Zrádci

• angličtina Rats (festivalový názov)
Česko / Poľsko, 2020, 6 h 46 min (Minutáž: 66–71 min)

Scenár:

Miro Šifra

Kamera:

Martin Douba

Cyril Dobrý, Lenka Krobotová, Miloslav Pecháček, Martin Havelka, Hoang Anh Doan, David Novotný, Igor Bareš, Magdaléna Borová, Anežka Novotná, Petr Franěk (viac)

Vietnamská mafie v Česku ovládá víc než 70 procent trhu s pervitinem. V jejím čele stojí investoři nazývaní aj Bác (strýcové), kteří se zde usadili ještě v době komunismu a navenek se tváří jako vážení podnikatelé. Díky propracované a efektivní struktuře výroby jsou na ně klasické policejní postupy krátké. Policisté z protidrogového tak musí používat spíše praktiky tajných služeb – a často jdou i za hranice toho, co je vůbec legální. Příběh šestidílného seriálu zobrazí tři týdny v životě drogového dealera a policejního informátora Davida Frýdla, který působí v českovietnamské drogové mafii. Po vraždě své policejní spojky zůstává sám a po krku mu jdou obě strany – policie i mafie – a on hledá cestu, jak si zachránit život. (Česká televize)

Kingjiri

První čtyři díly skvělý, od pátýho dílu mi už ale vůbec nesedělo chování Davida (hysterický záchvaty), scény z léčebny mě nudily a závěr jako celek mě příliš nenadchnul (mj. taky proto, že se spoléhal na spoustu těžko uvěřitelnejch náhod). Kamera byla fajn až na několik momentů, kdy se až nesnesitelně třásla a hudba byla občas taky trochu nesnesitelná. Hodně se mi ale líbily Davidovi "real time" vstupy z jednotlivejch scén z pozice vypravěče nebo námět. Velká škoda, že moje velký počáteční nadšení v závěru vystřídalo menší zklamání ze scénáře posledních dvou dílů a rozladění ze zbytečnejch přešlapů po technický stránce (hudba a občas příliš třesoucí se kamera). Fakt jsem chtěl dát čtyři hvězdy, ale s čistym svědomim prostě nemůžu. ()

Psycho.R

Docela příjemná záležitost, na každý díl jsem se těšil. Problém pro mě začala být režie Viktora Tauše. Jak jsem na začátcích Detektivů od ST říkal, že je lepší, než Hřebejk, tak už u Vodníka mi dokázal, že teda ne. Věčbě rozklepaná kamera, alternativní způsob sdělování emocí i myšlenek, strčit oddělení policie či márnice na nejdivnější místa (zde kostel). K detektivce mi artové nasazení skutečně nesedí. Jinak jsem kromě konce byl spokojenej, ten mohl být zpracován líp. ()

Inozuka

Tauš se u mě rehabilitoval už svými filmy v sérii Detektivů od Svaté Trojice, tady jen potvrzuje ... Stylově a náladou velice podobné, netradičně pojaté a natočené. Hlavní hrdina krajně nesympatický, stejně jako jeho dementní kníratý kámoš, což je sice záměr, ale trochu to klade nároky na diváka, aby potlačil své emoční receptory ... Zde se totiž s někým ztotožnit není úplně jednoduché. Jediné, co bych vytkl, je ten mentorující vnitřní hlas všeználkovského praskačského blba, tady si to Tauš dost zjednodušil ... Jinak super a jdoucí po neortodoxní linii v neotřelém prostředí vietnamské drogové mafie. ()

Forty-

Slusna fetacka krimi drama z CR. Dej je super, jednotlive diely na seba nadvazuju a atmosfera je cely cas na slusnej urovni. Zapletka je dostatocne zaujimava, ale zaroven pochopitelna a dava zmysel. Kamera v style Dogma 95 too much, ale napad ako taky okej. Ocenujem menej okukane herecke tvare v dolezitych ulohach. Najvacsia slabina su za mna vedlajsie herecke vykony, v kazdom diele to trocha tahalo uroven dolu, co je skoda. ()

Panacek

Hodně nepovedená věc, která je o to horší, že tu a tam klame záblesky kvality - chvílema někdo dobře hraje, chvílema dává příběh smysl, chvílema zní dialogy věrohodně, chvílema je jim rozumět, obraz se někdy zastaví a hudba občas neřeže do mozku.  To u hloupýho diváka mojeho typu může způsobit, že na to čučí dál v naději, že se to zlomí. Zlomilo - někdy v půlce to totálně padlo na držku.  Celé to vůbec nedrží pohromadě ani obsahově, ani formálně, což způsobuje, že je to pocitově stále horší a horší. Prvních několik minut jsem nevěděl, čím to je, ale pak mě napadlo, že parta,  co to točila, se živí reklamama na robotický vysavače a klipama pro slovenský rapový ultratvrďáky. Že to prostě není pokus o art a experiment, ale fachidiocie. Tenhle pocit se s každým dalším dílem zesiloval - divný interiéry a...uff...lokace, divný úvodní titulky, divný střihy, až jsem se podíval, kdo je Tauš  a ... BINGO! Tak jo, ale kolik lidí se bude rádo dívat na 6 x hodinu a něco reklamních spotů na nic? Ke zvuku nemá cenu se vyjadřovat. Ani k tomu, že Ostrouchov není Neil Young - on hlavně Tauš není Jarmusch, kterej Youngovu kytaru dal jen tam, kam patřila, a obecně umí točit filmy. Nejlepší je na tom ten Dvořák, ale proč tam je?  Závěrečná Rottrová to posílá kamsi do temna osmdesátek za Dietlem.... Slátanina na kvadrát. Ale koukám, že Tauš dělal Sněženky a machry po 25 letech, takže je vlastně všechno tak, jak má být. ()

ForGump

Až si zase budu stěžovat, kam se žene český film a seriál, vždy si vzpomenu na Zrádce, protože budu vědět, že existují lidé, kteří ještě umí natáčet a dovedou vyjádřit obrazem, zvukem, slovem a hereckými výkony všechny emoce a poselství, co říct chtěli. Zrádci Viktora Tauše, Mira Šifry, Martina Douby, Aloise Fišárka, Jana Kadlece, Petra Ostrouchova a dalších je ta NADĚJE, pro kterou stojí za to přežít všechno ostatní. 100% P.S. a WillBlake má pravdu, text Martina Šrajera (na csfd jako Matty) na Alarmu, je všeříkající. ()

komando

Zrádci aneb nomen omen sebe-hypovaných tvůrců, protože jedinou skutečnou zradu tu provedli právě oni na skvělém vstupním potenciálu seriálu. Neokoukané a uvěřitelně zahrané postavy s civilními dialogy? Proč jejich problémy a profily postupně neutopit v iracionálních zvratech a šablonovitých “odhaleních”. Expresivní styl? Tupě dotáhnout do nudné, lobotomizujícící šablony a na konci až bohapustého surrealismu na úrovni nedělních studiových pohádek. Parádní zásoba rapového soundtracku? Radši to celé zapatlat Ostrouchovského babynoisem. Vedlejší postavy s potenciálem vývoje? Odsunout stranou a v páté epizodě pro jistotu vystřídat za úplně nové, pro diváka naprosto nezajímavé, pro děj ale zásadní. Doporučuju zůstat u první, maximálně druhé epizody a zbytek si domyslet podle sebe. Šance asi 10:1 že to zvládnete líp než tvůrci sami. ()

araBaraB

Celkem zajímavý seriál, rozhodně na českou scénu netradiční zpracováním. Co mi ale hodně vadilo, byla hudba a občas i kamera. Někdy se to nedalo poslouchat a opravdu jsem se těšila, až to minutové hučení skončí. Asi to byl záměr u napjatých scén, ale kdyby tam bylo hrobové ticho, udělali by lépe. ()

chelsea63

Naprostá tragédie. Zoufalá režie, střihač spal a kameraman by zasloužil několik let natvrdo. Dialogům není rozumět. Seriál je plný klišé. Příšerný zvuk, hudba přebíjí zvuky filmu i dialogy. Ostrouchov vykradl Neila Younga a jeho kytaru ve filmu Mrtvý muž. První díly vypadaly jen jako mírně nepovedené, pak ale šlo všechno šupem do kopru. Pravděpodobně byl celý štáb na piku. Jesli tomu někdo dal čtyři nebo pět hvězd, tak jediný seriál, který dosud viděl byla Žena za pultem. Jo a ještě product placement, minimálně na tu Teslu... Už o tom nebudu raději psát, nebo se vytočím ještě víc. ()

Hrabovo

Těžkého kandidáta na Odpad zachránil esteticky dokonalý tanec u tyče (chybějící v titulcích). Příšerná hudba, obě písně zcela mimo ducha díla jak pěst na oko, příšerné! Parkinsonovská ruční kamera, slabé výkony herců včetně hlavních rolí, obvyklý špatný zvuk...absurdní lokace, hnusné luxusní studeně odlidštěné byty...už se mi nechce pokračovat, tvůrci si tu námahu nezaslouží. ()

ostravak30

Po shlédnutí závěrečného šestého dílu naprosto tleskám. Po dlouhé době se povedl dramatický a napínavý seriál, který nepostrádá většinu parametrů, jež seriál ke své kvalitě potřebuje. Zde hlavně drama, napětí až do poslední minuty - a to doslova, naprosto fantastická hudba, téměř - schválně používám slovo téměř, geniální scénář. Ani nevím, kde začít. Celý případ je vlastně banálně jednoduchý - drogy. A taky někdo zabije policistu. Zpočátku by asi mohlo být jasné, kdo by za vraždou mohl stát, ale když divák začne trochu uvažovat, začíná mu docházet, že tato volba by až tak logická být nemusela. A děj jde v každém dílu dál za hranici dramatu. Herecké výkony jsou kvalitní, ale to je dáno také především scénářem. K tomu se připojuje naprosto úžasná hudba. Jak na začátku, včetně úvodní znělky, tak té se závěrečnými titulky. Ale poslední díl je v tomto ohledu jednoznačně nejlepší a nepřekonatelný. Fascinující jsou na seriálu i jednotlivé lokace natáčení. Někdy jsou doslova prahl po tom vědět, kde se natáčelo, protože okolí, byty, místnosti byly naprosto neskutečné. Některé jako by se spíše hodily do sci-fi seriálu. Leč v zajímavostech nic není, tak snad při repríze za rok, za dva. Závěrečný díl byl vůbec pomyslnou třešničkou na dortu. Jako by si tvůrci to nejlepší nechali na závěr. Ty, kteří odsledovali pět dílů odměnili napětím do konce. Přičemž úplný konec konce je dech beroucí záležitostí skoro jako z amerických seriálů. A tak zůstává poslední otázka, proč jsem nedal za plnou taxu? Bohužel mě iritovala ta kamera. Ve svých detailech, propracovanosti a pohotovosti byla také skvělá, ale mě vadilo místy schizofrenní zacházení. Vím, že je to v současnosti moderní, dělá se to čím dál častěji, ale mě se to moc nelíbí. Jinak ale klobouk dolů, tady se po letech něco povedlo. Možná by se místo nekonečných seriálů mohlo investovat do poněkud nákladnější, ale mnohem dramatičtější původní tvorby, u které by pak existovala docela reálná šance prodat ji do zahraničí a taky něco vydělat. Zde máme důkaz, že to jde. ()

MyrnaAlec

Forma zvítězila nad obsahem. Vymazlené záběry v cool interiérech nestačí. Příběh malého dealera v parádním podání Cyrila Dobrého je uvěřitelný, postava kriminalistky v podání Lenky Krobotové už moc ne. Snaha o ženskou hrdinku za každou cenu. Místy to byla celkem nuda, posledni 2 díly v léčebně ubraly na příběhu drajv. Každopádně se objevil velký talent Cyril. ()

subic

Konec to dost zazdil, čekal jsem něco trochu jiného. Ale od začátku, dá se říct, že jde o seriál, který je ze značné části i dokumentární, protože tady se člověk dozví, z čeho a jak to piko udělat. A taky se dozví, že vlastně prostory po výrobě jdou do značné míry zamořené, pak někomu pronajmi byt nebo garáž nebo halu. Na to je nejvíc informačně bohatý 3. díl. Začne to velmi slibně, ale poslední 2 díly jsou takové výrazně slabší. Prostě celkově to na 4 frčky nebude. Seriál má celkem solidní hudbu. ()

javlapippi

Mladý nádejný díler pervitínu Dobrý sa zároveň angažuje aj ako policajný informátor a pokúša sa ustáť kľučkovanie medzi vietnamskými aj českými mafiánskymi nadriadenými, dôverčivým kamarátom/spolupáchateľom, rodičmi z vidieka aj stále zvedavejšími kriminalistami a k tomu pravidelne rúca štvrtú stenu a vedie chytré reči do kamery. Okrem neho sledujeme aj osudy a rodinné pomery Krobotovej, ktorá sa pokúša stíhať náročnú kriminalistickú prácu aj rodinu. Seriál nám priblíži fungovanie drogového biznisu na internete aj na plavárni, policajné oddelenie v kostole, Vietnamcov na ambasáde aj v bufete, Poliakov chrániacich deti na záchode a taktiež atmosféru liečebne drogových závislostí. Dvojica týpkov vo farebných mikinách mi výzorom aj rečami evokovala to najhoršie z českej aj slovenskej youtuberskej scény, čo mám tú česť jedným okom a uchom vnímať vďaka jedenásťročnému potomkovi, takže žiadne sympatie ich smerom nehrozili. Policajti zmätkovali a zákona sa tiež extra nedržali. Vietnamskí pernikári sú brutálne efektívni a neberú ohľady ani na vlastnú krv. Ich rehabujúci zákazníci sú celkom tragikomické postavičky. Jediní, kto zo mňa vycedil nejaký súcit boli rodičovia hlavného hajzlíka, na druhú stranu to boli oni, kto ho vychoval, tak ani to nebolo stopercentné. Kamera okolo toho krúži niekedy až príliš divoko, zvukár asi za ňou nestíhal behať a niektoré scény by si zaslúžili postsynchróny. To všetko doprevádzajú nervné gitarové tóny na spôsob Jarmuschovho Dead Mana, ktorých intenzita mi v niektorých momentoch liezla trochu na nervy. Inak bolo niekedy veľmi zaujímavé použitie hudby, o tom bližšie v komentároch k jednotlivým epizódam. Počas sledovania som bol na hrane medzi tromi a štyrmi hviezdami, ale nakoniec ma príbeh, herecké výkony aj celková atmosféra pohltili a dal som viac. PS: Tie sklenené priestory, od úvodnotitukového alegorického vozu s baletkou na tyči, cez vypočúvaciu miestnosť, vrátnicu v nedokončenej novostavbe až po kúpeľnu bláznivej Hany sú nejaký nový trend? ()

PamelaJJK

Určitě provokující, lehce šokantní a na obrazovkách ČT nevídané. Ale přesto to má spoustu atributů, které subjektivně nemohu odpustit. Velkým zklamáním je konec nekonec. Nejedná se o otevřený konec, ale o konec (jako už tolikrát), kdy se všechno vezme neskutečnými zkratkami a plno zásadních (možná i těch nejzásadnějších) otázek (nastolených i nenastolených, které vyplývají z děje) se už tradičně nezodpoví. Bohužel. Tohle už mi začíná hodně vadit. Jakoby scénáristé nevěděli, jak skvělé příběhy dotáhnout i do skvělých konců. A tohle byl hodně skvělý příběh. Obsazení OK, až na hlavního hrdinu. Narozdíl od otce Karla je mi Cyril strašně nesympatický. Ne postava, kterou zahrál perfektně, ale on sám. Je to sice můj boj, ale na hodnocení to, želbohu, má vliv. Ostatní obsazení je dokonalé. Samotnou kapitolou je hudba. Ta mě iritovala úplně maximálně. Pro mě nekorespondovala s dějem a rušila mě. A to tak, že velmi. Stejně tak kamera. I některé exteriéry a lokace (byt hlavního hrdiny, sídlo protidrogové policie, výslechová místnost,...). A také mi strašně vadila přemíra žluté barvy. A úvodní titulky, kdy tam baletka tančí u tyče na korbě náklaďáku? Ptám se proč? Přišlo mi to samoúčelné, bez jakékoliv souvislosti s dějem. Takže abych to shrnul. Děj či příběh je perfektní, herecké výkony jakbysmet, ale způsob ztvárnění mi boural zážitek a kazil atmosféru. A to mě sra.. moc. A taky ten konec. Takže nemůžu víc než tři. ()

Luswani

Pro odvážnou tvorbu Viktora Tauše mám zkrátka slabost. On se opravdu nebojí riskovat. Jistě, občas mi přijde, že to s tou uměleckou manýrou přepískne (viz baletka u tyče v růžově nasvíceném náklaďáku :D), ale je to něco tak osvěžujícího, když se nějaký český tvůrce vymaní z té šablony a jede si to prostě po svém. A například výběr lokací mě už překvapil u Vodníka. Varna v Chomutovském bazénu? Zázemí kriminalistů v kostele? Budiž. Ale prezentovat Archeopark Pavlov jako patologii mi přijde už moc :D Zrádci nejsou rozhodně dokonalý seriál, ale ten nekonvenční styl mě zkrátka baví. Tauš umí pracovat s atmosférou a umí si vybrat osvědčené, ale i neokoukané herce. Krobotová naprosto jistá v herectví, překvapila mě Lucie Žáčková, co by naprosto věrohodně zahraná fetka. Jako celek ale tento seriál úplně nefunguje. Skvelé momenty se střídají s podprůměrnými a kvalita značně kolísá. 70% ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Zemřel herec Martin Havelka

Zemřel herec Martin Havelka

03.10.2020

V dopoledních hodinách dnes přišla zpráva o úmrtí filmového, televizního a divadelního herce Martina Havelky. Zemřel v Brně ve věku 62 let. Informaci na svém twitterovém účtu zveřejnil režisér Jan… (viac)

Serial Killer se blíží

Serial Killer se blíží

20.09.2019

Serial Killer je mezinárodní soutěžní festival televizních a online seriálů. Uskuteční se 24. – 29. září 2019. Divák má jedinečnou příležitost sledovat to nejlepší, co současná evropská produkce… (viac)