Pravdivý příběh Neda Kellyho a jeho bandy

• Austrália True History of the Kelly Gang (viac)

Podmanivý mýty zahalený příběh jednoho světově známého lupiče Neda Kellyho, jehož nemilosrdný a téměř neporazitelný gang v ženském oblečení drancuje území Austrálie a po mnoho měsíců uniká spravedlnosti. Ti, kdo by znali pravou tvář tohoto vůdce, nazývali by ho ... hrdinou. (Filmbox)

Big Bear

Čas od času je dobré od těch stereotypních domácích večeří skočit si někam do lepší restaurace na nějakou jinačí baštu. A to jsem právě dnes večer filmově udělal. A když mám tyhle chutě táhne mně to do Austrálie. Australácký filmy zbožňuji, obzvláště ty z dob, kdy to tam vypadalo všelijak, většinou děsně. Ano mluvím o osmnáctém a devatenáctém století. Hned od začátku jsem byl nadšen. Ta plechová bouda in the middle of the nowhere, policajt dojíždějící prodlužovat paličskou licenci oplátkou za sexuální služby, potrhlej taťka od rodiny i zvláštní synek..... Prostě bezva. Sice to nemělo ten old school šmak jako třeba Proposition, ale nevadilo. MacKay se skvěle hodil do reole vyšinutce a vůbec mně tam všichni bavili. Chvilkami to ale zvláštně a to nejen hudbou přeskakovalo do moderny a to mi tam moc nesedělo. Ať už to bylo bílé elektrické osvětlení Nedovy boudy , tak závěrečná stroboskopická jízda... Přesto to mělo ty správný grády a moc to bavilo ! Dávám tedy za 4 dámské šaty. * * * * ()

pepo

Fascinujúca ar*ova picovina. Veľa ľudí to nerozdýcha, pretože to vážne nie je divácky film. Ale ja som si to paradoxne ohromne užil. A pokojne to mohlo mať o nejakých 20 minút viac. Hlavne tá Kellyho "Robinhoodiáda/Jánošíkareň" je úplne zabitá. Aj keď zámerne v rámci demýtizácie. Kurzel točí bombovo, herci do jedného užasní, kamera s hudbou krásne ladia a v pomalom tempe sa tu vytvára temný, nepríjemný, špinavý a drsný western. A pri záverečnej prestrelke mi padla sánka. Veľmi silných 8/10 ()

Davies182

Tak tohle už jsem Kurzelovi úplně nebaštil. Asi by občas bylo dobrý, kdyby se v tom filmu i něco stalo, protože i když to je poměrně svěží (a šílenej!!) pohled na Kellyho gang, prostě tomu chybí šťáva. Melodramatické záběry, hypnotická kamera ani vytříbená irská angličtina už holt tentokrát nestačej. Tři * z lásky k režisérově předchozí tvorbě. Chtěl bych od něj vidět horor. ()

Beckett51

Artová, drsná, přesná, špinavá, nekonvenční, fantasticky obsazená a zahraná, homoerotická a historii (ne)věrná austro-westernovina s kapkou Freuda, která ufňukaným divácky puritánským mozkonzervám způsobí enormní pálení žáhy a ty tvořivější z nich donutí napsat obsáhlej článek o tom, jak jde kinematografie a potažmo celej svět do háje. Jako kdyby Dominikovo Jesseho Jamese napsal Nick Cave ve svým antickým Grinderman kabátě. Slintám blahem. ()

Rob Roy

"He´s a cunsty little cunst of a constable cunst..." -- Maximálně osobitá a nepříjemná podívaná v tom nejlepším smyslu, která by se neztratila ani na Mezipatrech a v některých možná odhalí trochu homofobie. Kurzel boří tabu a vypráví se stejným zanícením s jakým tu hraje George MacKay. Posledních cca 20 minut pohlcující filmařina. Ale jen pro vyvolené, kteří neodpadnou mnohem dříve. ()

• Celosvětová premiéra proběhla 11. září 2019 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. (BMW12)
  • Film byl natočen podle stejnojmenné knihy, kterou napsal Peter Carey. Kniha vyšla v roce 2000. (SONY_)