Bylinkárka Apolena nájde v žitnom poli opustené novorodeniatko. Dá mu meno Žito a vychová z neho statočného mládenca. Žita naverbujú do kráľovského vojska a zlý radca kráľa, knieža Neklan, mu prikáže vyberať dane od poddaných. Žito tak na vlastné oči pozná, aká dokáže byť moc zlá a nespravodlivá a začne sa proti nej búriť. Jeho zmysel pre spravodlivosť, radosť zo života a šikovnosť, očaria aj princeznú Adelku.No  padne do oka aj čertici Filištíne, ktorá by si ho rada priviedla do pekla. Preto sa prevtelí za krásnu markízu a pokúša sa ho nalákať na výhody zla: bude bohatý a slávny. No Žito sa nalákať nedá. A tak okrem Neklana, ktorý sa tiež usiluje získať Adelku, musí bojovať aj proti moci samého pekla. (RTVS)

UncleG odpad!

Ukázka, jak filmařsky funguje pan Zelenka: Scéna 1: Peklo. Žito hovoří s čertem a čerticí. Čert pronese monolog a zmizí v trikovém kouři. Žito položí otázku. Čertice odpoví a zmizí v trikovém kouři. Dialog se uzavírá. Scéna trikem končí. Scéna 2: Přeneseme se na 10 sekund na jiné místo, kde se děje cosi, co nedává moc smysl. Sdělení nula. Scéna 3: Skáčeme zpátky do pekla, kde Žito jakoby nerušeně debatuje s čerticí, jakoby jejich debata před deseti sekundami neskončila. Mám pocit, že za tohle se na filmařských školách vyhazuje od zkoušek. Jinak ano, pohádka je kolosálně nudná. Na "ústředního paňáka" se v podstatě nedá dívat, aniž by člověku samovolně neodumřelo půl milionu mozkových buněk. Celé je to děsivě tupé, prázdné. Pobavila mě ale příšerná dokreslovačka hradu. "Hudba" (ehm) k nevydržení. Tak jo, Zelenka. Zase ses předved. ()

Fr

„ODMALIČKA MU ŘÍKALI PODLE OBILÍ, VE KTERÉM HO NAŠLI…“ /// Pavel Kříž je celkem sympatickej záporák. To mládí je dost nevýrazný. A pak ten scénář… do kterýho navíc narvou nesmyslný písničky… Proč? Je to neuvěřitelně debilní a většina postav se chová jako idioti. Nejhorší na tom je, že se před svátkama Zelenka prsil, jak dostává důvěru, protože natočit pohádku je těžký. Bude další pokus? /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Bude mi 5 let. Za rok… 2.) Myslím, že s pravdou bejvaj potíže. /// PŘÍBĚH ** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne ()

MartinezZ

Ať si Zdeněk Zelenka plive kde chce co chce, nejde jednoduše popřít, že tohle se fakt nepovedlo. Cca hodina se přestát šla a to i přes rozpačitost hlavní chlapecké postavy, zbytečnost Pavla Lišky, lehce nadbytečné pitvoření se Vilhelmové či Bohdalové "kamaráčoft". Jenže když už si podruhé, potřetí říkáte, že už to snad bude teď konečně končit, jakkoliv by to byl otevřený konec, a ono to zas pokračuje další dějovou linkou, stává se ze štědrovečerní pohádky úmorně zdlouhavá nudná a nedomyšlená věc, podtrhující JEN to, že takovéhle pohádky vznikají pouze na základě rozhodnutí ČT, že každý rok MUSÍ vzniknout na vánoce nová pohádka, a že se bere za vděk čemukoli, protože se nic lepšího nesehnalo, je už každoroční evergreen. --- Daniel Šafařík je možná skvělý herec, nebo možná ještě musí nasbírat zkušenosti, nevím. Tady ale jeho projev vyzníval, ne vždy, ale leckdy dost amatérsky, např. někdy dost prkenně odříkanými dialogy. Jestli za to mohly špatné postsynchrony nebo nezvládnuté režijní vedení, špatný scénář či absentující dramaturgie nevím a je mi to jedno. Výsledek je ale zřejmý. Princezna mi ale nevadila, oproti svému partnerovi nevyznívala prkenně. Sice moc nechápu, co je to poslední dobou za módu mít za prince, princezny a hrdiny děti, nebo alespoň herce, jejichž postavy se profilují jako děti, a kamsi zmizeli ty skutečné princezny, princové, chasníci apod. (u slovensko-českého Vianočného žalanie by si měli brát castingoví profíci příklad) je jen škoda mluvit. Pavel Liška tu svého bonzáckého čerta vyšvihl v neměnné kvalitě svého umění - hraje snad všechno stále stejně. A u Vilhelmové snad jen bolelo až nadbytečné pitvoření, přičemž jako postava byla asi jedna z mála fajn i kostýmem. Jen její úmysl byl nějak nedomyšlený. Prostě jako celek to nevypadalo špatně, dějově to bylo nevyvážené, nedotažené, odfláknuté, chyběla tomu přísná ruka, která by dokázala vyhodit několik zbytečností a nedovolila druhou polovinu filmu kamsi rozplyznout. --- Tip pro ČT: Vykašlete se příští rok na pohádku, zjevně si to neumíte ohlídat. Namísto toho pusťte nějaké vánoční melodie bez zpěvu a jako obrazový podklad použijte záběry z Panorama kamer na svazích na zasněžené sjezdovky nebo ve tmě osvícená města. Myslím, že toho pro rodinnou vánoční pohodu uděláte více tehdy, když budete dělat méně. --- Plusy: Záporák Pavel Kříž a drobná role naivního krále Petra Kostky. A kostýmy a výprava. ()

Jezinka.Jezinka

Kouzelník Žito toho mnoho postrádá a mnohé mu přebývá. Mizérie je, že první podstatnou věcí, kterou postrádá, je příběh. Na začátku se to ubírá odněkud, bohužel to však nespěje ke kýženému někam. Takže sadistické důstojnictvo ve snaze vymyslet trest pro rebela důstojenství důstojníků zesměšňující, vymyslí s možnostmi nekonečné buzerace ve své mstivosti péči o koně. Upřímně, jako chlapec z vesnice bych asi raději dělala potřebné pečovatelské koniny ve stájích, než, se vzpomínkou na neustále reprízované S čerty nejsou žerty, rovnala hromady dřeva ("Máchale, spadlo ti to!"). V tomto duchu se to plácá pořád. Zlý správce chce zničit chalupu kvůli budované cestě, kolem shluk lidí a pomineme-li to, že kolem dané chalupy široko daleko nic není, navíc kolem cesta už vede, tak pouhý přesun vystěhovaných věcí zpět do chalupy jejímu zboření zabrání. To opravdu není žádné velké zlo a zneužívání moci. Nebo spíš, vedle takhle změkčilého zla působí pak trestání hříšníků Žitem za asistence princezny, jako deklarace toho, že ti hodní, když se dostanou k moci, jsou zrovna taková hovada, jako ti zlí. Už jen ta nedůslednost, někdo potrestán je (až ke zrušení živnosti a nebo zruinování podnikatele bez možnosti nápravy) a někdo jen zamumlá výmluvu, odejde a nic. Lidskému dění asistují dva čerti, sympaticky skepticky čertovský Koumes Liška, který mě svou neschopností artikulace popuzuje i na fotce a hystericky přehrávající nesympatická, jak trhání nehtů příjemná čertice Filištína. Nezjevit se na konci Lucifer Polívka, bylo by to peklo opravdu smutné, i když peklo o dvou čertech a Luciferovi je i tak strašně chudé. Pěstounka hlavního hrdiny už je dávno za zenitem a neumím si představit, že by pečovala o miminko, její výchova, kdy nad buchtama a cikorkou dítku melduje životní pravdy a ponaučení, působí jako blábolení ze zmatených snů senilně polodementní stařenky (ne, že bych proti řečeným pravdám jako takovým měla půl slova výhrad). Hlavní hrdina je jemný chlapecký typ, který se bude velmi líbit malým holčičkám a puerilním ďáblíkům v přechodu, od mužů to jedinci takového vzhledu pravidelně schytávají. Princezna je ten typ, nad kterým naopak muži vzdychají a jojikají, hovoří dlouze o přirozené kráse, dívčím půvabu a dalších předostech, ačkoliv podle žen není až tak o čem hovořit, což, upřímně řečeno, skutečně není. Je to hezká holka, ale nechová se jako princezna, nepůsobí přirozeně jemně graciézně princeznovsky, leč nepůsobí ani přirozeně rebelsky, laškovně, zkrátka je to jak kdyby se v Labutím jezeře místo Bílé labutě najednou objevila žába. Sice do vody taky patří, ale člověk by si pořád říkal, co mu tam hapruje. Hudební čísla sama o sobě nejsou špatná, zpěv nikoho ze zpívajících není utrpením (nemluvím o textech), ale jak bylo mnohokrát zmíněno, nejsou součástí děje, jsou zbytečná a kdybych nepoužila to přirovnání o žábě už ve vztahu k princezně, použila bych ho tady. Mých očekávání podle hodnocení a komentářů ostatních, zejména mých oblíbenců, pohádka nedosáhla. Čekala jsem to neskonale horší. I když se peklo mizérie štědrovečerní pohádky nekonalo a pozice Slíbené princezny zůstala neohrožena, okouzlená kouzelníkem dvakrát nejsem a v duchu Hrubínových veršů "ječmen syčí mezi vousy..." bych taktně upozornila na to, že ječmen a žito jsou dvě různé obilniny. Ještě že to miminko neflákli do kukuřice, aby mu mohli říkat třeba Petržel. () (menej) (viac)

Tryskomyš

Pohádka je to pěkná. Tak Zelenka je mistr. Není zas až tak vyjímečná, ale určitě zdejší hodnocení neodpovídá její kvalitě. Má ještě jednu chybičku, je hrozně dlouhá. Přišlo mi, že kdyby skončila ve stopáži 1:05, bylo by už děje tak akorát. A také se nemohu ubránit dojmu, že tak trochu kopíruje S čerty nejsou žerty. ()

• „Je jeden z nejtalentovanějších herců mladé generace, hrál přesně to, co mu předepisoval scénář. Denis splnil úkol na 100 procent a jsem rád, že jsem ho objevil, a věštím mu velkou budoucnost,“ řekl o Denisu Šafaříkovi režisér Zdeněk Zelenka. [Zdroj: ahaonline.cz] (SONY_)