Zrádci

• angličtina Rats (festivalový názov)
Česko / Poľsko, 2020, 6 h 46 min (Minutáž: 66–71 min)

Scenár:

Miro Šifra

Kamera:

Martin Douba

Cyril Dobrý, Lenka Krobotová, Miloslav Pecháček, Martin Havelka, Hoang Anh Doan, David Novotný, Igor Bareš, Magdaléna Borová, Anežka Novotná, Petr Franěk (viac)

Vietnamská mafie v Česku ovládá víc než 70 procent trhu s pervitinem. V jejím čele stojí investoři nazývaní aj Bác (strýcové), kteří se zde usadili ještě v době komunismu a navenek se tváří jako vážení podnikatelé. Díky propracované a efektivní struktuře výroby jsou na ně klasické policejní postupy krátké. Policisté z protidrogového tak musí používat spíše praktiky tajných služeb – a často jdou i za hranice toho, co je vůbec legální. Příběh šestidílného seriálu zobrazí tři týdny v životě drogového dealera a policejního informátora Davida Frýdla, který působí v českovietnamské drogové mafii. Po vraždě své policejní spojky zůstává sám a po krku mu jdou obě strany – policie i mafie – a on hledá cestu, jak si zachránit život. (Česká televize)

koza3

Začátek byl docela dobrý a naladil jsem se na "Narcos" vlnu. Už od prvního okamžiku se mi líbila zvuková basová hudební linka, ale byl jsem nervozní z toho, že těm protagonistům nerozumím. Proč je zvuk tak rozjebaný? Když jsem to zhlasil, abych slyšel, kde že je ta varna, tak se záhy rozezněla právě ta basová linka a málem mi probudila dítě. Zvukově tedy nepovedené. Kamera je naprosto otřesná. Asi je to nějaká moderna co teď fičí, ale video pořízené telefonem, kdy běžíte z prudkého kopce se dá sledovat minutu, dvě a ne hodinu každou neděli. Trošku to přepískli a musím říct, že vedle zvuku to jsou tak klíčové nedostatky, které snižují moje hodnocení o jednu hvězdu. Příběhově to mělo spád, po prvních dvou dílech to trošku upadlo a zachránilo to celkem zajímavý twist na konci, ale celkově se jednalo o lehký nadprůměr. Herecké výkony jsou u některých herců super, třeba Cyril Dobrý to zahrál bravurně (teda až na přepísklou ujetost postavy v závěru, ale to je spíš problém scénáře), ale někteří herci byli snad posbíraní na ulici. Např. vietnamský Dang byl naprosto nemastný, neslaný. Celkově musím říct, že jsem zklamán. Ze začátku jsem byl rád za takový počin, který u nás nemá moc obdoby, ale technicky to zkolabovalo a stal se z toho bohužel průměr, který zapadne do historických análů. ()

Mamutol odpad!

Viděl jsem 1. a 2. díl a byl to odpad. Pak jsem zkusil poslední díl, no a co se stalo ? Nic, nestalo se nic. Kameraman je stále v agónii, světlo svítí do ksichtu, kdo zabil ty 3 Vietnamce jsem nějak nezjistil a ten závěr u moře, tak to už musel bejt zhulenej celej štáb. ()

Germanicvs

Další příklad toho, jak se dají zajímavý námět a slušné herecké výkony zlikvidovat nabubřelou formou zpracování. Všeho moc škodí by si měli tvůrci Zrádců vytetovat na čelo. Honba za co nejnemožnějšími úhly kamery se pro Tauše stává doslova nutkavou manýrou a estetika s uměním netvoří pevný rámec, ale mění se v neudržitelný průjem režisérova ega. Po chvíli začne vizuální stránka i hudební motiv nudit až otravovat. Vše se dá po čase predikovat a mizí tak moment překvapení. ()

FandaF

Mám z toho velmi rozporuplné pocity :) Některé věci se mi líbily moc a jiné mě přímo vytáčely - např. občas šílený nebo sjetý kameraman s "homevideo" rádoby akční kamerou... Hudba občas skvělá, občas děs (Nohavicu a Rotrovou bych tam opravdu nedal). Herecké výkony u některých skvělé u jiných slabé až podprůměrné. Scénář místy skvělý, místy díry jako prase. Ach jo. Ale i tak - lepší průměr a celkem příjemné zpestření. Ale toho kameramana už prosím ke kameře nepouštějte. ()

Warden75

Scénař Miro Šifry není rozhodně špatný, ale to je tak asi vše. Tauš to totálně zabil. Špatně úplně všechno. Otřesná kamera, zvuk, že ho lapáte jak Svobodnou Evropu a jste rádi, že rozumíte aspoň půlku z toho, co kdo říká, hudba katastrofální (kromě Marušky Rottrové) a příšerní herci (až na pár ostřílených veteránů, Havelka, Novotný, Neužil) Taušovu obsesi umístovat v jeho seriálech policejní služebny a týmy na ty nejnesmyslnější místa, radši nebudu komentovat vůbec (zde kostel) Takže v podstatě ztráta času a stěží dokoukatelné. 30% ()

EddieIron odpad!

Můj dojem z téhle hrůzy je asi takový: Režisér na drogách, kameraman na drogách, zvukař na drogách a hluchý, scénárista na drogách, dramaturg ČT na drogách nebo se zvráceným smyslem pro humor. Jestli to ale mělo být jenom originální, tak v tom případě se to povedlo. ()

Nugat

Asi nejsem cílovka, vadila mi kamera i přímá řeč a z některých tónů kytary mě vyloženě rozbolela hlava... Ostrouchova mám ráda, ale tohle se nedalo. Navíc celé rozuzlení bylo "divné". ()

Franki69

Vodník mě měl varovat. Nevzal jsem to vážně a tak to mám... Další "taušovinu" se zadumanou, rozklepanou a rozjímavou ruční kamerou, s najíždějícími záběry jako v halucinogenním rauši na detaly obličejů a pryč od nich...A velmi osobitě pojmuté výpravné aranžmá. Slibně rozjetá detektivka se opět - v posledním díle - rozplizne do neurčita a finále příběhu si máte nejspíš přehrát v hlavě, v televizi ho rozhodně neuvidíte. Škoda, scénář byl skvělá detektivka. Pokud máte rádi kriminálky, neztrácejte čas. Pokud vám vyhovují detektivky bez konce, ztvárněné vysoce artově, s kolísavou kvalitou a srozumitelností zvuku, s dlouhými záběry na obličeje herců a vysoce avatgadní exteriérovou výbavou, pak jste tu správně. Já nedoporučuju a veřím, že nás bude většina. Velmi příjemným překvapením byl pro mne Cyril Dobrý ..Mileniálové se začínají ukazovat i v dobrém světle!! Celkově, a to hlavně za příběh (výborný Miro Šifra) a ze Dobrého výkon je to za 40%. ()

rigby

Moc jsem toho nečekal, spíše nějakou podivnou mravokárnou slátaninu, jak jsou ty drogy špatné. Podivného seriálu jsem se nakonec dočkal, ale příjemně podivného. Svým zpracováním a pojetím vybočuje ze zavedeného klišé televizních kriminálek ČT, které jsou nám v posledních letech servírovány. A tato nevšednost se mi opravdu zalíbila a v prostředí jsem si docela liboval. Až na poslední dva díly, které se mi zdály až moc rozpohybované, ačkoli se tam už toho zase tolik neudálo. Za mě palec nahoru, i když chápu, že tohle není divadélko pro masy. ()

Kozlowski8

Věčný a často marný boj policistů z protidrogového oddělení s drogovou mafií - v příběhu dealera a současně policejního informátora Davida, který se po smrti "svého" policisty dostává do hledáčku vietnamské pervitinové mafie i policistů... V první řadě je potřeba ocenit způsob práce Viktora Tauše a Matěje Chlupáčka, kteří svým pojetím natáčení rázně vybočili ze zaběhnutého standardu současných českých krimiseriálů a vytvořili jedinečnou minisérii. Svérázné snímání kamery, Davidovy zpovědi do kamery, výběr zrovna tak svérázných interiérů (varna v plavečáku, byt Davida a Reného, pracoviště protidrogovky...), hlasitostí i obsahově nevyvážená hudba (od Dvořákovy 9. symfonie v úvodu po drsné kytarové rify během vyprávění) a zvuk, jedinečná stylizace Davida (dokonale oháknutý, bravurně sladěný se svou žlutou Teslou) a Reného (exot na první pohled s hrozným knírkem a vlasy různých barev) ... Myslím ale, že těch extrémů bylo možná až příliš. Roztřepaná a roztančená kamera a dlouhé záběry přes filtry a rozostření mi občas vadily, stejně jako zvuk, kdy některé dialogy byly velice potichu a málo zřetelné, aby do toho ještě zahřměla elektrická kytara. Samotný příběh rozhodně nebyl ničím zvláštní a už vůbec se to nedá říct o závěru. Forma (s výhradami) v tomto případě jasně předčila obsah. 65%. ()

galiea

Mně se ty Taušovy krimiseriály zkrátka líbí. Uznávám - ruční kamera se někdy třese tolik, až už to leze krkem, ale v jiných scénách je docela indikovaná. Výběr lokací je tak promyšlený a líbivý, až to někdy zavání kýčem (např. základna vyšetřovacího týmu ve starém kostele - já, duší praktik, jsem neustále přemýšlela, jestli tam v tom vedru v létě můžou dýchat a jak to asi vytápí v zimě, haha). Product placement mě nerušil, podtrhl to, jak si hlavní hrdina zakládal na vlastnictví cool věcí a jestli firma A dobře zaplatila za to, že ukázali zrovna její tenisky a ne konkurenční produkt firmy B - mě to neuráží. Líbila se mi linie Lenky Krobotové, přestože mi přijde, že jako herečka je schopna ztvárnit jen neurotičky, pozadí jejích rodinných problémů, včetně kariérního soupeření s manželem, který se snaží být tak dobrý a vtipný taťka, až jí to lezlo krkem... Fakt povedené. Bod za Martina Havelku (kéž v klidu odpočívá na nebesích), za mírně přitepleného Igora Bareše a za Cyrila Dobrého, který krásnýma očima, mimikou a dikcí nezapře tatínkovy geny. Celkově mohl být seriál trošku svižnější či o díl kratší, ale asi by to bylo na úkor spousty poetických a přemýšlivých scén. A to nejlepší na konec je samozřejmě René, toho jsem žrala od první do poslední chvíle. Samozřejmě je to rozcapený spratek, nevychovaný hulvát, týpek, co si myslí, že mu všechno projde a že mu celý svět může... Ale právě ta jeho bezprostřednost, ty stupidní kecy a odzbrojující úsměv jsou naprosto originálním a osvěžujícím prvkem. René rulez! ()

Loretta

Tauše je v poslední době opravdu radost sledovat. Nebo lépe řečeno, Doubovu kameru v režii Viktora Tauše je radost sledovat. Způsob kompozice scén, práce s mizanscénou, s interiéry. Naprosto nepravděpodobné prostory, které doplňují naraci. Od Modrých stínů nebo Vodníka je vidět i posun k divadelnímu aranžmá scén, především vystupování z role při promluvách Davida do kamery. Výborná práce! ()

Grázl83

Tauš se svým dvorním kameramanem Doubou natočil další vizuálně nekoukatelný seriál. Co je za umění pořád točit kameru kolem hlavy a ještě co nejvíce roztřeseně fakt nechápu. Jediné k čemu je to dobré, tak tréning proti mořské nemoci a ten přesvětlený obraz zase tréning na ostré sluníčko. ()

jauahaoas

Dobré téma, hrozný výsledek. S panem Taušem jsem viděl rozhovor na DVTV a přesvědčil mě, že ta retardace, zřejmě po špatném nebo nekontrolovatelném fetu, zde zanechala nezvratné následky. Zvukový doprovod velmi nehodící se, kamera za každou cenu výjimečná, ale ve výsledku katastrofická. Po prvním dílu to mělo nakročeno na velmi zajímavý počin, ale následně hrozné. Poslednímu dílu jsem věřil, ačkoliv výsledek byl ještě horší. Všichni by měli vrátit honoráře a jít do karantény. ()

snikrs

České krimiseriálu bývají až na vyjímky aspoň opakovaně sledovatelné. Né li výborné. Ale toto byla fraška a kameraman by měl jít dělat nějaké jiné povolání. Byl asi na těch drogách jak držel kameru. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Zemřel herec Martin Havelka

Zemřel herec Martin Havelka

03.10.2020

V dopoledních hodinách dnes přišla zpráva o úmrtí filmového, televizního a divadelního herce Martina Havelky. Zemřel v Brně ve věku 62 let. Informaci na svém twitterovém účtu zveřejnil režisér Jan… (viac)

Serial Killer se blíží

Serial Killer se blíží

20.09.2019

Serial Killer je mezinárodní soutěžní festival televizních a online seriálů. Uskuteční se 24. – 29. září 2019. Divák má jedinečnou příležitost sledovat to nejlepší, co současná evropská produkce… (viac)