Pravdivý příběh Neda Kellyho a jeho bandy

• Austrália True History of the Kelly Gang (viac)

Podmanivý mýty zahalený příběh jednoho světově známého lupiče Neda Kellyho, jehož nemilosrdný a téměř neporazitelný gang v ženském oblečení drancuje území Austrálie a po mnoho měsíců uniká spravedlnosti. Ti, kdo by znali pravou tvář tohoto vůdce, nazývali by ho ... hrdinou. (Filmbox)

Rob Roy

"He´s a cunsty little cunst of a constable cunst..." -- Maximálně osobitá a nepříjemná podívaná v tom nejlepším smyslu, která by se neztratila ani na Mezipatrech a v některých možná odhalí trochu homofobie. Kurzel boří tabu a vypráví se stejným zanícením s jakým tu hraje George MacKay. Posledních cca 20 minut pohlcující filmařina. Ale jen pro vyvolené, kteří neodpadnou mnohem dříve. ()

Enšpígl

No ovšem, to bylo zase něco. Dobře fungující drsný příběh se postupně mění ve zvláštní artovou psychárnu první kategorie. Russell vypadá jak gorila v posledním stadiu a ve filmu obývá pouze tu první třetinu. Ovšem na to, že s Justin Kurzelem se příliš nepotkáváme, tak docela dobrý, rozhodně se nebojí chlapec, atmosféru umí vybrousit až k nasrání a herce vede dobře, George MacKay si dal magora mistrovsky. Ze tří filmů v rámci australsko-zélandskýho filmovýho mám dojem, že protinožcům trošku hrabe, ale to je jedno, jsou daleko, ()

Malarkey

Teda Australani, tady jste mi dali co proto. Já měl co dělat, abych z filmu nechytil epilepsii. Je to tak jaksi avantgardně brutální a ujetý. Má to světlý chvilky - asi do doby, dokud ve filmu hraje Russell Crowe. Podle scénáře asi pochopil, že tohle bude ujetina jak hovado a tak vycouval ve správnou chvíli. No a má to i slabý chvilky - hlavně ten závěr, to byl úlet jak hovado. Ale co závěr, ono to mělo ujetý scény napříč celým filmem. Na druhou stranu musím uznat, že to má něco do sebe. Australani serou na současný hollywoodský móresy, serou na to jestli ve filmu je někdo transgender nebo kdovíco. Ve filmu jsou hlavně lidi a ještě vypadají poměrně hnusně. Na dobu 19. století asi odpovídající sebranka. Navíc nevím, co má v hlavě George MacKay, ale tipuju, že po natočení tohoto filmu si na půl rok musel dát fóra, protože se nejspíš léčil v blázinci. Neskutečnej výkon. ()

T2

║Rozpočet $-miliónov║ Tržby USA $33,817║ Tržby Celosvetovo $471,152▐  Kurzel to prehnal, chce byť neskutočne vážny, reálny až avangardný ale až tak moc to nefunguje, on sa nevie predať. Vôbec to neberie tak ako by sme chceli, toto môže zapasovať len hŕstke ľudí. Mať také obsadenie a takto to nechať plávať niekde do stratena, no škoda toho. /40%/ ()

Slasher

Story ze života cikánských psanců z prdele Austrálie, čím dál svéráznější, uřvanější a větší punk, až jsem vykolejil a finální zločinecká třetina už na mě příliš avantgarda. Sedne / nesedne. (dík @Rob Roy za echo) ()

Bebacek

PUNK IS NOT DEAD. Justin Kurzel a jeho štáb rozjíždí Anarchy in the AUS. ("Nothing you're about to see is TRUE history of the Kelly Gang"). Do temnoty jejich hlav bych se moc chtěla podívat pod mikroskopem a strávit s nimi večer. Vypili bychom pár flašek rumu a dali pár tahů trávy, oblékli se do ženských šatů, já jim z ohrané kazety pustila naše legendy E!E a na jejich POGO bychom zaskákali tak, až bych ráno nemohla najít boty a vlasy mi vlály jak britská vlajka nad pokořenými domorodci, přičemž naše vyprávění následujícího dne by mělo pár prázdných okýnek (někdo by možná skončil za katrem) a už nikdy bychom z hlavy nedostali intenzivní vzpomínku na tripovou scénu nájezdu fosforeskujících kabátů, ze které by měl druhé vánoce Gaspar Noé, napsal o nás do Cahiers du cinema a příští rok bychom v Cannes pogovali se Zlatou palmou nad hlavami. A dalších x let na to vzpomínali s hlasitým WOW. – Přesně tak v mých očích vypadá tento film Kurzela a jeho gangu. Vážně bych ho chtěla potkat osobně. Výrostka! ()

Davies182

Tak tohle už jsem Kurzelovi úplně nebaštil. Asi by občas bylo dobrý, kdyby se v tom filmu i něco stalo, protože i když to je poměrně svěží (a šílenej!!) pohled na Kellyho gang, prostě tomu chybí šťáva. Melodramatické záběry, hypnotická kamera ani vytříbená irská angličtina už holt tentokrát nestačej. Tři * z lásky k režisérově předchozí tvorbě. Chtěl bych od něj vidět horor. ()

pepo

Fascinujúca ar*ova picovina. Veľa ľudí to nerozdýcha, pretože to vážne nie je divácky film. Ale ja som si to paradoxne ohromne užil. A pokojne to mohlo mať o nejakých 20 minút viac. Hlavne tá Kellyho "Robinhoodiáda/Jánošíkareň" je úplne zabitá. Aj keď zámerne v rámci demýtizácie. Kurzel točí bombovo, herci do jedného užasní, kamera s hudbou krásne ladia a v pomalom tempe sa tu vytvára temný, nepríjemný, špinavý a drsný western. A pri záverečnej prestrelke mi padla sánka. Veľmi silných 8/10 ()

KlárkaS

Hmmm, tak tohle ne. Asi jako by se někdo hodně koukal na Assassination of Jesse James, a chtěl udělat punkovou verzi... Některý jednotlivý scény jsou víc než působivý (všechno s Russell Crowem, fight club, přestřelky, a hlavně ten stroboskop, ach bože ten stroboskop), ale jako celek to absolutně nefunguje. Asi jsem málo četla Freuda nebo nevim, ale ten vztah mezi Nedem a jeho matkou, na kterym je vlastně postavená většina děje, mi přišel naprosto nerealistickej, což pro mě jako diváka znamená, že ztratím veškerou empatii a prostě i don't care anymore. MacKay je dobře madmaxovitej, ten kluk v sobě něco má, jenom doufám, že z něj nebude druhej Jared Leto, to by mi zlomilo moje už tak zjizvený srdíčko. Jinak skoro až horrorová hudba od Jeda Kurzela je hodně někde jinde, takže doporučuju všem soundtrackovým nadšencům. P.S.: nejhorší závěrečný titulky na světě, absolutně nečitelný a zmatečný, chudáci členové štábu, I feel you, bros! ()

Big Bear

Čas od času je dobré od těch stereotypních domácích večeří skočit si někam do lepší restaurace na nějakou jinačí baštu. A to jsem právě dnes večer filmově udělal. A když mám tyhle chutě táhne mně to do Austrálie. Australácký filmy zbožňuji, obzvláště ty z dob, kdy to tam vypadalo všelijak, většinou děsně. Ano mluvím o osmnáctém a devatenáctém století. Hned od začátku jsem byl nadšen. Ta plechová bouda in the middle of the nowhere, policajt dojíždějící prodlužovat paličskou licenci oplátkou za sexuální služby, potrhlej taťka od rodiny i zvláštní synek..... Prostě bezva. Sice to nemělo ten old school šmak jako třeba Proposition, ale nevadilo. MacKay se skvěle hodil do reole vyšinutce a vůbec mně tam všichni bavili. Chvilkami to ale zvláštně a to nejen hudbou přeskakovalo do moderny a to mi tam moc nesedělo. Ať už to bylo bílé elektrické osvětlení Nedovy boudy , tak závěrečná stroboskopická jízda... Přesto to mělo ty správný grády a moc to bavilo ! Dávám tedy za 4 dámské šaty. * * * * ()

Beckett51

Artová, drsná, přesná, špinavá, nekonvenční, fantasticky obsazená a zahraná, homoerotická a historii (ne)věrná austro-westernovina s kapkou Freuda, která ufňukaným divácky puritánským mozkonzervám způsobí enormní pálení žáhy a ty tvořivější z nich donutí napsat obsáhlej článek o tom, jak jde kinematografie a potažmo celej svět do háje. Jako kdyby Dominikovo Jesseho Jamese napsal Nick Cave ve svým antickým Grinderman kabátě. Slintám blahem. ()

ARI50

Příběh chlapce který vypadá jako svědka holka mě nebral, prostředí nezajímavé a příběh pro mě nudný, herecky slušný, ale nevyužité do filmu. ()

EastWicka

Austrálani opět dokázali, že se toho nebojí. Alternativní historie jejich národního zbojníka and the band s kapkou Oidipa, svébytnou estetikou, punkovou duší a zádumčivými podtóny. Dokonalé obsazení. ()

slunicko2

Chvílemi nuda, chvílemi zajímavé. Se stále šílenějším Nedem jsem postupně ztrácel kontakt. 1) Neda Kellyho vnímali jako zločince jen vyšší vrstvy společnosti. Pro ostatní, kteří měsíce trávili v zajišťovací vazbě bez soudu a kteří nesměli vlastnit půdu v kraji (pokus dostat chudé ze severovýchodní Victorie), byl tento syn chudých irských katolíků hrdinská protirežimová postava bojující proti zkorumpovaným britským kolonistům._____ 2) Gang působil čtyři roky. Odměna za dopadení se vyšplhala na 8 000 liber, což dnes představuje zhruba 2 milióny USD._____ 3) Podkladem pro film byla stejnojmenná novela Petera Careyho oceněná Man Bookerovou cenou._____ 4) Režisér angažoval spoustu pěkných kluků. Je tu 27letý Angličan George MacKay (Ned Kelly), úspěšný dětský herec s neobyčejně vypracovanou postavou. Dále 19letý Earl Cave (Nedův bratr Dan), 29letý písničkář, zpěvák a kytarista původem z Nového Zélandu Marlon Williams (americký milenec Nedovy matky George King), 39letý Charlie Hunnam (seržant O´Neil), 30letý Nicholas Hoult (konstábl Fitzpatrick) a 26letý Sean Keenan (dlouhovlasý Nedův kámoš Joe Byrne)._____ 5) Mimochodem, 51letá Essie Davisová (Nedova matka) je už 19 let manželkou režiséra, 45letého Justina Kurzela a mají spolu dvě holčičky. Hudbu pro změnu napsal režisérův o dva roky mladší bratr Jed Kurzel._____ 6) Film se hodně zaobírá sexem. Zaujal mě lehký homosexuální podtext některých scén s Nedem. K tomu režisér: When it played in Australia there were people calling it ‘the gay Ned Kelly’, and I never made that film. I wanted their sexuality to be lucid. What I find interesting about Australian masculinity is that there will be a bunch of guys all playing football and drinking beer on a Saturday, then a couple of days later they’ll do Mad Monday where they put on dresses and all roll around with one another. It’s full of machismo and alpha male, but then you will also get a lot of Australian men dress in drag. There’s something fascinating about that. _____ 7) Zajímavý koment: Soupalka**. ()

angel74

Nadmíru působivé prostředí, v němž se příběh odehrává, jde ruku v ruce s hutnou atmosférou celého snímku. Do chvíle, kdy si Ned Kelly založí svou bandu, bych to viděla na jasné čtyři hvězdičky. Pak už děj trochu drhne a přibývá scén, které jsou na hraně snesitelnosti. Russell Crowe tady téměř k nepoznání zdědkovatěl, přesto bych brala, kdyby jeho poměrně odpudivá postava ve filmu setrvala déle. Závěrem musím konstatovat, že George MacKay se snad pro hlavní roli narodil, jak věrohodně ji ztvárnil. (65%) ()

majo0007

Ned Kelly ako Priscilla - Queen Of The Desert... Rádoby umelecko-avantgardný blábol s "pupuš" feelingom o najznámejšom austrálskom vrahovi. Pre lepšie pochopenie - skúste si predstaviť Jurka Jánošíka v šatách grófky Erdödyovej ako reže pandúrom uši a vo voľnom čase laškuje s Uhorčíkom - True History! "Čerešničkou" na torte je Rusty Crowe - vypasený ako Cartman zo South Parku (a že to určite nebol make-up). ()

Sabrewulf odpad!

Nekoukatelný pseudoartovní paskvil. Úvodní část s Russell Crowem a dětstvím hlavní postavy, ještě vypadala jako normální film, ve kterém se dozvím něco o světově známém australském banditovi, o kterém jsem nikdy neslyšel. Jenže jakmile se děj přehoupne do dospělosti, celé to začne skřípat. V prvé řadě mě tam iritovala celá disfunkční pošahaná rodinka, kde se všichni osočovali, hádali se, navzájem si furt nadávali, no prostě degeni, nicméně jsem byl stále zvědav, jak se z dotyčného stane bandita, co ho k tomu povede, proč a jak založí svou bandu atd, no znáte to, že třeba z něj bude takový ten typ bandity, proti kterému se zlí lidi spikli a vy mu pak budete fandit. A tady už to tvrdě narazilo na hubu. Není tam žádné, co, proč, jak. Degen prostě zničeho nic začne mlít nějakým jiným degenům, že založí svou armádu, že se pomstí, že si vezme všechno, co mu náleží a tak, přičemž se nemá komu a proč mstít, nikdo mu nic nevzal, jednoduše si to vycucá z prstu. On sice občas jakémusi spisovateli diktuje dopisy, ve kterým má jakože vysvětlovat svoje pohnutky, ale jsou to jen bláboly bez nějakého argumentačního opodstatnění. Korunu tomu nasazuje, když si parta degenů obléká dámské šaty, protože se prej lidi bojí šílenců. No nevím, mně by asi byli spíš k smíchu, než aby vzbuzovali strach či něco podobného. Prostě vylízané hlavy, které chtějí dělat bezdůvodně bordel. Možná to byl cíl filmu - ukázat, že ten světově známý bandita i jeho parta byli vylízané hlavy, které chtějí dělat bezdůvodně bordel, v tom případě ale neměl být film vyprávěn z jejich pohledu, nýbrž z pohledu třeba nějakého policisty, který je chytá. Takže tu máme zase amorální shit ala Mafiáni. Tady se to navíc zvrtne v jakýsi rádoby artový mišmaš, kde už pak nic nedává smysl. Představitel Neda je hrozná držka, což ještě umocňuje jeho retardovaný účes (příšerný dabing to ještě znásobí). Měl mě varovat už filmový plakát. ()

Johnny.ARN

Toto bolo strašné. Kým sa to rozbehne, aby človek zistil, že i tak je to pičovina. Ani to obsadenie to nezachránilo. Len za tie hektolitre krvi 1 z 5 ()