Romové

všetky plagáty
Dokumentárny / Krátkometrážny
Československo, 1990, 35 min

Dokumentární snímek ze začátku 90. let přibližuje problematiku Romů a hnutí Skinhead, které zažívalo v první polovině devadesátých let silnou podporu. Dokument se zaměřuje na československé pohraničí a sleduje nejen jednotlivé osoby, ale i jejich problémy, které se vyskytovaly v obou táborech. Dokument se zároveň zaměřuje i na problematiku soužití Romů a obyčejných lidí v obnoveném demokratickém státě. (Jimmy15)

MM_Ramone

"Krást, pít, znásilnit. To je to co dovedou. Cejtěj se v bezpečí, když bílejm něco provedou.Co s nima!? Oi! na ROI. Oi! Oi! Oi! Oi! Oi! na ROI. Cikán neví snad, co znamená pracovat. Za to vždycky rád jde s prachama vekslovat. Ať táhne dál. Oi! na ROI, Oi! Oi! Oi! Oi! Oi! na ROI. Každej skinhead ví, co je tohle za lidi. Nechcem je tu mít. V bílejch Čechách bude klid. Nemaj nás srát. Oi! na ROI. Oi! Oi! Oi! Oi! Oi! na ROI!!!" (kapela: Braník, pieseň: Oi! na ROI!, album: Power (1991)) *** ()

Slartibarkfast

Sonda do porevoluční mentality lidí a přiblížení jejich strastí, souvisejících s romskou komunitou a hnutím skinheads. Mihnou se zde dokonce i členové skupiny Orlík, což mi vyloudilo na tváři úsměv. Docela se mi líbí, že jsou zde vyjeveny příčiny problémů bez obalu a korektnosti; ty skutečné, na které se zapomíná. Na druhou stranu působí dokument plaše a spíš proti romské komunitě. Prostor je sice dán oběma stranám, ale je jasné, že ta menšinová za sebe nedokáže hovořit. Takový lehký nadprůměr a připomenutí si divočejších devadesátek, kdy Vašek Havlů se svou demokracií a svobodou euforicky, bez přípravy a následného kloudného řešení vypustil pomyslné psy ze řetězu a jak mnozí z těch, kterým osud mnoho nenadělil, netušili, co si s tou svobodou počít. 65% ()

mira007

Dokument z roku 1990 o soužití romů a většinové společnosti , z doby po revoluci, kdy policajti nevěděli co mají dělat, z doby kdy ještě sociální politika rozdávala romům byty na bydlení ale už na ně začalo kapitalisticky tlačit " postarej se sám" , z doby, kdy vybuchla taková svoboda a volnost, že někteří z této minority si to vyložili tak, že můžou dělat cokoliv a začali fakticky obtěžovat každodenní pohodu pracujícího lidu a z doby, kdy hnutí skinheads bylo tak masové, že ta náckovská složka se zdála bezvýznamná, z doby, kdy lidi v hospodě viděli radši partu skinů, než pár cikánů, z doby kdy vznikl pojem cikánská férovka 10:1...... divoké devadesátky, ale tento dokument má jeden solidní unikát, jednak malý záznam z vystoupení kapely Orlík a rozhovor s jejími členy, to je v tomto snad jeden ze dvou filmových materiálů, který vůbec existujou ( druhá je koncert z Bzence ) https://www.youtube.com/watch?v=XMzSQXtIcVo ()

G04T

Za ty kecy na konci, kterejm ani autoři dokumentu sami nevěřej nedám tu pátou. Jinak vynikající úkaz toho, jak to vypadalo v Československu v 90. letech. Tu dobu bych chtěl zažít. Hlavně kvůli Orlíku :D ()

movemat

"V Plzni žije 175 000 obyvatel. Z toho su asi 3% Romů. Pokud jde o trestné činy, tak Romové se na trestné činnosti v Plzni podílejí asi 30 - 35%, u trestních činů loupeží je to až 70%." O takýchto štatistikách sa v dnešnej ultrakorektnej dobe už verejne nemáte možnosť dopočuť a pozrieť si tak tento dokument bol celkom príjemný závan slobodného slova z čias ešte nedávno minulých. Otvorenosť s akou sa tu dokážu pomenovávať problémy či už z úst príslušníkov polície, úradníkov, cigánov, skinheadov či obyčajných obyvateľov bola doslova balzam pre uši. No zároveň aj trochu nepríjemným sledovaním toho, ako aktuálne tie problémy stále sú. ()

ajaxx

Žil jsem v té době, byl jsem mladý, mladší než většina těch, kteří v dokumentu hovoří. Ale pamatuju si tu dobu a někdy se mi po ní stýská, protože tehdy jsem se nemusel bát, že mě bude někdo pranýřovat za názor. Tohle je moc pěkná sonda do divokých, ale krásných devadesátek. ()