Kde se země chvěje

• USA Earthquake Bird (viac)

V Tokiu 80. let se odehrává příběh milostného trojúhelníku. Záhadná bývalá emigrantka je obviněna z vraždy svojí kamarádky, která měla vztah s místním fotografem. (Netflix)

BoPo

Eroticky ladený thriller z Japonska, v ktorom jednu z hlavných postáv hraje moja obľúbenkyňa Riley Keough? Jednoducho som musel. A sklamanie. Zápletka by neobstála ani ako diel priemerného detektívneho seriálu. Všetko režisér/scenárista vsadil na spôsob podania. Budeme občas skákať v čase. Budeme z obyčajných vecí robiť podivnosť. Pridáme nejaké to zapierané tajomstvo. Postavy budú tak trochu zvláštne. Hodíme to do Japonska. Sakra. To by bolo, aby nebolo. No nebolo. Ano. Kde se země chvěje pôsobí miestami príjemne podivno a herecké trio dodáva potrebnú atraktivitu. Ale keď na konci dostanete tuctový, nešokujúci záver, tak sa celá tá atmosféra podivna splachuje do nicoty. ()

novoten

Náznaků k parádnímu mysterióznímu dramatu bylo hodně, ale do cíle se nakonec úspěšně nedotáhl ani jeden. Lákání na kulturní rozdíly vyzní až falešně, tuhnoucí trojúhelník se rozřeší v jediné scéně a u pointy jsem měl pocit, že se Westmoreland u scénáře vztekal natolik, že ho zakončil nejbanálněji, co to šlo. Smutná škoda, vzhledem k tomu, že Alicia i Riley jsou obě fascinující přesně v té náladové rovině, kterou bych od nich čekal a nejjednodušší narážku dokážou rozehrát k zbláznění skvěle. ()

claudel

Filmová výzva v karanténě - oblíbené herečky, Alicia Vikander. Z Alicie Vikander vyzařuje pronikavá krása, přitom kdo by v ní hledal Švédku?! Troufnu si tvrdit, že devadesát procent lidí si pod sexy Švédkou představí moodrookou blondýnku, nikoli hubenou hnědookou tmavovlásku. A má v sobě taky jistý druh temnoty, jenž z ní v kombinaci s jejím sexy hlasem činí vzrušující, až vyšinutou a nebezpečnou femme fatale, čehož využili už tvůrci milované. V případě tohoto snímku na mě celou dobu čišela zvláštní, jedinečná a tragicky laděná atmosféra, která člověka rdousí a ubírá mu postupně kyslík, tolik typická pro japonské romány či filmy. Byl jsem v konstantním napětí a specifickém rozpoložení, kdy jsem nevěděl, zda se mi ten film vlastně líbí anebo ne. Co vím však jistě, Alicia se mi líbila opět strašně moc, fyzicky, výrazem, hlasem, hereckým pojetím, je úžasná. ()

Autenticita

Manipulátoři a psychopati jsou nebezpeční jedinci napříč kontinentama. Jinak je to pěkná vycházka do konce osmdesátek, kdy se fotky vyvolávaly v černé komoře, probíhal proces ve vývojce a ustalovači s očekáváním co z toho vyleze, fotky se žehlily na žehličce... a společně se zvětšovákem to překáželo někomu v koupelně :-) ()

Vavča

Alicia Vikander jako překladatelky Lucy ztracená v Tokiu, která je relativně introvertní, dokud nepotká jednoho mladého domorodce, co je posedlý focením, a také jejím focením... Atmosféra 80.let v Japonsku podle mě pěkně vystihnutá, ale to není hlavní, co se mi na filmu líbilo. Lehce tajemným, jakoby obyčejný příběh s psychedelickou atmosférou, kde zcela exceluje Alicia Vikander, která si není jistá, co se jí zdá, co je skutečné. Velmi povedený hudební doprovod, fantastická kamera při výletě na ostrov Sado vůbec celkově mizanscéna je perfektně pojatá, vytváří komorní dojem, něco blízkého a povědomého. Po všech stránkách povedený a nápaditý film, kde i další hlavní herci zastávají svoje party dobře. Ale Alicia mi vyrazila dech podruhé v krátké době a překvapila, jak moc tvárná herečka je. Doporučuji, repríza bude. ()

• Vo filme je spomenuté, že po zemetrasení prichádza vták, ktorý spieva. V skutočnosti je to mýtus. (megajalec)