Kubánská spojka

• Francúzsko Cuban Network (viac)

René González je kubánský pilot, který na počátku 90. let minulého století zanechá svou ženu i dcerku v komunistické zemi a zběhne do Spojených států, aby začal nový život na svobodě. René však není tak horlivý americký nadšenec, jakým se zdá být. Spojí síly se skupinou kubánských exulantů na jižní Floridě, známou jako "Vosí síť" – vedenou tajným agentem Manuelem Viramontezem alias Gerardem Hernandezem – a stane se součástí prokastrovské špionážní jednotky. Jejím úkolem je sledovat a infiltrovat kubánsko-americké teroristické skupiny, které hodlají zaútočit na socialistickou republiku. Snímek je inspirován skutečným příběhem "kubánské pětky" – agentů zpravodajských služeb včetně Gonzáleze, kteří byli v září 1998 zatčeni na Floridě a následně odsouzeni za špionáž a další nezákonnou činnost. (HBO Europe)

Enšpígl

Teda to jsem nevěděl, že to bylo v devadesátkách na Kubě takhle ostrý. Film je takové retro, které nějak významně člověka nestrhne, ale ani nenasere. Jen jsem měl nepříjemný pocit, že mě legitimně tlačí na stranu fidelovských komoušů. Penelopička není ve filmu tak často jak by si člověk přál, ale takový je už život. ()

sedm.1

Pro mě Kubánská spojka představuje ukázkový příklad toho, jak by neměl vypadat film natočený podle skutečných událostí. O příběh se tedy možná mohlo jednat zajímavý, ale tohle zpracování není sakra nic jiného, než dvouhodinová, totálně ledově chladná smršť strohých informací a miliardy jmen, chaoticky poskládaných do nepřehledné nudy, kdy mi už po pár minutách bylo naprosto ukradený, kdo je kdo, kdo pro koho dělá, co tím sleduje a především jak to s kým dopadne, respektive, jak to vůbec celé dopadne. Celý film je navíc zbaven i jakékoliv poutavosti, nenabízí emoce, nedisponuje dramatickými situacemi, napětí tu též absolutně neexistuje, stejně tak jako atmosféra, postavy vyznívají zcela nezajímavě a nudně, a ani jejich herečtí představitelé nikterak neexcelují, snad tedy jediná Ana de Armas tu stojí za pozornost, ale rozhodně také ne kvůli jejímu hereckému výkonu :-). Je zkrátka až s podivem, jak až doslova otravným způsobem tato podívaná působí, nefunguje tu prakticky vážně vůbec nic, divák se dočká jen tuny nezáživných keců, a jen tak mimochodem, i mě, stejně jako mnoha jiným přišlo, že se zde tvůrci snad snažili vyvolat sympatie vůči kubánskému režimu, což mi přijde jako fakt hodně blbý vtip. Za mě se tato podívaná zkrátka opravdu krutě nepovedla, naprosto mě to celé vůbec nebavilo, z filmu jsem se o oněch reálných událostech díky jeho zpracování nedozvěděl nic, takže prostě a jednoduše, tohle je film k hovnu. ()

M.i.k.e

pozvolna plynoucí drama podle skutečnosti,které ale nedokáže nijak extra zaujmout a osobně jsem měl celkem problém abych měl fandit komunistickým agentům.A to i přesto,že jejich úkolem bylo/mělo být zastavovat "teroristické" útoky.Obsazení je fajn,devadesátkové retro taky,ale počítám,že za pár dní nebudu vědět,že jsem viděl...50% ()

brasek

Nechal som sa navnadiť na špionážny thriller, lenže dostal som fádny príbeh, ktorý nemal hlavu ani pätu. Prakticky tu nejestvuje zápletka, žiadne napätie či vzrušenie čo ponúkajú špionážne filmy. Snímok je ako keby pozliepaný z rôznych sekvencií. Tieto sekvencie nám dávajú nejaký celok, v ktorom však nefunguje absolútne nič. ()

BOURQUE

True-based príbeh o tom, ako vybraná parta ľudí, ktorí utiekli z Kuby do USA, sa snaží zabrániť atentátom proti-Castrových organizácií. Osobne si myslím, že O. Assayas mal možnosť z tohto príbehu dostať viac. Ale to nespravil. Film s pomalou dynamikou pri takejto dĺžke často stratí silu už v polovici „runtime“ – stalo sa. Herecké obsadenie taktiež necháva za sebou otázniky – žalostne menší priestor pre P. Cruz. V tejto forme je to film menej silný, akým by mal byť. Osobné hodnotenie: 64% (**) ()

• Časť natáčania filmu prebiehala aj na Kanárskych ostrovoch. (MikaelSVK)