The Russian Five

Dokumentárny / Športový
USA / Kanada / Rusko, 2018, 102 min

Detroitský hokejový klub jen smutně vzpomíná na doby, kdy vyhrával, hokej ve městě již nikoho nebaví. Přichází nový vlastník, který se nebojí riskovat a postupně draftuje ruské hráče, aniž by měl jistotu, že vůbec někdy za klub nastoupí. Nemyslitelné se stalo skutkem, Sovětský svaz se rozpadá a ruští hráči postupně přicházejí. A pak se začínají dít věci, na které je dodnes celý hokejový Detroit hrdý. (Snorlax)

Dogfish

Velice dobře si vzpomínám na 90ky, kdy v Detritu hrálo 5 rusákú a válcovali celou NHL. Hlavně Fetisova jsem nesnášel, ještě když hrál za sbornou v 80kách a hráli jak bozi. Bože, jak já je nesnášel. Po shlédnutí tohoto dokumentu člověk ale zjistí, že ani v hokeji není všechno černobílé a že ti rusáci byli taky normální lidé. Skvěle udělaná animace a závěr s Konstantinovem, dost doják. ()

zette

Vyborny dokument o vzestupu hokejoveho Detroitu, za silneho prispeni ruske petky Konstantinov, Fetisov, Kozlov, Larionov a Fjodorov. Rivalita s Coloradem byla povestna. Spousta zajimavych informaci, zaberu a velmi dobreho zpracovani, vcetne animace. Jeden z nejlepsich hokejovych dokumentu, co jsem kdy videl. ()

Visáč

Naprosto strhujúci príbeh. Hlava mi neberie, ako to môže byť tak under the radar. Russian Five rozhodne patrí do výkladnej skrine dokumentárnej tvorby s tématikou NHL. Začína to ako špiónsky thriller z obdobia studenej války (námluvy sovietskych hráčov, agenti KGB, kufríky plné cashu). Pak sa to zmení na adrenalínový exkurz do devadesátek (golden age pre zámorský hokej, skladanie ideálnej zostavy Red Wings, raketový vzostup ruskej party) a poslednú tretinu zavŕši emotívny roller coaster jak z pera hollywoodskeho scenáristu. Za účasti hviezd kalibru Steve Yzerman, Sergej Fjodorov, Igor Larionov či Wayne Gretzky. Plus Jeff Daniels v shakespearovskej kreácii fandu Red Wings až za hrob! ()

WinstonS

Pro hokejové fanoušky naprostá povinnost. Dokument perfektně mapuje 90.léta a proměnu NHL pod vlivem příchodu hráčů z východního bloku, dotýká se i proslulé rivality mezi Detroitem a Coloradem a v neposlední řadě líčí léta trvající vzestup kdysi zcela matných Red Wings. Btw, úplně jsem zapomněl, jaký bourák byl ve své době Konstantinov. 60 bodů v +/- v základní části, to je neuvěřitelný výkon. ()

wege

Devadesátá léta v NHL, moje nejoblíbenější období v hokeji. Kdy hokej byl hokejem, ne že by dnes nebyl, ale soustu věcí mi na něm vadí. Vadí mi, kam se vyvinul. Vadí mí, že ta tvrdost už je mnohdy brána za hranou, i když by neměla být. Moc krásný dokument, moc krásné vzpomínky, slzy v očích. Jestli bych někdy chtěl být na nějakém zápase osobně, nevybral bych si Nagano, nebo Vídeň nebo když Jarda vyhrával Stanley Cupy, vybral bych si být 26. března 1997 v Joe Louis Areně a vidět ten zápas s Coloradem. Ruská pětka byla u toho, tam se zrodila síla týmu, který pak dva roky vládl celé NHL. Pořád si pamatuji, jak jsem seděl někde v nonstopáči na Karláku a nechápal, že zrovna Darren McCarty dokázal dát tak krásný gól, za chvíli byl konec a Detroit po dlouhých letech vyhrál. Podobně dojatý jsem byl už pak jen jednou, když o 4 roky později vyhrál Ray Bourque. ()

• Při předávání Stanley Cupu hraje „We Are The Champions“ od Queen. (Duoscop)
  • Dokument obsahuje potitulkové scény, během kterých hraje „Morning Comes The Night“ od Roberta Bradleyho. (Duoscop)