100 let

(TV film)
  • Československo Sto let Národního divadla
všetky plagáty

Včera (16.5.2018) uplynulo 150 let od zahájení stavby Národního divadla. Připomeňme si toto velké výročí dokumentárním snímkem, který zachytil jubilejní oslavy Zlaté kapličky v období pražského jara. Prof. V. V. Štech seznamuje s historií Národního divadla a jeho základními kameny, které byly přivezeny z celé země. Tak jako tehdy, i v roce 1968 se konalo slavnostní shromáždění na hoře Říp. Radostnou atmosféru provázely projevy tehdejšího prezidenta Ludvíka Svobody a reformního předsedy ÚV KSČ Alexandra Dubčeka... V druhé části pořadu patří slovo osobnostem, které udržovaly věhlas divadelního svatostánku svými výkony na jevišti. Na své působení v Národním divadle vzpomínají zástupci tehdejší nejstarší generace herců Jaroslav Vojta a Leopolda Dostalová. Ta dojemně vypráví i o málem zakázaných oslavách 50. výročí v roce 1918, kdy skončila válka, ale ještě jsme byli součástí Rakouska-Uherska. Naše nejslavnější Libuše a Milada ze Smetanova Dalibora, pěvkyně Marie Podvalová, prozrazuje, která představení pro ni byla nejdůležitější a jak se prolínala s těžkými i euforickými chvílemi její vlasti... I v obtížných obdobích Národní divadlo pokračovalo ve své tradici díky novým a novým generacím umělců svědomitě oddaných svému poslání a nepodléhajících přechodným politickým snahám svázat tvůrčí i myšlenkový rozlet. I dnes zůstává přední scénou, která dokáže držet krok s diváky, překvapovat i provokovat, aniž by se odvracela od svých kořenů. (Česká televize)

Marthos

Projevy tehdejší vládnoucí garnitury jsou odkazem na právě probíhající politické uvolnění, vzpomínky nejvýznamnějších představitelů uměleckých scén (Dostalová, Podvalová, Vojta) přinášejí vzácný pohled na výlučnost první scény v různých dějinných kapitolách našeho národa. ()