Manifest

• USA Manifest
Dráma / Mysteriózny / Sci-Fi / Thriller
USA, (2018–2023), 45 h 17 min (Minutáž: 40–50 min)

Tvorcovia:

Jeff Rake

Hudba:

Danny Lux

Josh Dallas, Melissa Roxburgh, J.R. Ramirez, Athena Karkanis, Luna Blaise, Parveen Kaur, Joel de la Fuente, Curtiss Cook, Richard Topol, Mugga, Jack Messina (viac)

Pri zaoceánskom lete dôjde k nevysvetliteľnému zmiznutiu lietadla, ktoré sa znovu objaví o 5 rokov neskôr, kedy sa už všetci dávno zmierili s jeho stratou. Kým cestujúci v lietadle strávili len pár hodín, na svete medzitým ubehlo niekoľko rokov... Keď let číslo 828 spoločnosti Montego bezpečne pristál po turbulentnom, no rutinnom lete, posádke a pasažierom spadol kameň zo srdca. Napriek tomu však v priebehu tých niekoľkých hodín v lietadle ubehlo na svete päť rokov a priatelia, rodiny aj kolegovia cestujúcich dávno oplakali ich stratu, vzdali sa nádeje a posunuli sa v živote ďalej. Kým stanú tvárou v tvár nemožnému, všetci teraz dostanú druhú šancu. Akonáhle však ich nová realita získa jasnejšie obrysy, objaví sa ďaleko väčšia záhada a niektorí z pasažierov si čoskoro uvedomia, že sú možno predurčení k oveľa významnejším veciam, než si kedy vôbec dokázali predstaviť. (TV Dajto)

Recenzie používateľa Anderton k tomuto seriálu (67)

Na zemi (2020) (S02E02)

Tak neviem, či sa Manifest poriadne nerozbieha až v sérii číslo dva. Každopádne je dobre, že sa znova opakuje vzorec, kedy sa na začiatku epizódy objaví záhada a na konci sa aj vyrieši, viď prípad vraždy, kde je podozrivým jeden z pasažierov letu 828. Dozvieme sa taktiež jednu dôležitú informáciu v rámci celej záhady, snáď sa z nej niečo poriadne vykľuje aj do budúcnosti. Po tom, čo som sa dozvedel, že seriál dostane aj tretiu sériu, sa ale obávam, že sa odpovede na tie najdôležitejšie otázky budú tiahnuť až k samotnému záveru, inými slovami, že tu máme nový Lost. ()

Falešný horizont (2020) (S02E03)

Druhá séria je každým dielom lepšia a lepšia, pričom tretia epizóda pripraví aj jeden skvelo pripravený zvrat, respektíve nám odhalí plán jednej z postáv, ako vychytračiť s tými, ktorí dosiaľ ťahali za nitky. Opäť nás po nejakom čase čakajú aj takmer až hororové scény spojené s víziami prevádzajúce volania postáv z lietadla. Konkrétne sa môžete tešiť na oživené biblické chrliče. Taktiež aj v tejto dejovej línii nás čaká na konci jedno slušné prekvapenie. ()

Černá skříňka (2020) (S02E04)

Otvára sa ďalšia dejová línia s dvoma bratmi, z čoho jeden bol pasažierom letu 828 a ten druhý má v boxe v banke istý dôležitý predmet. Ten sa stáva aj motiváciou pre napínavý prepad banky. Je to fajn, ale dejová línia s vedeckým výskumom a špionážou je oveľa napínavejší a zaujímavejší. Našťastie sa aj tam dostaneme celkom slušne vpred, pričom ak minule mali náskok naši hrdinovia, tentokrát sa misky váh preklápajú na stranu nepriateľov. ()

Koordinované řízení (2020) (S02E05)

Tá najzaujímavejšia a najnapínavejšia dejová línia si dala v päťke dovolenku, ale stále je na čo sa pozerať. Hnutie proti našim hrdinom naberá na sile a v tomto smere nás čaká aj nejaké to prekvapenie. Alebo ako zaznie v seriáli, všetko je so všetkým prepojené. Na policajnom okrsku sa objaví podozrenie z prítomnosti krysy a my diváci máme tú výhodu, že sa aj dozvieme, kto ňou je. Len dúfam, že nám to tvorcovia aj dostatočne odôvodnia. ()

Zpáteční letenka (2020) (S02E06)

Väčšinou sledujeme iba následky toho, čo sa odohralo s cestujúcimi a ako na to reagujú oni sami a ich okolie. Tentokrát ale dostávame aj dôležitú informáciu z hlbokej minulosti a hneď to pôsobí ešte tajomnejšie a šponuje vás to, čo sa dá. Stretávame sa s ďalším pasažierom, ktorý sem bol pripísaný asi iba preto, aby ústredný manželský pár začal prehodnocovať, či nepovie po narodení o svojom ďalšom potomkovi radšej svetu milosrdnú lož, aby bol viac chránený pred tupými masami. ()

Nouzový východ (2020) (S02E07)

Doteraz najakčnejšia epizóda druhej série a zrejme aj celkovo. Niekto sa pokúsi dostať všetkých možných pasažierov letu 828 na jedno miesto v ten istý čas a jeho zámer nie je si s nimi pokecať o živote. Dočkáme sa tak spomínanej akcie a nejakých tých výbuchov. Najzaujímavejšia je ale stále línia s našou indickou laborantkou, tá sa posúva stále výrazne vpred. Kam sa dostaneme prostredníctvom pátrania v histórii, sa nedá presne predpovedať. ()

Příruční zavazadlo (2020) (S02E08)

Keď dôjde v Manifeste na pátos, neznačí to nič dobré. Našťastie sa to udržalo tentokrát ešte v normále, ale predsa len modlitby v budhistickom chráme a návrat jednej kvázi mŕtvej postavy dávajú značiť, že na niektoré veci nemajú tvorcovia skrátka gule. Inak sledovanie Jaredovej stopy je super dejová línia, som zvedavý, kam povedie konfrontácia postáv v tomto teritóriu. ()

Minilahvičky (2020) (S02E09)

Začínajú pribúdať päťhviezdičkové epizódy. Neprekvapivo sú to tie, kde sa ide k jadru pudla a absentuje akýkoľvek pátos a rodinné žvásty o láske a tak podobne. Všetky tri dejové línie idú na doraz. Michaela je vyšetrovaná na internom, Saanji to nezvláda s medicínou na vyliečenie z volaní a doma sa všetci začínajú dostávať doslova k jadru veci. Dostávame totiž jednu z dôležitých odpovedí na ústrednú záhadu, kde nebudem vôbec nič prezrádzať. Len začínam mať dojem, že sa mi sledovanie tohto mystery seriálu začína skutočne vyplácať. ()

Odchýlení od kurzu (2020) (S02E10)

Tvorcovia prichádzajú s ďalšou teóriou, o čom by celý Manifest mohol byť a popravde sa mi tento temný scenár udalostí celkom páči. Course Deviation pracuje aj s hororovými prvkami, ktoré taktiež seriálu raz za čas prospievajú. Navyše sa uzavrie pomerne komplikovaná dejová línia na polícii a s teroristami, takže je aj v desine skutočne na čo sa pozerať. Až má človek dojem, že seriál speje k úplnému koncu, i keď to tak nie je. ()

Nezletilí bez doprovodu (2020) (S02E11)

Som rád, že keď príde nové volanie, nie je vytrhnuté z kontextu, ale pekne skladá celú mozaiku do jedného celku. Alebo ako hovoria postavy, všetko je so všetkým prepojené. V tomto výroku bude aj skrytá celá myšlienka a pointa seriálu, len si na to ešte budeme musieť dlhšie počkať. V tejto epizóde sa dozvieme, kto je nositeľom tajomných troch tieňov, pričom ale posledný záber skôr mätie, než veci osvetľuje. Ale tomu hovoríme kvalitný cliffhanger, že. ()

Volací znak (2020) (S02E12)

Tak že tesne pred finále príde možno najslabšia časť druhej série, som určite nečakal. Vlastne trochu áno, tretinu stopáže zaberie sentimentálne pojatá svatba a koho to zaujíma, že. Ešteže sa okrem nej aj niečo dramatického stane, len prečo tie úteky väzňov musia byť vždy tak ledabolo odbité. Tak snáď nebude finále len o zachraňovaní jedného človiečika, ale aj o mystery záležitostiach seriálu. ()

Tvorba námrazy (2020) (S02E13)

Finále druhej série sa vydáva tam, kde naznačovali posledné epizódy, ale čaká nás aj isté dovŕšenie ďalších dejových línií. Ukazuje sa naplno, že tvorcovia sa snažia nebyť príliš drsní a nechávajú umierať iba negatívne postavy, čo sa ukazuje trocha kontraproduktívne, pretože dej je tak stále rovnako košatý a nejaké to preriedenie ansámblu by nezaškodilo. Dej je však aj vo finále nadupaný, len sa treba zmieriť s tým, že definitívnych odpovedí sa zrejme dočkáme až v ďalšej sérii a nie v tomto finále. ()

Season 3 (2021) (S03)

Tretia séria sa v istom zmysle odkláňa od tej druhej, čo je trochu škoda, ale dokáže príbeh posunúť výrazne vpred a najmä dokáže aj odpovedať na nastolené otázky. Občas je to pritiahnuté za vlasy, občas lezú na nervy neustále volania, občas máte chuť Bena vyradiť z hry. Ak mám dať ruku na srdce, tak je pre mňa trojka spracovaním asi najslabšia séria a dokonalo napĺňa formulku lacnejšej verzie Lost, ale stále je to zábavné a dostatočne mystery. ()

Ocas (2021) (S03E01)

Slušný rozbeh novej sezóny, kde je síce všetko po starom, ale dej sa bude podľa všetkého hýbať vpred možno ešte ďalšími neprebádanými cestičkami, aspoň to tak zatiaľ vyzerá. Na nepravdepodobnom mieste sa našiel kus lietadla a hlavné postavy budú zisťovať, ako je to možné. Pribudla k nim ešte ďalšia, aby sa to samozrejme mohlo ešte viac komplikovať. ()

Deadhead (2021) (S03E02)

Pokračujeme tam, kde sme skončili pri pilote tretej sezóny a máme tu všakovaké náhody, ktoré samozrejme náhodami nie sú, len treba veriť, že sa dočkáme aj odpovedí. No a ide o ďalší dôkaz, že ide o najviac wannabe Lost seriál po Lost, takže ako fanúšik odpustím epizóde aj rozpačitejšie momenty. Svietiaca ruka je za čiarou, Benov ustarostený výraz už running jokeom. ()

Parťáci (2021) (S03E03)

Zatiaľ síce najnapínavejšia epizóda novej sezóny a dejovo najnabitejšia, ale založená v podstate iba na tom, že každú minútu má niekto volanie a musí naňho reagovať. Po čase to už pôsobí ako paródia, ale každý, kto tento seriál vzdal, ho už na základe tohto prvku považoval dlhšiu dobu za paródiu. Šachista potešil, aj jeho pragmatický prístup k problému. ()

Vývrtka (2021) (S03E04)

Volania vystriedali napríklad pátranie v minulosti alebo návšteva tajného pracoviska, pardon, supertajného. Venujeme sa všetkým dejovým líniám, každej síce iba zopár minút, ale dej ako celok celkom svižne upaľuje vpred. Ono je už ako tak jasné, čo sa pasažierom stalo a prečo sú nazad, len nevieme vôbec prečo. Do toho sa zase montuje nejaká staroveká mytológia a trochu ma mrzí, že sa nerieši to, čo v druhej sezóne, ale ono sa to v skutočnosti rieši, len sa proste nespomína, že lietadlo na nebi videli aj ľudia v dávnejšej minulosti. ()

Přistání na vodě (2021) (S03E05)

Tretia sezóna sa týmto dielom definitívne rozbehla. Niežeby bola intenzívnejšia ako tie predchádzajúce, ale skrátka cítite, že už ide do tuhého. Ukazuje sa, že nie všetko je v živote (chovaní postáv) čiernobiele, čo nám je pre istotu aj explicitne povedané, ale je to aj skvele načasované. Ide skôr o vydarenú predohru k šiestej epizóde, ktorá sa bude zrejme celá odohrávať pri jazere. ()

Zatáčka na hřbitov (2021) (S03E06)

Zrejme vôbec tá najdrsnejšia epizóda celého seriálu, to jest pribudnú nejaké tie mŕtvoly a nikto z nich nebude mať príjemnú smrť. Kto príde o život, môže byť celkom prekvapivé, ale zase tvorcovia nezašli až tak ďaleko, aby sme zažívali počas šestky neprimerané šoky. Každopádne si zaslúžia pochvalu za odvahu, len škoda tých neustálych volaní a náhod, ale to už asi všetci berieme ako nemenné jadro celého seriálu. ()

Vzácný náklad (2021) (S03E07)

Ono ide skôr o priemernú epizódu, ale... tie mraky nad mestom dokážu ohúriť (čo znamenajú?) a dostávame dôležité informácie (čo znamená ten zafír?). Nestáva sa mi pri Manifeste často, že si musím ihneď pustiť od napätia ďalšiu epizódu, ale Precious Cargo presne takou epizódou je. ()