Genialita zla: Skutečný příběh nejďábelštější bankovní loupeže v Americe

• USA Evil Genius: The True Story of America's Most Diabolical Bank Heist
USA, 2018, 3 h 15 min (Minutáž: 46–54 min)

Záhadný příběh skutečného zločinu začínající hrůznou smrtí poslíčka s pizzou, který s bombou kolem krku vyloupí banku – a dál bude všechno jenom podivnější. (Netflix)

Zeck

Spoilery! Nudné přežvýkání notoricky známého případu, jehož hlavním investigativním vývodem je, že poslíček byl zcela nevinný. Jistě, a proto tento zcela konsternovaný člověk, kterému někdo znenadání připevnil při šichtě výbušninu k těle a poslal ho vykrást banku, neprojevoval žádnou nervozitu, strach, dokonce ani emoce a jak na pána si vyšel do banky se zbraní zamaskovanou za hůl. To jediné, co tento dobrák od kosti řekl policii než vyletěl do povětří, bylo falešné popsání pachatele, který ho přepadl. Zcela "logicky" tedy jako oběť kryl pachatele přesně tou historkou, kterou mu pachatelé řekli, aby sdělil policii, kdyby bylo potřeba odvrátit pozornost od všech z nich, včetně jeho samotného. Prosťáček holt zůstal v roli až do konce a do poslední chvíle netušil, že na sobě má skutečnou bombu a ne atrapu, kterou mu parťáci přislíbili. Autor dokumentu nepřinesl vůbec žádné nové poznatky k případu, krom irelevantních audionahrávek a písemné korespondence s úděsnou píčou, která polovinu času teatrálně lhala a druhou se podobně uboze litovala, zajímavého k případu nesdělila vůbec nic. To vše podtrhl teorií o nevinnosti, která dává smysl asi jen jemu a té crackové šlapce, která mu to nakecala. 60 % ()

mety6 odpad!

Trapna telenovela. Jeden z najhorsich Netflixovych serialov o vrazdach/vrahoch (a to som ich videl skoro vsetky). Zaciatok velmi zaujimavy...vyzeralo to na to, ze niekto sa inspiroval Jigsawom ale potom to uz slo len dolu vodou. Nudne dotahovacky medzi osobami. Dalej reporter, ktory nema vlastny zivot a pisal si s odsudenou tisice listov, co je viditelne mania (alebo choroba?). Prakticky cele 4 cele casti su obkecavacky o tom, ze TO NIE JA, TO ON/A. VSETCI KLAMU, LEN JA HOVORIM PRAVDU. No proste trapárna. ()

Pajky3

Nechal jsem se zlákat dvěma věcma. Úspěchem, který Netflix zaznamenal například s Making a Murderer a nadšením jednom z mých přátel, podle kterého to stojí za pozornost. Pro mě to je první setkání se serializovanou verzí vyšetřování skutečných zločinů a pokud bych měl soudit pouze podle tohohle díla, tak bych na žánr asi zanevřel. Ale budu věřit tomu, že to není špička žánru. Okolnosti loupeže a začátek vyšetřování rozhodně bizarní bylo. Jen jsem pořád čekal, že přijde nějaký zvrat a velké rozuzlení, který vše odhalí a uvede na pravou míru. Pozadí případu je sice slušně zpracované a postupně odhaluje vše, co o něm policie ví, jenže ona toho bohužel neví dost. ()

alisa.upir

Na tomhle mi přijde smutný, že místo, aby se zabývali tím, že paní celý život žila s duševní poruchou (mental illness, nevím ty překlady do češtiny už moc) a že neměla přístup k odpovídající zdravotní péči, tak místo toho z ní dělají “evil genius/mastermind”. Ale očividně je větší zábava z její choroby dělat senzaci, než se zabývat selháním systému… ()

L_A_D_A_S

Před lety jsem díky podcastu “Serial” propadl žánru tzv. true crime dokumentů, tedy (popis) vyšetřování reálných a často dost obskurních případů o kterých jste dost pravděpodobně nikdy neslyšeli. Jedním z nich je i tenhle, takový real life Saw. V roce 2003 vešel do banky v Pensylvánii muž s tikající bombou připoutanou ke krku. K jejímu odemknutí potřeboval 4 klíče a číselný kód. Ukázalo se, že má s sebou 9 stran instrukcí a úkolů, které musí splnit, aby si např. prodloužil čas na bombě alespoň o hodinu. Loupež mu nevyšla, před bankou ho zastavili policajti. Když zjistili že má na sobě tikající bombu ustoupili do bezpečné vzdálenosti. Po chvíli a krátké komunikaci jim muž před očima (i kamerama) vybuchnul. Není to tak dobré jako The Jinx (nic není tak dobré jako The Jinx) ale za pozornost to stojí. ()