by byl z jiného světa. Vím, doktor už tu jednou byl - a to i ta "ženská". Ale jako by to byl jiný svět - něco mezi Andorem, Total Recall. Poté najednou bác a jsme opět ve světě rytířů z Mandalore. A bác - titulky. Trošku ta střední část byla jako pěst na oko. I když mistrně udělaná a chápu, kde míří tvůrci - klony vs nová trilogie. Jen to bylo křečovitě vložené mezi prolog a epilog. Chyběl tomu prostřih a dynamika těch dvou dějových linií. Vypadalo to jako slepenec. Takže ač se člověk těšil na delší díl ze světa Star Wars, tak se po chvíli modlil, ať skončí nebo at se vrátí k "rytířům" z Mandalore nebo rytířům Jedi. ()

Veskoslav

Spousta lidí bude doslova "brečet", že tam není Mando 58685163 minut z 42. Ale toto bylo dost podstatné. Nejenom to ukázalo, co se dělo s důstojníky atd. Impéria, ale také nám to poodhalilo další střípek. Chápu, že mnozí ani netuší, která bije ohledně těchto postav. Ale to už je bohužel jejich smutný problém, že nedávají pozor a tečou jedině tehdy, když tam chodí malý yoda. A ne, většina to fakt nesleduje kvůli nim, většina to sleduje, protože je to kvalitně napsaný a zahraný seriál, který je vysoce nadprůměrný nejenom v rámci SW. ()

Bordoshut

6/10 – Zatím ze 3. řady Mandaloriana nejsem nikterak nadšený. Především mi přijde mi dosti nasílu nucené, jak se do děje pořád snaží vecpat Bo-Katan. Vnímal jsem její příběh jako zcela uzavřený a oni se teď její epilog snaží našroubovat do nové série s Mandou. Zrovna tak hloupatě působil i Mandův výlet za Greefem Kargou, který tam byl prostě jen proto, aby nám divákům ukázali, že ještě pořád existuje a vlastně vede i docela spokojený život. Ještě horší byl pokus o reinkarnaci milovaného robota, který rovněž nikam dál nepokračoval (ještě že tak). To, že Baby Yoda najednou začal mluvit, i když se má vyvíjet strááášne pomalu, jsem schopen překousnout. Že Mandalorian nutně potřebuje znovu se stát "členem Kréda", asi dává smysl, i když se nám tu jeho motivaci taky kdovíjak nesnažili prodat. Co mě ale už opravdu zvedá ze židle, je to, že se zbůhdarma začne uprostřed epizody odvíjet cca 30 minutový minipříběh, který není vůbec vysvětlený, nevypadá kdovíjak důležitě a ani není napojený na hlavní dějovou linku (která dosud vlastně neexistuje???), a ten se pak zase najednou utne a pokračuje příběh s Mandou. Nechápu. Navíc se to děje až ve 3. epizodě. Zatím více vaty, než uceleného příběhu. Také se vytrácí kovbojovský nádech původních sérií, tohle už daleko více působí jako typické sterilní SW, které já moc nemusím. Navíc zmíněný minipříběh po vizuální stránce až bil do očí. Vypadalo to jako některé epizody z LD&R, kdy se animátoři snaží animovat tak, aby produkt vypadal jako hraný film, s tím rozdílem, že tento minipříběh skutečně byl hraný film. Možná to bylo nasvícením, kostými, make-upem, ... nevím, ale působilo to značně uměle, jako by někdo veškeré lidské nedokonalosti (vrásky, pihy, skvrny na oblečení apod.) prohnal skrz mašinu na zahlazení výrazných odlišností a maximální robo-unylost. Ve zkratce: „Nejsem z toho vůbec nadšený a přijde mi, že nám zatím nemá 3. řada Mandaloriana moc co nabídnout, sdělit, co odvyprávět. Cítím z toho jakési fádní přísliby, ale zejm. co se tohoto seriálu týče, už jich bylo až moc, chce to taky něco předvést nebo alespoň nastínit, jakým směrem se bude příběh ubírat, protože po 3 vatových epizodách nemám žádné tušení a dosavadní děj by se dal shrnout ve 2 strohých větách.“ ()