Mandalorián - Season 3 (2023) (séria)

Kapitola 18: Bane Mandalóru (S03E02)

(epizóda)
  • Česko Kapitola 18: Doly na Mandaloru (viac)

Mandalorián a Grogu skúmajú zničenú planétu. (Disney+)

Darneth

Druhý díl a já stále nemůžu uvěřit, na co koukám. Dvě série vybudovaly fungující skvělý svět, Boba jej perfektně doplnil a já jsem si naivně myslela, že to vše bude pokračovat tam, kde Boba skončil. Místo toho se hlavní hrdina chová jako totální idiot, Grogu už taky ztrácí vtip a Bo-Katan dřepí celou dobu v depkách na trůně, aby pak Dina pořád jen zachraňovala. Zbytek je to jen ahoj, co chceš, díky, čau. Z vizuálu už se na zádel teda fakt neposadím a tak trochu se obávám, že tahle série bude stát totálně za prdlačku. Holt někdy to přijít muselo. ()

Algernons

Skvělá dobrodružná epizoda, který vše co si připraví, taky zhodnotí a dynamika s Bo-Katan funguje perfektně. K tomu parádní využití a pomrknutí na legendy Star Wars. Nechápu, jak někdo může tvrdit, že se to nikam neposouvá a nic se nemění, přitom ten vývoj je strašně znatelný a jsem zvědavý, jaký bude další vývoj pro Manda. Každá série ho posunula někam dál a tady je nám naznačeno, že by mohl přestat být tak fanatickým. Hype! ()

-bad-mad-wolf-

Přesvědčení v rámci víry, konflikt v rámci víry, pochyby v rámci víry - všechno to dobře funguje. Plus šikovný a skvěle ohudebněný cliffhanger. První signální bude potěšena bitkami s biomechanickým čímsi; největším kladem je tu ovšem příslib, že se za tím epizodickým vyprávěním zjevně rozvíjí masivnější lore. Čert pal aktuální kecy na téma "tvůrci zatím nemají vymyšlený konec" - uvidíme, kam se to vyvrbí. ()

filmfanouch

Rachel Morrison jako kameramanka stojí za prvním Black Pantherem, jednou z vizuálně nejvýraznějších záležitostí ze světa Marvel Cinematic Universe, mimo pozice kameramanky se ovšem občas chopí i režie nějakého toho seriálu. A nově konkrétně stojí za 18. epizodou seriálu Mandalorian, která Dina Djarina a Grogua definitivně vhazuje do dalšího dobrodružství. A je to vtahující dobrodružství. Mandalore byl sice zničen, neznamená to ovšem, že by planeta existovala bez jakékoliv formy života. Doly z Mandaloru servírují hned několik hororových prvků, kdy je klidně možné, že jsou Star Wars nejblíž hororu za celou svou historii, kdy vedle nich 2. epizoda 2. série Mandaloriana pláče v koutě. Atmosféře přispívají i nadále bravurní produkční hodnoty, kdy titulní doly na Mandaloru působí výtečným způsobem. Virtuální studio Volume bude jistě i do budoucna rozdělovat diváky a každý má citlivost oka nastavenou zcela jinak, pokud mají být ovšem právě virtuální studia nevyhnutelnou budoucností, Mandalorian i 2. epizodě své 3. série dokazuje, že se Volume dokáže ohromující kulisy i prostředí, výprava do dolů Mandaloru (které mohou vzdáleně připomenout i Morii z Pána prstenů) ve finále plní svůj účel. Seriál bude ovšem především nadále stát na vývoji vztahu mezi Dinem Djarinem a jeho adoptivním synem Groguem, kdy je nadále zřejmé, že pouto roste, Grogu se navíc začíná více angažovat a své otcovské figuře začíná být častěji k užitku. Celý seriál prozatím pracuje s konceptem otcovství, je radost sledovat, že 3. série v tomto ohledu nedělá krok zpět, zároveň potěší, že loutkaři nelení a pohyby Grogua zvládají prozatím působit nadále realistickým dojmem.  Jak to navíc vypadá, důležitou úlohu bude do budoucna hrát i mytologie samotného Mandaloru a to, jak se k ní titulní hrdina postaví. Zůstane věrný fanatickým Dětem hlídky? Nebo procitne? I v tomto ohledu lze u hlavního hrdiny pozorovat charakterní vývoj napříč sériemi, Pedro Pascal navíc svým hlasem dokáže prodávat důležité emoce i přes fakt, že Djarinovi není díky jeho přísnému pravidlu vidět do tváře. Klíčová je i další konfrontace s Bo-Katan Kryze (Katee Sackhoff), která se ve 3. epizodě dostává více do akce a zvládá se více prokreslit. A skrze vzpomínání na události Klonových válek se to celé nevyhne ani lehkému zápachu nostalgie, zároveň smutku nad faktem, jak Mandalore dopadl. V této epizodě navíc dochází na více fyzické akce a využívání bohatého arzenálu nejen průměrného mandaloriánského brnění. Scenárista Jon Favreau navíc působí dojmem, že ho nadále baví si se známým světem předaleké galaxie pohrávat, například hlavní hrozba této epizody působí jako něco velice výrazného, co se ve světě Star Wars jen tak nevidí, kdy navíc skrze tuto hrozbu funguje jistá forma napětí, které podporuje zmíněné až thrillerovo-hororové napětí.     Rachel Morrison se navíc zvládá projevit jako kameramanka, kdy Doly na Mandaloru představují výrazný vizuál, který je zjevný i ve finálních momentech, kdy dochází k jednomu velkému překvapení. A nejspíše i velkému příslibu do budoucna.... () (menej) (viac)

William_

Ta atmosféra u několika scénách by se dala krájet. Skvělá epizoda která mě bavila od začátku až do konce. Ten seriál má prostě šťávu! Postavy jsou skvělé a potvrzuje se pravidlo, že není třeba tisíce dialogů aby se dal vytvořit kvalitní seriál, který si lidé zamilují. ()

Lenka.Vilka

Naprostá pecka, kde dává každá vteřina smysl a naprosto jsem si jí užila. Navíc moc oceňuji větší prostor pro Katee Sackhoff. Přestože to její věcné sundavání helmy je pro mě dost těžké na rozdýchání. Vím, že je to fikce, ale štve to. Já když si blbě jenom sundám čepici, tak vypadám jako rozcuchaný koště... :( ()

Martrix

Audiovizuálně je to takový luxus, že i kritičtější divák (jako já) poměrně ochotně zapomene na ty logfaily, kterých nemá první třetina málo. I proto je dobře, že má tato epizoda úctyhodných 45 minut. Pro mladé fandy to musí být bomba bez jakýchkoliv výhrad. Pro nás starší je to trochu výzva, ale pokud zvládnete nešťourat a dívat se dětskýma očima....užijete si to na těch 90%, které to tady zatím má. Naivní, ale současně starwarsovsky dobrodružné putování do nitra Mandaloru. Za mě 86,12% ;-) Ale chápu i ty přestárlé mozkosaury, kteří dali jen 3* ()

Remivsremi

Jedna z vizuální nejpovedenějších epizod celého seriálu. Příběh se mi už ani nechce komentovat, neboť je ho jednoduše řečeno poskrovnu. Některé momenty vás praští do obličeje svou "naivitou", ale vztahy postav zaujmou a nesou tíhu veškerého seriálu na svých bedrech. Přidejte k tomu různé potvůrky vytvořené z mechanických části, které se v dnešní mainstream kinematografii tolik neprosazují (velká škoda!), neustále proměňující prostředí, hromadu easter eggů a máte jako výsledek dobře zkonstruovaný produkt. Tato epizoda nesla všechny zmíněné rysy. Během sledování mě to zkrátka přenese na jiné místo a v této epizodě jsem si výlet užil. ()

DragonnCZ

I když 1. díl 3. série se zdál jako silný nadprůměr, který po Book of Boba Fett stanovoval nově kde se postavy nachází a jaké jsou jejich cíle doprovázeno skvělou akcí a bude se řadit mezi ty slabší ep seriálu, tak 2. epizoda dopadla opravdu výborně a je esencí celého seriálu. Vynikající napětí a dobrodružství, s prozkoumávající atmosférou. To sekvence kdy, Mando posílá za Bo-Katan na pomoc je skvěla sehraná a natočená. Bo-Katan působí strašně úžasně v této epizodě. Ta dynamika mezi Mandem a ní by se dala naprosto krájet. Všímám si, že i animace pokročili oproti prvním dvoum sériím. No a já této epizodě sázím silných 9/10! Hype na další epizody, a prozkoumávání Mandaloru doporvázeno legendami Star Wars. Tuto show čeká stále slibná budoucnost! ()

kristianzen

Šílené scénáristické nesmysly.. To se fakt nedá, nechápu, že to ostatní nezarazí.. V minulém díle neúprosná sháňka po super bojovém droidu, aby pak vzal jako že pohoda, nějakého nebojového, který se bojí?! a ta Bokatan tam roky jen sedí na zadku na trůně a čeká eh.. V závěrečné scéně něco Manda stáhne do obřích hlubin, aby to tam pak jen "postávalo" a "koukalo"?!  Mozek bolí, ()

BROKEN_

Sakra, tak takhle měla vypadat ta předchozí epizoda. Výborně natočená věc, která má krásný vizuál, dojde i na skvělou atmosféru, kdy v jednu chvíli si tento díl říkal o to, aby se z toho stal horor. Fakt super pasáž s tou věcí, která nepřátelům odebírá krev. Bo-Katan je výborná a jsem hrozně rád, že dostane zde větší prostor než u předchozí řady. Grogu zde byl pro mě osobně tou nejlepší věcí. Hrozně moc si to s ním užívám. Celkově epizodě nejde nic vytknout. Byla to paráda. P.S. Chci hororový Star Wars!!! ()

drackula

Po rozpačitom úvode sa Mando dostal späť do správnych koľají. Dobrodružná epizóda na planéte Mandalore funguje ako hodinky a záverečný cliffhanger bol skvelý! Na vŕtanie v histórii a mytológii Mandalorianov sa teším. Som tiež rád, že súčasťou diania je aj Bo-Katan. 90% Disney plus ()

ROCK,THE

Další dokonalý díl! Vypravili jsme se na Tatooine, potkali staré známé tváře i droidy ale co hlavně dobrodružství Dina & Grogu nás zaneslo konečně na samotný Mandalore kde se dozvídáme že proroctví jsou pravdivá a víc už neprozradím. 10/10 ()