Mandalorián a jeho spojenci sú obkľúčení. Ich mocný nepriateľ dokonale pozná ich minulosť a je odhodlaný postarať sa o to, aby nemali žiadnu budúcnosť. (Disney+)

filmfanouch

Závěr 1. série Mandaloriana je tady! Nutno dodat, že osm epizod Mandaloriana uteklo jako voda i když čekání na ně rozhodně ne. Zvláště to platí u Chapter Eight, protože na tu se od Chapter Seven muselo čekat 9 dní. A finále 1. série si vzal na starost Taika Waititi, kterého krom hlasu droida IG-11 můžete znát jako režiséra Thora: Ragnarok nebo čerstvé pecky Králíček Jojo. A Waititi nejen, že nezklamal a nepolevil z tempa oproti předchozím epizodám ale rozhodně natočil ve finále i jednu z nejlepších epizod. Neoznačil bych Chapter Eight jako nejlepší epizodu seriálu, rozhodně by se mi ale aktuálně společně s Chapter Three a společně s Chapter Seven vešla do TOP 3. Chapter Eight totiž nejenom funguje jako funkční tečka za 1. sérii, podaří se jí navíc i nalákat totiž na 2. sérii na kterou si budeme muset ještě nějaký čas počkat, rozhodně ale závěr kapitoly s podtitulem The Redemption láká na velké věci budoucí...... Když už Waititi režíruje, pochopitelně více prostoru dostává IG-11! IG-11 si pro sebe krade už úvodní akční scénu, kterou definitivně vykoupí svůj malý prohřešek z finále Chapter One. Ještě štěstí, že IG-11 dostal druhou šanci, protože právě on je srdíčkem Chapter Eight a především se dočkává zajímavé interakce s Mandalorianem. Jak už totiž víme tak Mandalorian z pochopitelných důvodů droidy nesnáší a nevěří jim. Právě zde ale mezi Mandalorianem a IG-11 vzniká jakási verze vzájemného respektu, která by za jistých okolností časem mohla vyspět i ve vzájemné přátelství. Toho se už bohužel z pochopitelných důvodu nedočkáme, rozhodně ale potěší fakt, že právě IG-11 je postavou, která možná změní Mandův postoj k droidům. A právě i o Mandovi se dozvíme spoustu nových informací i přesto ale neztratí svojí tajemnost. Víme o něm sice výrazně více, pořád by to ale měl být náš starý Mando, který méně mluví a více koná. Pascalův vokální výkon pořád funguje a i když jsem měl ze začátku obsazení pochybnosti, právě on dokázal parádně vystihnout maníka co podle pravidla nesmí za žádnou cenu před ostatními sundat masku a proto si musí vystačit se svojí přilbou, která sama o sobě dodává respekt. Tvůrce seriálu Jon Favreau a jeho spolupracovníci ale pořád dokázali o postavu Manda pečovat a ukazují nám, že stvořili parádní postavu se kterou těch pár dalších sérii v pořádku vydržíme. Protože je Mando prostě a jednoduše cool postava, která má zároveň hluboko pod maskou své komplexy. Ale pořád je to především drsný lovec odměn. Náš ´´McGuffin´´ je pořád roztomilý a díky bohu to vypadá, že s ním ještě nějaký čas strávíme, Gina Carano je jako Cara Dune pořád důstojná společnice a Carl Weathers si svého Greefa Kargu pořád dosti užívá, především se tu ale v plné síle objevuje Giancarlo Esposito jako Gideon. Ten už v Chapter Seven naznačil, že je schopen velkých věcí a tady nezahálel a opravdu předvádí neskutečně věci. Espositovo charizma a přirozená vloha hrát záporáky je parádní a ze všech protivníků, kterým náš Mando s ´´McGuffinem´´ čelil je zatím rozhodně nejnebezpečnější, nejcílevědomější a vypadá to, že i všeho schopný. Nicméně to vypadá, že jsme Espositova Gideona neviděli naposledy a je to dobře, protože kvalitními záporáky se nesmí plýtvat tak snadno. Zvláště když mezi ním a Mandem je ve finále velmi zajímavé pojítko, které by tyhle dva jednou mohlo dovézt k hodně zajímavému střetnutí. A zatím to vypadá, že by mohlo jít o souboj tuze vyrovnaný. Waititi poslední epizodu zvládl náramně, protože nemá problém ukočírovat akci, emocionální scény a především snad poprvé režíruje něco co se až na výjimky vyhýbá humoru a překvapivě s tím nemá problém. Už v Králíčkovi Jojovi Waititi dokázal, že nemá problém skočit do vážnějšího žánru a Redemption je dost možná ze všech epizod Mandaloriana nejtemnější. S finálem Mandaloriana jsem nicméně spokojený, nejenom, že totiž nevznikl slabší odvar předchozích epizod ale dokonce dorazila jedna z nejlepších. Waititiho rukopis se totiž pozná i zde a pokud by měl režírovat i jednu z epizod 2. série tak budu jedině rád. A šokující závěr naznačuje, že se v příští sérii bude tak trochu pracovat s událostmi seriálu Klonové války a Povstalci a vrátí se jeden výrazný předmět z těchto dvou seriálů, jehož návrat v závěru rozhodně nenechá někomu jen tak spát. Každopádně je jisté, že je Mandalorian skvělé dílo, které Star Wars nedělá ostudu a čekání na 2. sérii prostě bolet bude..... () (menej) (viac)

TheDarKnig

Rozhovor dvou stormtrooperů v úvodu nejen předčasný vrchol epizody, ale i jeden z fanouškovsky nejvděčnějších a nejvtipnějších momentů celé série. Taika Waititi a jeho cit pro perfektní humor všeho druhu se prostě nezapře. Zbytek epizody na úvod navázal dobře, ale ne skvěle. K plusům patřily nové informace o stavu, osudu a způsobech Mandalorianů, Mando prošel závěrečnou fází polidštění, které logicky navázalo na jeho všechny předchozí zkušenosti (znovu se mi potvrdila důležitost vedlejších misí, problém u nich tak nebyl s nedostatečným posunem příběhu, ale se zpracováním), několik chvil bylo slušně napínavých, potěšil i cool design únikové trasy a nakonec přišlo i nějaké to emotivní loučení. K mínusům - Tempo bylo naneštěstí tentokrát docela kolísavé a i přes obětavou snahu to trochu škodilo katarzi, ústřední střet mezi lovci a troopery sice svým způsobem velkolepý, ale až na jeho stylový úvod (nápaditá a sakra dynamická scéna) a silný závěr (v obou případech vypomáhalo zase moj.. totiž Mandovo dítě) dost mdlý a nudně natočený. Objevilo se také několik situací a momentů, nad kterými člověk nesměl moc uvažovat. O tom, jak otravný byl novej padouch se svým expozičním dialogem a neopodstatněnou nafoukaností nemluvě. Sice bylo pochopitelné, proč to tam bylo, ale šlo to podat mnohem lépe bez toho aniž by tak hlasitě šustil papír. Oproti klientovi zatím rozhodně o třídu slabší postava (i přes ty jeho cool udělátka). Baby Yoda zažil v celé sérii takové situace, které by nemělo zažít žádné ubohé rozkošné malinkaté zelené děťátko - jestli se mu to bude dít i příště, tak si tvůrce najdu! 7,5/10 Mandalorian isn't a race, it's a Creed. ()

Kaka

Nejlepší díl. Vyvážený mix humoru, akce, výborného finále a lahůdkového nalákání na další sérii, která může být zcela jistě mnohem epičtější a okázalejší, než zemitá jednička. Vlastně osmička je několk highlightů sestříhaných za sebou do jednoho celku. Waititi na to jde chytře a s citem. Funguje mu vše. ()

-bad-mad-wolf-

Stormtroopeři NETREFÍ, bad-ass kovářka, supercool IG-11, Mando versus TIE fighter, nádherně naznačená zápletka pro druhou sérii a THIS IS THE WAY, kterou Disney nenašel ve filmový trilogii. Gigantický univerzum SW skýtá nekonečný množství potenciálních příběhů a pokud někdo jednou za čas vypotí podobnou desperátskou perlu, nebude to nikdy na škodu. Snad se tvůrci v budoucnu rozmáchnou ještě víc, jelikož víc epických putování po roztodivných světech by určitě Mandalorianovi během pátrání po "nepřátelských mudrcích" slušelo. ()

sepp

Opravdu jsem nečekal, že nejlepší scéna seasonu bude na začátku a nikoli konci poslední epizody, nicméně je tomu tak. Rozhovor dvou stormtrooperů je opravdu majstrštyk. Zbytek dílu pak samozřejmě nadprůměrný a poslední scéna naprosto klíčová pro zřejmě celý seriál. Máme se na co těšit. ()

Cappuccino

Kvalita na záver série jasne stúpla. 8. epizóde nechýbalo napätie, ktoré síce v polovici stopáže išlo mierne do úzadia, no na druhej strane sa aspoň čiastočne rozšírila mytológia. Mando je obrovský frajer. Nezostáva mi nič iné, než dúfať, že sa tvorcovia v druhej sérii posnažia okolo jeho postavy vystavať pútavejší a detailnejší príbeh. Pretože viaceré "žoldnierske misie", pri ktorých sa hrdina iba presunul z bodu A do bodu B naspäť, nestáli skutočne za nič. A samotný hrdina to nikdy sám nemôže potiahnuť. ()

AllShallFall

Takže finále tohoto seriálu určitě není u konce. Konec této série nám zůstal hezky pěkně otevřený. Poslední díl ukázal sílu, strhující atmosféru, akci ale i zármutek. Ale také zanechal jeden velký otazník. Ti kdož znají příběh Mandalorianů, budou vědět. ()

Necrotongue

Ale ano, finále první epizody se nakonec povedlo. Musím přiznat, že jsem doufal v něco lepšího, ale žádné těžké zklamání to nebylo. Klidně bych oželel poněkud spidermanovský boj se stíhačkou TIE i dost nepochopitelný boj stormtrooperů proti bránící se skupince, ale co nadělám. 4*- ()

Padme_Anakin

Podařené finále se skvěle houstnoucí atmosférou, pochvalu zaslouží všichni, Mando, Yoda, IG-11 a nesmím opomenout tu úžasnou mandalorianskou kovářku, ta se mi moc líbila. K tomu tedy je nad slunce jasné, že ode mne se kritika očekávat nedá, valím si to na filmové vlně a je mi na ní krásně.. ()

ArsenalEagle

Taika Waititi u kormidla... mohl jsem si to uvědomit u nejabsurdnějšího, nejvtipnějšího, hravého, ale zároveň i velmi vyspělého a nejlepšího dílu série. Taikův styl se nezapře a díl nabízí tak moc naprosto dokonalých scén, ať šlo o rozhovor Stormtrooperů, IG11 či klasicky baby Yodu. ()

Colby Sawyer

Nezaměnitelný rukopis Taiky Waititiho finále neuvěřitelně sedl. Úvodní rozhovor scout trooperů byl prostě geniální. Celkově má finále výborný timing. Celá epizoda má perfektně vyvážený humor, akci i takovou tu finální osudovost. Navíc velmi cením konec, který je decentní s žádným přehnaným cliffhangerem, ale má zároveň i příslib do budoucí druhé série. ()

Martrix

Jon Favreau je dobrý režisér, ale jako scénárista? Tak hloupoučkej scénář bych čekal od patnáctiletého nerda, který má pokoj přecpaný plastovými hračkami s motivy SW. Chápu, že jde o fanservice, ale proč proboha na úkor logiky? Zabít, nezabít, počkat až se rozmyslí, živého prcka, mrtvého prcka, chráním prcka, chráním mandaloriana, nezvládnu to, umřu, zvládnu to a běhám jako čipera... to je prostě strašná slátanina. Chápu, proč tady všichni slintají blahem, ale tato epizoda byla opět vlastně o ničem...jen se pomrkávalo na odkazy ze SW universe. Nevím jak moc velký přínos měl Waititi...všichni mají pocit, že za vtípky stojí on, ale ty byly nejspíš už ve scénáři a nejsem si jistý, jak moc by si do něj nechal Favreau kecat. Každopádně úvodní scéna se stormtroopery byla vrcholem nejen celé epizody, ale bohužel celé řady. To je taková škoda, že bylo tolik prostředků a snahy promrhaných vlastně jen na vytvoření postavy Baby Yody...což se sice studiu bohatě vrátí na hračkách, ale náročnější fanoušek SW, může leda tak zamáčknout slzu. ()